Li Si, minister dworu Pierwszego Cesarza

Tagi: Historia Słynne postacie

Wyszukaj w portalu:  
-charbox-

Potęga państwa Qin rosła między innymi dzięki szeroko zakrojonym reformom systemu politycznego, który opierał się na osiągnięciach intelektualnych szkoły legistów. Podstawowym dziełem legalistycznym była Księga mistrza Han Feia (Han Feizi). Jej autor w wyniku intrygi pałacowej został w roku 233 p.n.e. skazany na śmierć przez pierwszego ministra państwa Qin, którym był właśnie Li Si. Sam Li uczestniczył w spisku, którego wynikiem było osadzenie na tronie Drugiego Cesarza. Później, tuż przed ostatecznym upadkiem dynastii sam padł ofiarą spisku i skończył swoje życie w r. 208 p.n.e.

Li Si pierwotnie był poddanym konkurencyjnego dla Qin państwa Chu. Przeniósł się on do Qin i uzyskawszy audiencję u jego władcy króla Zhenga, który wkrótce miał się stać Pierwszym Cesarzem, został jego nadwornym doradcą. Poglądy Li Si na sposób, w jaki należy podbić pozostałe państwa chińskie, bardzo spodobały się królowi. Jednym z pomysłów zrealizowanych za radą Li Si było zwabienie do Qin jak największej ilości intelektualistów, a wymordowanie tych, którzy swoją wiedzą służyli konkurencyjnym państwom.

Według historyków to Li Si odpowiadał za przeprowadzenie reformy pisma, które zostało ujednolicone. Oficjalnym pismem całego imperium stało się pismo małopieczęciowe, które już wcześniej funkcjonowało w państwie Qin.

Z drugiej strony odpowiadał też za prześladowania uczonych konfucjańskich i uczonych innych szkół, których nauki mogłyby podważyć autorytet panujących władców Qin. To Li Si miał namówić Pierwszego Cesarza do wydania w r. 213 słynnego edyktu nakazującego zarekwirowanie wszystkich ksiąg, które sprzeczne były z ideologią imperium. Ich pojedyncze kopie zostały zachowane w pilnie strzeżonej bibliotece cesarskiej, która niestety uległa spaleniu w czasie upadku dynastii. Pogromu uniknęły jedynie historie dynastii Qin i książki naukowe. Razem z księgami ginęli uczeni - według legendy w rok po wspomnianym spaleniu ksiąg około 460 uczonych konfucjańskich zostało zakopanych żywcem gdy zaprotestowali przed ustanowieniem państwowej wyłączności na nauczanie polityki.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Okres Walczących Królestw

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 8

Sto szkół

Sto szkół

Za czasów Dynastii Zhou, elity rządzące dzierżyły monopol na władzę i były w stanie decydować czym była kultura wyższa i klasa urzędnicza. Wraz ze zmianami okresu Walczących Królestw na czele społeczeństwa pojawiła się nowa klasa uczonych (士人, shìrén). Uczeni ci tworzyli rozmaite szkoły myśli, z których każda oferowała usługi w dziedzinie doradztwa, w nadziei zyskania wpływów i pozycji na dworach władców. Z nich wykształciło się „Sto Szkół Myśli”, promujących rozwój usystematyzowanego nauczania.

Mencjusz (Meng Zi)

Mencjusz (Meng Zi)

Mencjusz twierdził, że natura człowieka jest dobra (xing ben shan 性本善), jednak należy ją pielęgnować i rozwijać. Człowiek wg tej teorii jest z natury dobry, podstawy cnót moralnych mają charakter wrodzony, ale – znowu – należy ich strzec i rozwijać.

Li Si, minister dworu Pierwszego Cesarza

Li Si, minister dworu Pierwszego Cesarza

Potęga państwa Qin rosła między innymi dzięki szeroko zakrojonym reformom systemu politycznego, który opierał się na osiągnięciach intelektualnych szkoły legistów. Podstawowym dziełem legalistycznym była Księga mistrza Han Feia (Han Feizi).

Qu Yuan

Qu Yuan

Jednym z najsłynniejszych i najbardziej cenionych poetów chińskich był Qu Yuan. Służył on na dworze Huanga, tytułującego się królem władcy państwa Chu, a potem jego syna i następcy Qingxianga. Według popularnych opowieści poeta całym sercem poświęcał się sprawie zachowania suwerenności swojego państwa w obliczu rosnącej potęgi państwa Qin. Opowiadał się on za zawiązaniem przymierza z sąsiednimi państwami, aby przeciwstawić się rosnącej potędze Qin.

Siedem potęg okresu Walczących Królestw

Siedem potęg okresu Walczących Królestw

Burze okresu Wiosen i Jesieni przetrwało siedem większych państw. były to Qi, Chu, Yan, Hann, Zhao, Wei i Qin. Początkowo państwa Hann, Zhao i Wei sformowały sojusz i przemogły w walce siły państw Qi, Qin i Chu – każde oddzielnie. Później sojusz rozpadł się, a Qi i Qin stopniowo urosły w siłę.

Bitwa przy Changping

Bitwa przy Changping

To decydująca bitwa stoczona pomiędzy państwem Qin, które pokonało państwo Zhao. W roku 256 p.n.e. Qin zaatakowało Han. Z odsieczą państwo Zhao wysłało armię pod dowództwem Lian Po. Obie armie spotkały się w okolicach Changping, położonego w północnej części ówczesnych ziem królestwa Han. Lian Po, po ujrzeniu armii Qin stwierdził, że jedyną szansę na zwycięstwo dawała próba przeczekania.

Bitwa o miasto Jimo

Bitwa o miasto Jimo

W roku 284 p.n.e. państwo Yan rozpoczęło inwazję Qi, celem jego całkowitego podporządkowania. Dowódca Le Yi dowodził armią Yan W ciągu sześciu miesięcy kampanii jego armia zajęła siedemdziesiąt miast. Państwu Qi zostały tylko dwa miasta – Jimo oraz Ju.

Bitwa przy Yique

Bitwa przy Yique

Bitwę przy Yique (czyt. ii-ćłe) stoczono w roku 293 przed Chr. Na przeciw armii króla Zhaoxianga z państwa Qin, dowodzonej przez Bai Qi, wystąpiła armia sprzymierzonych państw Wei (魏) oraz Han (韓), którą dowodził generał Gongsun Xi (公孫喜).

Powiązane artykuły: 0