Dynastie

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Herbata, herbata zielona

Historia, gatunki i rytuał parzenia herbaty

Istniała 304-318, 318-329.

O dynastii

-charbox-

Herbata jako roślina

-ilustracja-

Z łac. herba the = „ziele herbaty”, wiecznie zielona roślina występująca w południowo-wschodniej Azji. Obecnie uprawia się przede wszystkim krzewy herbaty chińskiej Camellia sinensis (syn. Thea sinensis) oraz herbatę asamską (Camellia assamica).

-ilustracja-

Nieprzycinana roślina wyrasta na drzewo mogące osiągnąć do 20m wysokości. Aby zbieracze liści mieli łatwy dostęp do całej rośliny, krzew jest przycinany regularnie.
Dawniej do wysiewu używano drzew rodnych, obecnie krzewy pozyskuje się ze specjalistycznych szkółek. Odpowiednio pielęgnowany krzew będzie żył nawet do 50 lat!

Legendy i historia herbaty

Chińskie podania głoszą, iż około roku 2737 p.n.e. odkrył ją cesarz Shen Nong, który przykładał dużą wagę do właściwego odżywania i ze względów zdrowotnych pił jedynie przegotowaną wodę.

Pewnego dnia Shen Nong odpoczywał pod krzewem dzikiej herbaty i jak zwykle gotował wodę. Wiatr poruszył gałązkami krzewu i kilka listków wpadło prosto do naczynia z gotującą się wodą. Tak powstały napój okazał się smaczny i pokrzepiający, a przy okazji usuwał zmęczenie i poprawiał samopoczucie.

Inna legenda mówi o mnichu, który poszcząc i nie śpiąc przez wiele dni całkowicie opadł z sił. Od śmierci z wycieńczenia uratował go liść zerwany z dzikiego krzewu herbacianego. Mnich zaczął go żuć, po czym poczuł nagły przypływ sił. Jeszcze inna legenda to buddyjska opowieść o Bodhidharmie, któremu zdarzyło się zasnąć podczas wielogodzinnych medytacji. Natychmiast wymierzył sobie karę – odciął własne powieki. Z rzuconych na ziemię powiek wyrósł krzew a jego liście odpędzają sen i zmęczenie, sprzyjają też koncentracji.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o herbacie pojawiają się ok. III w. n.e.

Rodzaje i gatunki herbaty

-ilustracja-
-charbox-

Prawidłowy czas parzenia herbaty zależy od jej gatunku:

Czarne:,
Zielone chińskie:
Zielone japońskie:
Białe:
Półfermentowane czerwone:
Aromatyzowane:
3-5 min.
3–4 min.
2 min.
10–15 min.
do 8 min.
4–5 min.

Herbata zielona

Zielone herbaty określa się często terminem „niesfermentowanych”. Świeżo zerwane liście zostawia się do przeschnięcia, a następnie poddaje obróbce cieplnej (lekkiemu parowaniu i suszeniu) w celu zatrzymania procesu fermentacji, który zepsułby liść. Dzięki temu jest ona zdrowsza, ma inny aromat, barwę i smak. Pochodzi z tego samego krzewu co czarna, różni się jednak sposobem produkcji. Bardzo pozytywnie oddziałuje na zdrowie:

Gunpowder (odmiana herbaty zielonej, dosł. „proch strzelniczy” )

Jest to najszlachetniejsza z zielonych herbat. Listki gunpowder zwija się ciasno w kuleczki, które w trakcie parzenia rozwijają się (liście wymagają przestrzeni na rozwinięcie), czemu towarzyszy czasem charakterystyczne trzaskanie, stąd jej nazwa – proch strzelniczy. Im luźniej zwinięte kulki, tym niższy gatunek – klasę gunpowder można więc poznać także z wyglądu. Herbata ta ma cierpki, orzeźwiający smak, jest znakomita na przemęczenie i senność.

Pu-er

-charbox-
-ilustracja-

Herbata jest znana od VII wieku. Uprawiana pierwotnie w prowincji Yunnan z liści drzewa zwanego Oingmao, które jest znana jako król drzew herbacianych. Przez wiele lat hodowana w najściślejszej tajemnicy i podawana do picia wyłącznie chińskim władcom, gdyż, jak twierdzono, eliminuje z organizmu tłuszcz, a jednocześnie buduje siłę witalną i odtwarza równowagę Ying i Yang. Proces produkcji tej herbaty jest wyjątkowo skomplikowany i długotrwały. Najmłodszy gatunek dojrzewa około pięciu lat, najlepszy i najdroższy do 60 lat.

Mimo procesu fermentacji, udaje się zachować jej czynne składniki. Jej właściwości pozwalają stosować ją w kuracjach odchudzających o trwałym skutku, chyba że ktoś jest nałogowym obżartuchem.

-ilustracja-

Kostka osiemnastoletniej herbaty na zdjęciu powyżej kosztuje około 150PLN.

Różne rodzaje herbaty

Państwa, dynastie i poczet ich władców

Poczet władców (0)

Ważniejsze wydarzenia: 0

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: 1

Żeńszeń (łac. Panax Ginseng), to roślina zielna z rodziny araliowatych, wschodnioazjatycka, o korzeniach cenionych w lecznictwie chińskim, zwł. jako środek uśmierzający ( w/g słownika Kopalińskiego)

Przeczytaj...

Komentarze:

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 9 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

Tą dynastię możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury