Bitwa przy Julu

Jùlù zhī zhàn (鉅鹿之戰) 207 przed Chr.

@if($itemid = ) @endif
-charbox-

Bitwę przy Julu stoczono w roku 207 p.n.e. Walczyły siły upadającego imperium Qin, dowodzone przez Zhang Hana, oraz mniej liczne wojska buntowników Chu, dowodzonymi przez Xiang Yu. Bitwa została wygrana przez armię Xiang Yu, który rozbił armie Qin, przyczyniając się do załamania potęgi militarnej Qin.

Bitwa

W początkowej fazie Xiang Yu przeprawił przez rzekę oddział 20 000 ludzi dla wzmocnienia garnizonu Julu. Następnie przeprawił przez rzekę trzon swojej armii, po czym zniszczył środki desantowe, aby żołnierze walczyli ze świadomością, że nie ma dla nich drogi ucieczki z pola bitwy.

Następnie Xiang Yu, na czele 10 tysięcy żołnierzy, przemieścił się do stolicy państwa Zhao, miasta Handan, aby połączyć się z pierwszą częścią armii. W tamtym momencie siły Xiang Yu, odcięte od zaopatrzenia powoli ulegały otaczającym je siłom Qin.

Xiang Yu nie próbował stawić czoła armii Qin. Postanowił wpierw osłabić wroga atakując jego linie zaopatrzeniowe. Następnie nakazał swojej armii zabrać żywność na 3 dni, a resztę zniszczyć. Ponownie pozostawił swoich żołnierzy w sytuacji bez wyjścia innego jak walka. Żołnierze uświadamiali sobie, że jedny posiłek, na jaki mogą liczyć, musi być zdobyty na wrogu. Jak żołnierz głodny, to zły. I żołnierz Xuang Yu walczył ze szczególną zaciekłością i wygrywał każde starcie mimo przewagi liczebnej wroga.

Do tego obrazu można by dorzucić tą ciekawostkę, że armia Qin budziła szczególny strach ze względu na okrutne prawo Qin - otóż o awansie oficerów armii Qin decydowała ilość obciętych wrogom kciuków. Żądni awansu walczyli o trofea bez żadnych hamulców. Kilka dni później na miejsce zmagań przybyły armie innych zbuntowanych przeciw Qin sił. Nie odważyli się jednak wprowadzić do bitwy swoich żołnierzy – przeważające siły Qin były dla nich zbyt przerażające.

W rezultacie zmagań, siłom Chu udało się zniszczyć i odciąć linie zaopatrzeniowe Qin. Utraciwszy około 100 000 ludzi Zhang Han, generał armii Qin, wycofał swoje wojska do Jiyuan, w nadziei otrzymania posiłków ze stolicy. W trakcie walk zginął generał Su Jue, a generał Wang Li został schwytany przez rebeliantów. Jue odmówił poddania się i popełnił samobójstwo podpalając się.

Po bitwie

Był to wielki triumf dla Xiang Yu. Jego decyzja zniszczenia żywności i zatopienia statków użytych do przeprawy dramatycznie zwiększyła morale armii, co okazało sie czynnikiem decydującym. Wydarzenia te stały się podstawą do zaistnienia chengyu:

un_flex un_flex_vt
破釜沉舟, pò fǔ chén zhōu
zniszczyć kotły i spalić łodzie (usuwając sobie drogę odwrotu)

W czasie zmagań zginęło 200 000 żołnierzy Qin. Gdyby jednak żołnierze ci, miast być zabitymi, przeszli na stronę Xiang Yu, mogliby przyczynić się do zwycięstwa w zmaganiach z jego rywalem Liu Bangiem, przyszłym założycielem dynastii Han.

Polubienia: 0

Epoka Qin

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 3

Dla zachodnich naukowców najbardziej rzucającą się w oko i na warsztat cechą imperium Qin to jego totalitarny charakter. Pojawienie się Imperium Qin był w wielu aspektach na tyle podobne do Cesarstwa Rzymskiego (w odróżnieniu od wcześniejszej republiki) i III Rzeszy w XX wieku, że warto rzucić okiem i zestawić kilka ciekawych kwestii.

Przeczytaj...

Zmagania o supremację w Epoce Wiosen i Jesieni, a następnie Okresie Walczących Królestw stopniowo redukowały ilość istniejących państw. W roku 400 p.n.e. było ich siedemnaście. W roku 300 p.n.e. – jedenaście, jednak w roku 256 zostało jedynie siedem największych państw - wszystkie inne zostały pożarte w niekończących się wojnach i intrygach. Owe siedem potęg prowadziło brutalną, pełną podstępów grę o przetrwanie i dominację.

Przeczytaj...

Bitwa przy Julu stoczyła się w roku 207 p.n.e. Walczyły siły upadającego imperium Qin, dowodzone przez Zhang Hana, oraz mniej licznymi wojskami buntowników Chu, dowodzonymi przez Xiang Yu. Bitwa została wygrana przez armię Xiang Yu, który rozbił armie Qin, przyczyniając się do definitywnego załamania potęgi militarnej Qin.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 1

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 3 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury