buttons.dynasties

Ta kolekcja nie zawiera pomniejszych reżimów i państw.

Okres Południowych i Północnych dynastii

Po ostatecznym upadku dynastii Jin nastąpił okres podziału obszaru chińskiego na północ i południe. Każdy z tych rejonów funkcjonował w relatywnej wzajemnej izolacji. Ze względu na napór wojowniczych plemion z północy, obszar pod kontro...

Istniała w latach 420 → 589 .

O okresie historycznym

Dynastie Północne 386–581
Północne Wei 386–534
Wschodnie Wei 534–550
Zachodnie Wei  535–557
Północne Qi 550–577
Północne Zhou  557–581
Dynastie Południowe 420–589
Song 420–479
Qi   479–502
Liang   502–557
Chen   557–589

Po ostatecznym upadku dynastii Jin nastąpił okres podziału obszaru chińskiego świata na północ i południe. Oba te obszary funkcjonowały w relatywnej wzajemnej izolacji. Ze względu na napór wojowniczych plemion z północy, obszar pod kontrolą południowych dynastii rozwijał się znacznie lepiej niż północ, której obszar był znacznie bardziej niespokojny. Północne rejony zasilały południe wynalazczością i siłą roboczą. Okres panowania dynastii Jin oraz Południowych dynastii to czas, w którym sporadyczna kolonizacja chińska rejonów dorzecza rzeki Jangcy i na południe od niej, zmieniła się w trwałe zsinizowanie tych rejonów.

Władza dynastii Jin zakończyła się w roku 420, kiedy to niejaki Liu Yu, pełniący funkcje regenta, zawłaszczył tron mianując się cesarzem Wu dynastii Song.

Dynastie Południowe

-charbox-

Przedostatni z cesarzy dynastii Song, cesarz Ming, ze szczególnym okrucieństwiem likwdował członków swojego rodu w obawie przed utratą władzy. Jego syn Houfei potrzebował w związku z tym regenta do zarządzania państwem. Nastąpił konflikt między Houfeiem, a regentem Xiao Daochengiem. W pewnym momencie Xiao zabił cesarza i osadził na tronie cesarza Shun. Później w roku 479 Xiao Daocheng sam wstąpił na tron obwołując się cesarzem dynastii Qi.

-charbox-
-charbox-
-charbox-

Dynastia Chen przejęła kraj mocno już okrojony i nękany przez sąsiadów. Jednak jej pierwszy władca, cesarz Wu, oraz jego następcy, sprawnie rządząc państwem doprowadzili do jego znacznego wzmocnienia i ekspansji terytorialnej.

W ostatnich latach swego istnienia, państwo Chen rządzone było jednak przez znacznie mniej kompetentnego władcę. Jednocześnie nastąpił gwałtowny rozwój dynastii Sui na północy chińskiego świata. W roku 589 Sui podbiło Chen ponownie jednocząc północ i południe.

Dynastie Północne

-charbox-

Za panowania tej dynastii północne rejony ówczesnych Chin zostały zjednoczone pod jedną władzą, co nastąpiło w roku 439. Był to czas chaosu i ciągłych niepokojów. Mimo gnębiącej ówczesną ludność niepewności jutra, kultura i sztuka kwitły nieprzerwanie. Taoizm i świeżo zaimportowany Buddyzm z wolna, jednak systematycznie zapuszczały korzenie w Chińskim gruncie. W roku 494 przeniesiono stolicę z miasta Datong do Luoyang.

Rządy tej dynastii stopniowo uległy dezintegracji i w rezultacie wewnętrznych rozłamów podzieliła się ona na dynastię wschodnią i zachodnią Wei.

-charbox-

W roku 534, niejaki Gao Huan, człowiek posiadający największe wpływy we wschodniej części terytorium Wei, umieścił na tronie jednego z potomków rodu rządzącego Północnym Wei – Yuan Shanjiana. Okres współistnienia obu ośrodków władzy to nieustanne zmagania militarne, których celem było ponowne zjednoczenie kraju. Gdy w roku 547 Gao Huan umarł, jego dwaj synowie usiłowali kontynuować jego faktyczne rządy, jednak doszło między nimi do rozłamu. W 550 roku jeden z nich – Gao Yang usuwa z tronu Yuan Shanjiana i sam zakłada dynastię Północne Qi

-charbox-

Po podziale Północnego Wei na dwie walczące ze sobą części, Zachodnie Wei skutecznie przeciwstawiało się militarnie próbom ponownego jednoczenia. Jednocześnie rozszerzało swoje terytorium na południe, zajmując część państwa Liang (patrz wyżej).

W roku 557 władca zwany Cesarzem Gong został usunięty z tronu, na którym zasiadł Yuwen Jue – pierwszy władca Północnego Zhou.

@if($itemid = 90) @endif
-charbox-

Kontynuatorem władz Wschodniego Wei było Północne Qi. Rządy władców Qi opierały się na przemocy, a w administracji szerzyła się korupcja. Tak więc Qi szybko zaczęło chylić się ku upadkowi. W roku 577 zostało przejęte przez Północne Zhou.

-charbox-

Zostało założone przez Yuwen Taia, który osadził na tronie Yuwen Jue. Dopiero czwarty władca, Cesarz Wu, po zamordowaniu poprzedniego władcy w 572 roku, doprowadził do ekspansji tego kraju. W 577 roku podbił on konkurujące państwo Qi. Rok później Wu umarł, po czym rządy przejął jego syn Xuan, którego nieumiejętne zarządzanie szybko osłabiło imperium. W 581 roku jego stryj Yang Jian przejął władzę i założył dynastię Sui. W tym czasie nowy władca profilaktycznie wymordował cały ród poprzednich władców.

Państwa, władcy i dynastie

Państwa istniejące w tym okresie: 0. Łącznie władców: 0

Ważniejsze wydarzenia: 3

1

Okres dynastii Południowych i Północnych

Powiązany artykuł

1

Huiyuan pisze dzieło „Dlaczego mnisi buddyjscy nie składają pokłonów królom”

Powiązany artykuł

1

Umiera słynny poeta Tao Yuanming 365–427

Powiązany artykuł

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Ilość powiązanych artykułów: (brak artykułów)
Artykuł o nadrzędnym okresie historycznym:

Komentarze: 0

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 3 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę

Tą dynastię możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce

Leksykon: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Język: znak pisma, idiom, slang lub przysłowie

Kup książki twórców Chiny.pl

Chińska sztuka wojny i stosowania forteli. Podstępy wojenne i historyczne bitwy - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli. Historia i kultura Chin w przykładach - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli.Mandaryni, chińska poezja i ludzie czynu. Złoty wiek chińskiej filozofii - Piotr Plebaniak Już w 2019
Piotr Plebaniak
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Fragmenty Powiadom
Piękne opowieści, legendy, baśnie i anegdoty historyczne Już w 2019
Elżbieta Migdał, Piotr Plebaniak
Opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka

Fragmenty Powiadom