Jeden z trzydziestu sześciu forteli

36 forteli to kompilacja trzydziestu sześciu zwięzłych przysłów, odnoszących się do wydarzeń historycznych i mądrości potocznej. Ich sens odnosi się do sposobów postępowania nie tylko w czasie wojny, ale i życia codziennego. Dzieło to jest w Chinach niemal tak popularne jak Sztuka wojny autorstwa Sun Zi.

Losuj
Fortel 27: Udawaj szalonego, zachowaj zmysły

假痴不癲
Udawaj głupiego lub pokonanego, aby przeciwnik uznał cię za niegroźnego.

36 forteli. fortel 1 - 假痴不癲<br> Udawaj głupiego lub pokonanego, aby przeciwnik uznał cię za niegroźnego.

Udawaj szalonego, zachowaj zmysły

To jeden z 36 forteli
Pinyin:
Chińskie znaki: 假痴不癲
Porada: Udawaj głupiego lub pokonanego, aby przeciwnik uznał cię za niegroźnego.
Polubienia 0
stratagems
Instrukcja:

Niech przeciwnik uzna cię za nieszkodliwego, stwierdzi, że szkoda na ciebie fatygi i zaniecha ostrożności; pozwól mu poczuć zwycięstwo, a poniecha zadania decydującego ciosu. Udawaj słabego: szalonego, pokonanego, głupiego, niepoważnego. Wysyłaj sygnały podporządkowania i uległości; okazuj niekompetencję, potykaj się o własne nogi. Okaż, że twoje plany są chaotyczną niedoróbką lub ukryj ich istnienie. Nie rób nic, co mogłoby być poczytane za zagrożenie. Przedstawienie prowadź także przed przyjaciółmi. Tymczasem czekaj cierpliwie na moment do działania.

Zasada działania fortelu:

Istota fortelu to ukryć siłę, zdolność bądź zamiary. Inaczej: przyjmij na zewnątrz formę słabości i bezradności. Wróg ma uznać, że zagrożenie znikło i zaniechać dalszych działań. W płaszczyźnie psychologicznej: wzorując się na pokonanym psie zademonstruj uległość (ang. display of submission). U zwierząt społecznych taki pokaz uruchamia bardzo silny instynkt: wygasi agresję przeciwnika — ma on wyjść z „trybu walki” uznawszy, że osiągnął zwycięstwo. Wtórną wykładnią jest przybranie formy dla przeciwnika nieprzewidywalnej. Z głupim czy szaleńcem, w których zachowaniu nie widać żadnej prawidłowości, nie wiadomo co począć. Gdy działasz losowo, twoja nieczytelna forma uniemożliwia mu wypracowanie kontr-formy pozwalającej na skuteczne przeciwdziałanie. Próbując z twojego zachowania odczytać twoje intencje, przeciwnik nie powinien rozeznać „gdzie to ma ogon, a gdzie mordę”. To jeden z głównych celów przyświecających sekwencji forteli (fortel 35).

Co to jest 36 forteli

Trzydzieści sześć forteli to anonimowa kompilacja maksym odkryta u przydrożnego sprzedawcy w 1941. Jest ona dziełem o szczególnej wartości dla Chińczyków. Początkowo kompilacja krążyła z ręki do ręki, jednak gdy w końcu została wydana drukiem w 1979 roku, zrobiła błyskawiczną i gigantyczną karierę.

Przyczyniły się do tego połączenie trzech „ulubionych hobby” Chińczyków: przysłowia miały formę popularnych, czteroznakowych wyrażeń idiomatycznych, nawiązywały do znanych wydarzeń historycznych. Trzecim elementem było interpretowanie zdarzeń w duchu Księgi przemian, której ponadczasowa mądrość wywarła wpływ na wszystkie ważniejszego dzieła myśli chińskiej. Fortele i podstępy wojenne zostały ujęte w ramę taoistycznej teorii przemian i oscylacji zjawisk od największego ich nasilenia do najsłabszego, bądź ich cyklicznej transformacji w swoje przeciwieństwo. Ilustracją tego jest reguła uderzenia twardym w miękkie.

Piotr Plebaniak - 36 forteli. Chińska sztuka podstępu

Polskie wydanie 36 FORTELI


Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę


Ten fortel-wojenny możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce:

Ciekawostka leksykonu wiedzy o Chinach: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Fraza języka, znak pisma, idiom lub przysłowie

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 19 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.
Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych