Dynastie

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Siedem potęg okresu Walczących Królestw

Burze okresu Wiosen i Jesieni przetrwało siedem większych państw. były to Qi, Chu, Yan, Hann, Zhao, Wei i Qin. Początkowo państwa Hann, Zhao i Wei sformowały sojusz i przemogły w walce siły państw Qi, Qin i Chu – każde oddzielnie. Późn...

Istniała w latach 480 → 221 p.n.e..

O okresie historycznym

-charbox-

Burze okresu Wiosen i Jesieni przetrwało siedem większych państw. były to Qi, Chu, Yan, Hann, Zhao, Wei i Qin. Dawno już minęły czas, w których władcy wojujących ze sobą państw zwracały uwagę na bezsilnych królów Zhou. Choć nikt jeszcze nie próbował napadać na Domenę Królewską, było to nieuchronne. Początkowo państwa Hann, Zhao i Wei sformowały sojusz i przemogły w walce siły państw Qi, Qin i Chu – każde oddzielnie. Później sojusz rozpadł się, a Qi i Qin stopniowo urosły w siłę.

W tym okresie udoskonalano sztukę wojenną i wcielano w życie reguły wojowania spisane w słynnej Sztuce wojny napisanej przez Sun Zi (tak naprawdę jedynie domniemujemy jego autorstwo) w Okresie Wiosen i Jesieni. Przekazy z tamtego okresu opisują ciąg zmagań, wśród których przytoczymy tylko dwa, bodaj najsłynniejsze:

I. Niewielkie królestwo Zhao zostało zaatakowane przez przeważające siły królestwa Wei. Doszło do oblężenia stolicy Zhao, do którego Wei przystąpiło bardzo skrupulatnie – okopując się również przeciw ewentualnej odsieczy. W związku z tym sojusznicy odmówili przyjścia z pomocą i stoczenia bitwy z tak przygotowanym przeciwnikiem. Zamiast tego ruszyli prosto do stolicy agresora... oczywiście pozwoliwszy, aby wieść o tym dotarła do oblegającej armii.

Zgodnie z przewidywaniami, Armia Wei natychmiast ruszyła z pomocą do swojej własnej stolicy. Jednak w trakcie pospiesznego marszu została zaatakowana nie tylko przez nietypową odsiecz, oczekującą w zasadzce, ale i pochód armii świeżo uwolnionej z oblężonego miasta.

Zdarzenia te zostały uwiecznione w znanym praktycznie wszystkim Chińczykom powiedzeniu, a zarazem jednym z trzydziestu sześciu forteli, które oznacza osiągnięcie celu nie bezpośrednio, a drogą okrężną.

-ilustracja-

II. Dwa lata po tych zdarzeniach Wei dokonało inwazji na państwo Han. Qi ponownie zaatakowało Wei, jednak szybko zaczęło wycofywać się, aby wciągnąć przeciwnika w pułapkę. Pierwszego dnia ucieczki rozpalono ognisk dla 100 000 żołnierzy, kolejnego dnia dla 50 000. Trzeciego dnia rozpalono zaś ogień jedynie dla 30 000 ludzi. Generał dowódca armii Wei stwierdził, że armia Qi idzie w rozsypkę i jej żołnierze dezerterują.

Armia Wei niezwłocznie ruszyła, aby zniszczyć do cna armię Qi. Jednak potyczka przy Maling (obecnie w prowincji Henan) okazała się pułapką zastawioną przez armię Qi dowodzoną przez wnuka Sun Zi, Sun Bina.

Państwa walczyły ze sobą ze zmiennym szczęściem, aż stopniowo państwo Qin, dzięki szeregowi reform, zyskało potęgę wystarczającą do podbicia i wcielenia pozostałych państw, zdetronizowała klan Zhou (rok 256 p.n.e.) i zjednoczyło Chiny zakładając dynastię Qin w roku 221 p.n.e. Ten proces stopniowych podbojów nie był łatwy i oczywisty. Władcy państw mających stać się ofiarami Qin zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa i próbowali wspólnie lub samodzielnie odwrócić bieg wydarzeń.

Państwa, władcy i dynastie

Państwa istniejące w tym okresie: 0. Łącznie władców: 0

Ważniejsze wydarzenia: 0

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: 2

Pięciu Hegemonów

Pięciu Hegemonów

Poprzedni okres historyczny

We wczesnych latach Epoki Wiosen i Jesieni państwo Zhou rozpadło się na ponad sto państw, państewek, które walczyły ze sobą o terytorium i inne zasoby. W tym czasie książę Huan z państwa Qi, książę Xiang z państwa Song, książę Wen z Jin, książę Mu z Wu oraz król Zhuang z Chu kolejno zyskiwali potęgę polityczną i znaczną przewagę nad sąsiednimi państwami. Stawali się hegemonami o decydującym wpływie na bieg wydarzeń.

Przeczytaj...
Dynastia Qin i zjednoczenie Chin

Dynastia Qin i zjednoczenie Chin

Następny okres historyczny

Zmagania o supremację w Epoce Wiosen i Jesieni, a następnie Okresie Walczących Królestw stopniowo redukowały ilość istniejących państw. W roku 400 p.n.e. było ich siedemnaście. W roku 300 p.n.e. – jedenaście, jednak w roku 256 zostało jedynie siedem największych państw - wszystkie inne zostały pożarte w niekończących się wojnach i intrygach. Owe siedem potęg prowadziło brutalną, pełną podstępów grę o przetrwanie i dominację.

Przeczytaj...

messages.comments:

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 17 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę (rozwiń)

Tą dynastię możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod:


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.