Najwcześniejsze ślady człowieka w Chinach

Tagi: Prehistoria

Wyszukaj w portalu:  

Szacuje się, że gatunek Homo Sapiens wykształcił się około 200 tysięcy lat temu. Tak więc sensowne rozmowy o pierwszym człowieku na jakimkolwiek obszarze mogą dotyczyć jedynie okresu późniejszego. Niemniej, na terenie obecnych Chin znajduje się szczątki innych istot człekokształtnych. I tak pierwsze ślady pojawienia się Homo Erectus pochodzą sprzed ponad miliona lat. Poświadczają to wykopaliska w Yuanmou i Lantian. Szczątki tam znalezione określa się odpowiedni jako Człowiek z Yuanmou (ok. 1,7 miliona lat) i Człowiek z Lantian (między 500 tys. a 1 miliona lat temu). Za najsłynniejszego praprzodka ludzi w Chinach uchodzi tzw. Człowiek z Pekinu, którego zaginione obecnie szczątki „wyceniono” na 230-460 tys. lat.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Prehistoria i czasy legendarne

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 6

Księga przemian

Księga przemian

To jeden z najstarszych tekstów klasycznych; w starożytnych Chinach. Księga służyła do wróżb potrzebnych do organizowania życia społecznego i sprawowania władzy.

Najwcześniejsze ślady człowieka w Chinach

Najwcześniejsze ślady człowieka w Chinach

Szacuje się, że gatunek Homo Sapiens wykształcił się około 200 tysięcy lat temu. Tak więc sensowne rozmowy o pierwszym człowieku na jakimkolwiek obszarze mogą dotyczyć jedynie okresu późniejszego.

Kultury Neolityczne na terenie obecnych Chin

Kultury Neolityczne na terenie obecnych Chin

Badania archeologiczne dowodzą, że kolebką kultury chińskiej był obszar położony w pobliżu Rzeki Żółtej. Najstarsze ślady człowieka: narzędzia kamienne, kości zwierząt, ślady ognia, kości homo erectus odnaleziono w jaskiniach Zhoukoudian (Zhōukǒudiàn 周口店), położonych na południowy zachód od Pekinu oraz w dolinie rzeki Pa w prowincji Shaanxi. Resztki te pochodzą z późnego paleolitu i wczesnego neolitu, a określane są nazwą kultury Zhoukoudian.

Chińska astrologia i chińskie znaki zodiaku

Chińska astrologia i chińskie znaki zodiaku

Chiński kalendarz rolniczy jest dla Chińczyków tradycyjną miarą. Jest to kalendarz nie słoneczny, a księżycowy. Jeśli szukać odpowiednika europejskiego znaku zodiaku, to będą nim nie miesiące i gwiazdozbiory, ale lata i przypisane im rozmaite przymioty. Do każdego roku w cyklu dwunastoletnim przypisane jest jedno zwierzę.

Kultura Hongshan

Kultura Hongshan

Kultura Hongshan została odkryta w 1935 roku. Rozwijała się na obszarze współczesnej Mandżurii (Liaoning, Mongolia Wewnętrzna, Heilongjiang 内蒙古, 黑龙江) w latach 4700-2920 lat p.n.e. Rejonem szczególnego rozwoju była dolina rzeki Wuerjimulun.

kultura Liangzhu

kultura Liangzhu

Jedną z najważniejszych kultur neolitycznych terenu Chin to kultura Liangzhu (良渚文化). Kwitła ona w delcie rzeki Jangcy i okolicach między 3300-2200 rokiem p.n.e. W ciepłym, południowym klimacie jakieś dziesięć tysięcy lat temu miejscowe ludy rozpoczęły uprawy ryżu.

Powiązane artykuły: 1