Bitwę przy Julu stoczono w roku 207 p.n.e. Walczyły siły upadającego imperium Qin, dowodzone przez Zhang Hana, oraz mniej liczne wojska buntowników Chu, dowodzonymi przez Xiang Yu. Bitwa została wygrana przez armię Xiang Yu, który rozbił armie Qin, przyczyniając się do załamania potęgi militarnej Qin.
Bitwa
W początkowej fazie Xiang Yu przeprawił przez rzekę oddział 20 000 ludzi dla wzmocnienia garnizonu Julu. Następnie przeprawił przez rzekę trzon swojej armii, po czym zniszczył środki desantowe, aby żołnierze walczyli ze świadomością, że nie ma dla nich drogi ucieczki z pola bitwy.
Następnie Xiang Yu, na czele 10 tysięcy żołnierzy, przemieścił się do stolicy państwa Zhao, miasta Handan, aby połączyć się z pierwszą częścią armii. W tamtym momencie siły Xiang Yu, odcięte od zaopatrzenia powoli ulegały otaczającym je siłom Qin.
Xiang Yu nie próbował stawić czoła armii Qin. Postanowił wpierw osłabić wroga atakując jego linie zaopatrzeniowe. Następnie nakazał swojej armii zabrać żywność na 3 dni, a resztę zniszczyć. Ponownie pozostawił swoich żołnierzy w sytuacji bez wyjścia innego jak walka. Żołnierze uświadamiali sobie, że jedny posiłek, na jaki mogą liczyć, musi być zdobyty na wrogu. Jak żołnierz głodny, to zły. I żołnierz Xuang Yu walczył ze szczególną zaciekłością i wygrywał każde starcie mimo przewagi liczebnej wroga.
Do tego obrazu można by dorzucić tą ciekawostkę, że armia Qin budziła szczególny strach ze względu na okrutne prawo Qin - otóż o awansie oficerów armii Qin decydowała ilość obciętych wrogom kciuków. Żądni awansu walczyli o trofea bez żadnych hamulców. Kilka dni później na miejsce zmagań przybyły armie innych zbuntowanych przeciw Qin sił. Nie odważyli się jednak wprowadzić do bitwy swoich żołnierzy – przeważające siły Qin były dla nich zbyt przerażające.
W rezultacie zmagań, siłom Chu udało się zniszczyć i odciąć linie zaopatrzeniowe Qin. Utraciwszy około 100 000 ludzi Zhang Han, generał armii Qin, wycofał swoje wojska do Jiyuan, w nadziei otrzymania posiłków ze stolicy. W trakcie walk zginął generał Su Jue, a generał Wang Li został schwytany przez rebeliantów. Jue odmówił poddania się i popełnił samobójstwo podpalając się.
Po bitwie
Był to wielki triumf dla Xiang Yu. Jego decyzja zniszczenia żywności i zatopienia statków użytych do przeprawy dramatycznie zwiększyła morale armii, co okazało sie czynnikiem decydującym. Wydarzenia te stały się podstawą do zaistnienia chengyu:
W czasie zmagań zginęło 200 000 żołnierzy Qin. Gdyby jednak żołnierze ci, miast być zabitymi, przeszli na stronę Xiang Yu, mogliby przyczynić się do zwycięstwa w zmaganiach z jego rywalem Liu Bangiem, przyszłym założycielem dynastii Han.