Dynastie

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Kultury Neolityczne na terenie obecnych Chin

Istniała .

O dynastii

Badania archeologiczne dowodzą, że kolebką kultury chińskiej był obszar położony w pobliżu Rzeki Żółtej. Najstarsze ślady człowieka: narzędzia kamienne, kości zwierząt, ślady ognia, kości homo erectus odnaleziono w jaskiniach Zhoukoudian (Zhōukǒudiàn 周口店), położonych na południowy zachód od Pekinu oraz w dolinie rzeki Pa w prowincji Shaanxi. Resztki te pochodzą z późnego paleolitu i wczesnego neolitu, a określane są nazwą kultury Zhoukoudian.

-charbox-

Wczesne ślady osadnictwa ludzkiego w Chinach znajdują się także w dolinie rzeki Jangcy. Za praprzyczynę rozwoju przyjmuje się gwałtowny rozwój rolnictwa: nawadnianie pól, powstanie wspólnot rodzinnych i intensywna uprwa ryżu. Te czynniki doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby ludności.

-charbox-

Pierwszą ważniejszą kulturą neolitycznych Chin jest tzw. kultura Yangshao. Istniała ona w okresie 3000–2000 lat. Nazwa pochodzi od wykopalisk w okolicy wioski o tej nazwie w prowincji Henan. W toku badań archeologicznych ustalono że obejmowała one tereny dzisiejszych prowincji: Henan, Shaanxi, Shanxi, Ningxia i Gansu, czyli środkowy bieg Rzeki Żółtej. Obejmują również tereny jej górnego biegu.

-charbox-

Kultura ta wytwarzała doskonałej jakości malowaną ceramikę, której cechą charakterystyczną była dominacja koloru czerwonego. Była to kultura rolnicza – uprawiano proso. Jako zwierzęta domowe trzymano psy oraz świnie. Narzędzia wytwarzano z kości i kamienia.

Inną ważną kulturą neolotyczną była kultura Longshan, która około roku 2500 p.n.e. stopniowo wyparła Yangshao. Rozwinęła się w centralnym i dolnym biegu rzeki Żółtej, obecnie tereny prowincji Hebei, Shandong, Gangsu oraz część prowincji Henan.

-charbox-

Ceramika wytwarzana przez tą kulturę to cienkie, połyskliwo-czarne wyroby pozbawione malunków. Znali oni koło garncarskie i stała nieco wyżej niż Yangshao, niemniej, jak każda inna cywilizacja, także rolnicza.
Oprócz prosa, uprawiano także pszenicę (która prawdopodobnie przywędrowała z Bliskiego Wschodu). Oprócz psów i świń hodowano konie, owce i inne bydło. Znano już jedwab. Narzędzia wykonywano z kości i kamienia.

Z III tysiąclecia p.n.e. pochodzą także inne kultury, bardziej zaawansowane i posiadające technologię wytopu brązu oraz pismo. Inskrypcje religijne tworzone przez te ludy utrwalone zostały na kościach zwierząt i skorupach żółwi.

Państwa, dynastie i poczet ich władców

Poczet władców (0)

Ważniejsze wydarzenia: 4

Chińskie ciekawostki-

Pojawienie się Homo Sapiens. Pierwsze kultury paleolityczne

Powiązany artykuł

Chińskie ciekawostki-

Wczesne kultury neolityczne

Powiązany artykuł

Chińskie ciekawostki-

późne kultury neolityczne

Powiązany artykuł

Chińskie ciekawostki-

Mityczne okresy „Trzech Czcigodnych" i „Pięciu Cesarzy"

Powiązany artykuł

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: (brak artykułów)
Artykuł o nadrzędnym okresie historycznym:

messages.comments:

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 11 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

Tą dynastię możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.