-charbox-

Na przeciw siebie stanęły armie etnicznie chińskiej dynastii Ming, oraz mandżurska armia Późnej Dynastii Jin. Było to pierwsze zwycięstwo armii Ming po całej serii porażek.

Sytuacja przed bitwą

Przez długi czas dynastia Ming toczyła wojny z Mandżurami. Liczne porażki skłoniły dowódców Ming do rozbudowania systemów obronnych wokół miasta Ningyuan. W ciągu krótkiego czasu miasto zostało silnie umocnione i przygotowane na kolejną mandżurską ofensywę.

Gdy armia Mingów otrzymała nowego głównodowodzącego, ten zarządził, aby całość sił została cofnięta pod osłonę Wielkiego Muru. Poprzedni dowódca sprzeciwił się tej dyrektywie i wymógł swoje pozostanie na wysuniętej placówce którą było właśnie Ningyuan.

Bitwa

Gdy w roku 1626 Kundulun Khan (znany jako Nurhaci, to właśnie statuetka z jego prochami była przedmiotem wymiany barterowej zobrazowanej w fimie Indiana Jones i świątynia zguby ), dowiedział się o wycofaniu wojsk Ming poza Wielki Mur, zdecydował się zająć Ningyuan i osobiście poprowadził armię liczącą ok. 100–130 tys. żołnierzy.

Broniący miasta Yuan Chonghuan miał do dyspozycji jedynie 10 tysięcy ludzi. Oczekując nadejścia Mandżurów spalił całe podgrodzie oraz - by pokazać swoją determinację i w ten sposób dać przykład żołnierzom - używając własnej krwi napisał esej wymierzony przeciw Jin. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed plagą dezercji, nakazał strażom przy Wielkim Murze, aby bezwzględnie zabijały wszelkich dezerterów.

Po dwudziestu dniach oczekiwania armia Jin pojawiła się pod bramami miasta. Ale dwa dni intensywnych szturmów zakończyły się dla Mandżurów fatalnie. Ich dowódca został raniony od ognia armat, a straty w ludziach były znacznie. Skłoniło to Nurhaciego do odwrotu.

Widząc odwrót pokonanego nieprzyjaciela, Yuan Chonghuan rzucił za nim wycieczkę. Zadał im kolejne straty, a nieco dalszą, dalece ważniejszą konsekwencją była też śmierć od ran władcy Mandżurów.

Następstwa

Po śmierci Nurhaci, jego ósmy syn Hung Taiji przyjął tytuł Wielkiego Hana. Po zwycięstwie dowództwo armii imperialnej Mingów zdecydowało się powielić taktykę, która okazała się skuteczna. Ufortyfikowano Jinzhou – kolejne miasto wysunięte poza obręb wielkiego muru. Samo Ningyuan stało się kwaterą główną armii.

Rok po zwycięskiej bitwie nowy wielki chan ponownie zaatakował Ningyuan, lecz Mandżurowie po raz kolejny zostali odparci. Mandżurom nie udało się przełamać obrony Ningyuan nawet po śmierci jego dowódcy Yuan Chonghuana. Dopiero w roku 1644 cesarz nakazał wycofanie garnizonu Ningyuan, którego siły miały być użyte do obrony stolicy przed zbliżającą się armią rebeliantów. Zanim siły garnizonowe przybyły jednak do stolicy, Pekin został opanowany przez armię buntownika Li Zichonga, a sam cesarz popełnił samobójstwo. Więcej o tych wydarzeniach tutaj.

Polubienia: 0

Epoka Jin (2)

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 2

Dynastia ta została założona przez Dżurdżenów (nǚzhēn 女真), którzy obaliwszy dynastię Liang (907–1125 Liáo Cháo遼朝) założyli własne państwo. W przyszłości Dżurdżeni odtworzą dynastę Jin pod nazwą Późniejsze Jin (1616–1636) i w roku 1635 zostaną nazwani Mandżurami przez swojego władcę Hong Taiji (syna Nurhaqi, założyciela dynastii Qing, która będzie władać całymi Chinami od 1644 roku.

Przeczytaj...

Na przeciw siebie stanęły armie rdzennie chińskiej dynastii Ming, oraz mandżurska armia Późnej Dynastii Jin. Było to pierwsze zwycięstwo armii Ming po całej serii porażek.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 1

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 14 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! Tom 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Traktat Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w wizjonerskim przekładzie i z omówieniem Piotra Plebaniaka. Język przekładu stylizowany na piękną staropolszczyznę.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych. Galeria zdjęć artystycznych

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji. Galeria zdjęć artystycznych

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Kalendarz geopolityczny

Kalendarz nabiurkowy 210×105 mm. Każdy miesiąc to prawidło geopolityczne i powiązane z nim zdjęcie oraz komentarz. Całość to zbiór wyjątkowych spostrzeżeń skomponowanych przez Piotra Plebaniaka.