-charbox-

Nauka i technika rozwijała się w Chinach już od czasów najdawniejszych. Rozwój wynalazczości napotykał w nich jednak na zasadniczo inne przeszkody niż na terenach zajmowanych przez starożytne cywilizacje okolic basenu Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do starożytnych Greków, przedstawiciele chińskich elit nie uważali pracy fizycznej za czynność godną niewolników. Ich działania były nakierowane na zwiększenie wydajności pracy warstwy pracującej społeczeństwa.

Wydajność taka była kluczowa w zarządzaniu sprawami państwa. Wynalazki, usprawnienia i rozumienie działania świata natury były w Chinach zaprzęgnięte na użytek może nie społeczeństwa, ale państwa. Dla ilustracji można podać wynaleziony w Chinach papier, który umożliwił rozrost biurokracji, a w rezultacie istnienie potężnych imperiów, z imperium Dynastii Han w pierwszej kolejności. Czasy funkcjonowania dynastii Han, a potem Tang przyniosły potężne fale innowacji, które stopniowo przeciekały w kierunku zachodnim.

Szczególnie słynne są tzw. cztery wielkie wynalazki: papier, proch, kompas i druk. Ich wpływ na historię cywilizacji zachodniej jest nie do przecenienia.

W starożytności największymi osiągnięciami Chińczyków były:
medycyna ziołowa, przyrządy do mierzenia czasu, ułatwiające obserwacje astronomiczne (pierwsze udokumentowanie zaćmienia słońca w r. 2135 p.n.e.; obserwacja koniunkcji planet ok. 500 p.n.e.; powstanie almanachu komet 天文氣象杂占 około 400 p.n.e.)

W III wieku genialny inżynier Ma Jun wynalazł mechanizm różnicowy. Czasy średniowiecza przyniosły szereg wynalazków i innowacji takich jak: suche doki, pług żelazny, taczkę. W czasach ekspansji Mongołów Europa mogła poznać (na własnej skórze) szereg chińskich osiągnięć związanych z prowadzeniem wojen. Chińscy inżynierowie towarzyszyli Mongołom w podbojach, umożliwiając im obleganie i zdobywanie warownych miast. Tym właśnie sposobem do Europy przeniknął wynaleziony w Chinach kompas, papier i proch.

Po XVI wieku wymiana technologiczna następowała dzięki szlakom handlowym, ale przede wszystkim dzięki działalności mnichów jezuickich i innych ludzi których celem było pozyskiwanie i próby rozumienia chińskich technologii. W XVI i XVII wieku nastał czas Jezuitów, a także podróżników, którzy odwiedzali Chiny i studiowali ich filozofię i technologie. Jednym z najsłynniejszych z podróżników był Matteo Ricci, który w 1687 roku wydał przetłumaczone przez siebie prace Konfucjusza.

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 2

Chińskie wynalazki

Chińskie wynalazki

Artykuł o zbliżonej tematyce

Co prawda nowoczesna nauka powstała w Europie, jednak przez setki i tysiące lat to Chiny były najbardziej rozwiniętym cywilizacyjnie rejonem naszej planety. Jeszcze w XVII i XVIII wieku przyjeżdżający do Chin podróżnicy i kupcy przyjeżdżali po to, by podpatrywać i wykradać, i jawnie kopiować sekrety technologiczne.

Przeczytaj...
Chińskie wynalazki - Proch

Chińskie wynalazki - Proch

Artykuł podporządkowany tematycznie

Receptura prochu została opracowana przez chińskich alchemików – Taoistów, starających się wynaleźć eliksir nieśmiertelności. Później formuła wytwarzania czarnego prochu z saletry, siarki i węgla drzewnego była zastosowana także do celów militarnych.

Przeczytaj...

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 8 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury