buttons.dynasties

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Dynastia Xia

Istniała 2100–1600 p.n.e..

O dynastii

-charbox-
-ilustracja-

Około roku 2000 p.n.e. większość ludzi zamieszkujących Wielką Nizinę Północno-chińską to niezorganizowane wspólnoty wiejskie, gospodarujące na terenach lessowych. Karczowały one i paliły krzewy, praktykując prymitywne rolnictwo i prowadząc ograniczone prace irygacyjne, w czym dopomaga im udomowienie bawoła wodnego.

Dynastia Xia została założona w środkowym biegu Rzeki Żółtej i stała się zaczątkiem szybko rozrastającego się imperium. Mieszkańcy tych rejonów tworzyli system społeczny i kulturowy który według odkryć archeologicznych zdaje się być syntezą dwóch kultur neolitycznych – Yangshao i Longshan.

Materiałów historycznych o dynastii Xia jest bardzo mało. Okres panowania tej dynastii bardzo długo uważano za mityczny. Dopiero w roku 1959 w pobliżu miejscowości Erlitou (miasto Yanshi, 偃师) odkryto rozległe ruiny pałacowe. Ich wiek określono na okres 2100-1800 p.n.e. Uznano je za część stolicy dynastii Xia.

Do dziś nie ma innych znaczących znalezisk z okresu tej dynastii, choć znane są już imiona królów, okresy ich rządów, oraz dość liczne szczegóły dotyczące wydarzeń historycznych tamtego okresu. Informacje o tej dynastii pochodzą z dzieła Zapiski Historyka, które podaje jej informacje dynastyczne. Niektórzy historycy twierdzą jednak nadal, że wykopaliska Erlitou są jedynie pozostałościami Kultury Erlitou, niczym więcej.

Na wykopaliskach owej „kultury Erlitou”, oprócz narzędzi charakterystycznych dla późnego neolitu, odnaleziono różne narzędzia z brązu: broń i naczynia, a nawet pozostałości warsztatu wyrobu narzędzi. Najważniejszym jednak znaleziskiem były narzędzia nefrytowe. Jako że nefryt jest materiałem niezwykle twardym i przez to trudnym w obróbce, znaleziska są dowodem, że technika rzemieślnicza i umiejętności techniczne były wówczas stosunkowo dobrze rozwinięte.

Za czasów dynastii Xia powstał pierwszy chiński kalendarz. Księga Xia Xiaozheng jest dowodem, że ludzie dzielili rok na miesiące według pozycji gwiazdozbioru Wielkiego Wozu. Księga opisuje ponadto pozycje gwiazd, klimat i inne zjawiska naturalne, porządkujące wiedzę o świecie ówczesnych ludzi, oraz będące dowodem, że prace rolnicze były dobrze zorganizowane i dostosowane do zjawisk przyrodniczych.

Dziś uważa się, że dynastia Xia jest pierwszą potwierdzoną historycznie dynastią w historii Chin . Istniała ona od XXI do XVI wieku p.n.e.. W czasie jej istnienia panowało siedemnastu królów z czternastu linii pokrewieństwa. Główny ośrodek dynastii Xia znajdował się w w środkowo-zachodniej części Chin (obecnie prowincja Henan i Shanxi).

-charbox-

Założycielem dynastii i pierwszym władcą dynastii Xia jest wedle tego co nam wiadomo Wielki Yu. Podania i zapisy głoszą, że przedsięwziął on gigantyczne prace zmierzające do uregulowania biegu Rzeki Żółtej, która bezustannie nękała ludzi niszczycielskimi powodziami. Historyczny bohater, który pokonał powodzie i uratował naród. Podania wysławiają jego imię za to, że Da Yu kontrolował rzekę Żółtą, co przyspożyło mu popularności wśród ludu. W konsekwencji swojej opiekuńczej roli został założycielem dynastii Xia.

Powstanie dynastii Xia oznaczało koniec sielanki dla ludów zamieszkujących te tereny i ich prymitywnych społeczeństw. Radykalnie wprowadzony został nowy ustrój społeczny opierający się na zasadach feudalnych, niewolnictwie i budowaniu rozległego imperium.

Struktura państwowa państwa Xia powstała prawdopodobnie po przez wybicie się jednego z rodów ponad inne w ramach miejscowego plemienia lub szczepu. Zanim do tego doszło, przywódcy byli wybierani przez całą wspólnotę wiosek, plemion bądź klanów. Tak można wnioskować z opisanego legendami sposobu, w jaki poprzedni dwaj władcy przekazywali sobie władzę. Założyciel dynastii Xia – Da Yu zmienił tą zasadę, zaprowadzając rządy dziedziczne.

Możemy się tylko domyślać, jak rewolucyjne zmiany w strukturach społecznych musiały wtedy zachodzić. Do użycia wchodziła broń z brązu, a miedź i cyna była w zorganizowany sposób wydobywana i przetapiana. Wyrób broni wymagał organizacji pracy i kontroli nad ludnością, do którego struktury plemienne były nieadekwatne. Powstawały grody warowne, coraz lepiej ufortyfikowane, pod rządami członków rodu władcy plemienia. Nowa organizacja stał się początkiem skoku wydajnościowego w produkcji żywności i broni. Państwo, które pierwsze wytworzyło do tego władzę centralną skutecznie zarządzającą przemieszczaniem siły roboczej i armii, osiągnęło dominację w regionie.

W tym okresie wykształciły się wspólnoty wiejskie, składające się z ośmiu gospodarstw skupionych wokół wspólnej studni. Plony wytworzone przez taką wspólnotę dzielono na 9 części, z których jedna wędrowała do spichlerzy lokalnego władcy w formie podatków.

- characters -
-ilustracja-

U schyłku dynastii Xia, na dworze władcy panował chaos polityczny, a konflikty między warstwami społecznym były coraz ostrzejsze. Ostatni z władców – Jie (桀), zupełnie nie interesujący się sprawami państwa, hulaszczym trybem życia osiągnął to, że królestwa wchodzące w skład jego imperium jedno po drugiem buntowały się. Jednym z nich było królestwo Shang, które pokonawszy wojska imperialne i zmuszając do ucieczki ostatniego władcę Xia, ustanowiło dynastię Shang.

Państwa, dynastie i poczet ich władców

Poczet władców (0)

Ważniejsze wydarzenia: 1

Chińskie ciekawostki-

Panowanie dynastii Xia 夏朝

Powiązany artykuł

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: 2

Chińskie dynastie: Dynastia Shang

Chińskie dynastie: Dynastia Shang

Następny okres historyczny

To najstarsza dynastia Chińska o historycznie udokumentowanym istnieniu. Panowała nad dorzeczem Rzeki Żółtej przez ponad 600 lat. Rolnictwo było coraz lepiej rozwinięte; uprawiano proso, pszenicę, a południowych regionach ryż. Hodowano jedwabniki i za ich pomocą wytwarzano jedwab. Hodowano bydło, świnie, owce, a także psy i kury. Jako zwierząt pociągowych używano koni. Cechą charakterystyczną okresu Shang jest duży udział hodowli i pasterstwa. Prawdopodobnie wiązało się to z koniecznością pozyskiwania dużych ilości „kości wróżebnych”.

Przeczytaj...
Legendarni władcy Yao oraz Shun

Legendarni władcy Yao oraz Shun

Poprzedni okres historyczny

Yao to legendarny władca, któremu przypisuje się doskonałość moralną, będącą wzorem dla późniejszych władców. Według podań jego rządy poprzedzały założenie dynastii Xia. Przypuszcza się, że Yao był dowódcą grupy plemion, której udało się ustanowić jednolity system rządów nad terytorium, które dziś uważane jest za kolebkę chińskiej cywilizacji.

Przeczytaj...

Komentarze:

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 17 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

Tą dynastię możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury