-charbox-

Na przeciw siebie stanęły armie etnicznie chińskiej dynastii Ming, oraz mandżurska armia Późnej Dynastii Jin. Było to pierwsze zwycięstwo armii Ming po całej serii porażek.

Sytuacja przed bitwą

Przez długi czas dynastia Ming toczyła wojny z Mandżurami. Liczne porażki skłoniły dowódców Ming do rozbudowania systemów obronnych wokół miasta Ningyuan. W ciągu krótkiego czasu miasto zostało silnie umocnione i przygotowane na kolejną mandżurską ofensywę.

Gdy armia Mingów otrzymała nowego głównodowodzącego, ten zarządził, aby całość sił została cofnięta pod osłonę Wielkiego Muru. Poprzedni dowódca sprzeciwił się tej dyrektywie i wymógł swoje pozostanie na wysuniętej placówce którą było właśnie Ningyuan.

Bitwa

Gdy w roku 1626 Kundulun Khan (znany jako Nurhaci, to właśnie statuetka z jego prochami była przedmiotem wymiany barterowej zobrazowanej w fimie Indiana Jones i świątynia zguby ), dowiedział się o wycofaniu wojsk Ming poza Wielki Mur, zdecydował się zająć Ningyuan i osobiście poprowadził armię liczącą ok. 100–130 tys. żołnierzy.

Broniący miasta Yuan Chonghuan miał do dyspozycji jedynie 10 tysięcy ludzi. Oczekując nadejścia Mandżurów spalił całe podgrodzie oraz - by pokazać swoją determinację i w ten sposób dać przykład żołnierzom - używając własnej krwi napisał esej wymierzony przeciw Jin. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed plagą dezercji, nakazał strażom przy Wielkim Murze, aby bezwzględnie zabijały wszelkich dezerterów.

Po dwudziestu dniach oczekiwania armia Jin pojawiła się pod bramami miasta. Ale dwa dni intensywnych szturmów zakończyły się dla Mandżurów fatalnie. Ich dowódca został raniony od ognia armat, a straty w ludziach były znacznie. Skłoniło to Nurhaciego do odwrotu.

Widząc odwrót pokonanego nieprzyjaciela, Yuan Chonghuan rzucił za nim wycieczkę. Zadał im kolejne straty, a nieco dalszą, dalece ważniejszą konsekwencją była też śmierć od ran władcy Mandżurów.

Następstwa

Po śmierci Nurhaci, jego ósmy syn Hung Taiji przyjął tytuł Wielkiego Hana. Po zwycięstwie dowództwo armii imperialnej Mingów zdecydowało się powielić taktykę, która okazała się skuteczna. Ufortyfikowano Jinzhou – kolejne miasto wysunięte poza obręb wielkiego muru. Samo Ningyuan stało się kwaterą główną armii.

Rok po zwycięskiej bitwie nowy wielki chan ponownie zaatakował Ningyuan, lecz Mandżurowie po raz kolejny zostali odparci. Mandżurom nie udało się przełamać obrony Ningyuan nawet po śmierci jego dowódcy Yuan Chonghuana. Dopiero w roku 1644 cesarz nakazał wycofanie garnizonu Ningyuan, którego siły miały być użyte do obrony stolicy przed zbliżającą się armią rebeliantów. Zanim siły garnizonowe przybyły jednak do stolicy, Pekin został opanowany przez armię buntownika Li Zichonga, a sam cesarz popełnił samobójstwo. Więcej o tych wydarzeniach tutaj.

Polubienia: 0

Epoka Jin (2)

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 2

Dynastia ta została założona przez Dżurdżenów (nǚzhēn 女真), którzy obaliwszy dynastię Liang (907–1125 Liáo Cháo遼朝) założyli własne państwo. W przyszłości Dżurdżeni odtworzą dynastę Jin pod nazwą Późniejsze Jin (1616–1636) i w roku 1635 zostaną nazwani Mandżurami przez swojego władcę Hong Taiji (syna Nurhaqi, założyciela dynastii Qing, która będzie władać całymi Chinami od 1644 roku.

Przeczytaj...

Na przeciw siebie stanęły armie rdzennie chińskiej dynastii Ming, oraz mandżurska armia Późnej Dynastii Jin. Było to pierwsze zwycięstwo armii Ming po całej serii porażek.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 1

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 5 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

Chińska sztuka wojny i stosowania forteli. Podstępy wojenne i historyczne bitwy - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli. Historia i kultura Chin w przykładach - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli.Mandaryni, chińska poezja i ludzie czynu. Złoty wiek chińskiej filozofii - Piotr Plebaniak Już w 2019
Piotr Plebaniak
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Fragmenty Powiadom
Piękne opowieści, legendy, baśnie i anegdoty historyczne Już w 2019
Elżbieta Migdał, Piotr Plebaniak
Opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka

Fragmenty Powiadom