Końcowe lata panowania dynastii Ming to okres powolnej degeneracji i rozpadu imperium. Każdy kolejny cesarz przerastał niekompetencją swojego poprzednika i władza stopniowo sama wchodziła w ręce grupy trzymającej władzę - nadwornych eunuchów. W kraju szerzyło się bezprawie. Arystokracja, czyli elity urzędnicze, zawłaszczała tereny publiczne i przejmowała siłą tereny należące do właścicieli z niższych warstw społecznych. Zwiększano podatki i nakładano nowe. Katastrofy takie jak susze i powodzie, były przez rząd ignorowane, a lud nie mógł się spodziewać pomocy ze strony władz.

W końcu w 1627 roku na terenach obecnej prowincji Shaanxi, wybuchła rebelia na tyle duża, że ogarnęła swym ogniem cały kraj. Najsilniejszą z armii dowodził niejaki Gao Yingxiang. Po jego śmierci jego armia rozpadła się na dwie części. Jedną z nich dowodził Li Zicheng.

-charbox-

Li urodził się w prowincji Shaanxi w roku 1606. W 1624 dołączył do ogólnej rebelii i szybko awansował do pozycji generała pod rozkazami Gao Yingxianga. Z jego rozkazu dowodził armią rebeliancką na terenach obecnej prowincji Henan.

Co ciekawe i niemal nie do pomyślenia dla nas, Europejczyków, rebelianci nie tylko walczyli z wojskami rządowymi, ale na terenach, które kontrolowali, zaprowadzali też własną administrację z prawdziwego zdarzenia. Takie postępowanie rebeliantów jest mocno zakorzenione w uniwersalnym w kulturze chińskiej dążeniu do pielęgnowania przez władcę cnót De i Ren. W skrócie: dbając o dobrobyt ludu i harmonię świata (nowoczesny termin to 'utrzymanie porządku społecznego'), władca zapewniał sobie tzw. Mandat Niebios, czyli pochodzącą od mocy nadprzyrodzonych legitymizację swoich rządów.

Li wsławił się swoim zarządem nad przydzielonym mu terenem. Między innymi zniósł on represyjne podatki rolne, przeprowadził reformy własności ziemskiej. Jego armia szybko urosła do rozmiarów zbliżonych do miliona ludzi. Gdzie tylko się by nie pojawiła, wprowadzała swoje porządki rozdając, między innymi, ziemię zagrabioną właścicielom ziemskim. Li Zicheng wprowadził surową wojskową dyscyplinę. Karał surowo urzędników winnych przestępstw i korupcji. Dbał o potrzeby i dobrobyt mieszkańców opanowanego przez siebie terenu. Jego władza rozciągała się od Wielkiego Muru na północy, do rzeki Huaihe na południu. Niestety jego państwo nie miało przetrwać długo.

W roku 1644 Li ustanowił nową dynastię Dashun, ze stolicą w Xi'an. Jeszcze tego samego roku jego armia pomaszerowała na Pekin. Gdy armia rebeliancka wkroczyła w granice miasta, ostatni cesarz Ming, zwany Chongzhen, popełnił samobójstwo przez powieszenie.

Tym wszystkim wydarzeniom bacznie przyglądali się Mandżurowie. Generał dowodzący armią dynastii Ming wezwał ich na pomoc i oddał imperium w ich ręce, co było bezpośrednim tłem bitwy o przełęcz Shanhai. Na prośbę generała Mingów, Dorgon, książę regent dynastii Qing, ustanowionej przez zjednoczone plemiona mandżurskie w 1636 roku, pośpiesznie poprowadził swoje armie na południe. Został przepuszczony przez strategiczne przejście przez mur chiński Shanghai w październiku 1644 roku. Wtedy generał dowodzący chińską obroną złożył hołd Mandżurom, którzy przegnał Li Zichenga z Pekinu. A przy okazji przejęli kontrolę nad chińskim cesarstwem.

W roku 1645 Li został zabity w bitwie pod górą Jiugong, obecnie w prowincji Hubei.

Polubienia: 0

Epoka Ming

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 3

W roku 1356 wybuchło kolejne powstanie chłopskie, którym dowodził mnich buddyjski Zhu Yuanzhang (朱元璋). Powstanie przewalało się przez kraj przez dwanaście lat. W roku 1368 jego wojska zdobyły Pekin, a Zhu Yuanzhang ogłosił się pierwszym cesarzem dynastii Ming.

Przeczytaj...

Końcowe lata panowania dynastii Ming to okres powolnej degeneracji i rozpadu imperium. Każdy kolejny cesarz przerastał niekompetencją swojego poprzednika i władza stopniowo sama wchodziła w ręce grupy trzymającej władzę - nadwornych eunuchów. W kraju szerzyło się bezprawie. Arystokracja, czyli elity urzędnicze, zawłaszczała tereny publiczne i przejmowała siłą tereny należące do właścicieli z niższych warstw społecznych. Zwiększano podatki i nakładano nowe. Katastrofy takie jak susze i powodzie, były przez rząd ignorowane, a lud nie mógł się spodziewać pomocy ze strony władz.

Przeczytaj...

Chiny pod rządami wczesnej dynastii Ming były najbardziej zaawansowanym i najlepiej rozwiniętym obszarem na świecie. Aby utrwalić wpływy i nawiązać przyjazne stosunki z innymi krajami, cesarz Chengzu wysłał swojego generała-eunucha Zheng He z misją dyplomatyczną między innymi do krajów Bliskiego Wschodu. Zheng He odbył łącznie siedem podróży po Zachodnim Oceanie (tak nazywali Chińczycy Ocean Indyjski). Każda z nich zaczynała się w Liujiagang – porcie w obecnej prowincji Jiangsu.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 0

messages.comments:

messages.no_comments_to_show

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 14 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.