Bitwa przy rzece Fei

Féishŭi zhī zhàn (淝水之戰) 383 ; Miejsce: okolice współcześnie nieistniejącej rzeki Fei, współcześnie miasto Liu'an (六安), prow. Anhui

Bitwę nad rzeką Fei stoczono w roku 383. Mniej liczna armia Wschodniej Dynastii Jin pokonała siły Państwa Qin.

-charbox-

Tło historyczne

Wcześniejsze Qin (前秦, nazwa państwa nawiązywała do Pierwszego Cesarstwa) było w tamtym okresie w przededniu opanowania całości północnych terenów Chin i zwróciło swoją uwagę na południe, gdzie w dorzeczu rzeki Jangcy dominowała dynastia Jin. W roku 382 król Fu Jian (苻堅) rozpoczął pierwszą kampanię zbrojną przeciw Wschodniej Dynastii Jin. Celem było ponowne zjednoczenie Chin po niemal 200 latach chaosu. Dwa lata później rozpoczął drugą kampanię, puściwszy na Jin armię liczącą około jednego miliona żołnierzy. Kampania zakończyła się całkowitą porażką wojsk Qin.

Przed bitwą

Gdy w Jin rozeszła się wieść o kolejnej kampanii przeciwnika z północy, zelektryzowało to cały kraj. Wojskami Jin dowodził wtedy generał Xie An (謝安). Uznał on, że najlepszą strategią będzie wyjście na spotkanie armii inwazyjnej. Pod dowództwem Xie Ana zgromadzono armię 80 tysięcy żołnierzy. Była to armia zaprawiona w bojach i walcząca w obronie własnego terytorium. Czynnik ten okazał się mieć większe znaczenie niż przytłaczająca przewaga liczebna armii Qin. Armia ta, dowodzona przez generała Qin Qina, choć liczna, składała się z oddziałów pochodzących z wielu podbitych wcześniej przez Qin terytoriów. Dowódcy byli więc skłonni do zdrady i czekali na okazję do ucieczki, bądź buntu.

Drugim niekorzystnym dla Qin czynnikiem było miejsce bitwy. Była to przeprawa przez nieistniejącą dziś rzekę Fei. Czynnik ten uniemożliwił Qin wykorzystanie swojej przytłaczającej przewagi liczebnej.

Pierwsze spotkanie obu sił skończyło się porażką awangardy armii Qin. Bitwa ta rozegrała się przy Bei Fu. Idąca w awangardzie wydzielona grupa 15 tysięcy żołnierzy została rozgromiona przez wojska Jin. Mimo tej porażki, mocno nadwyrężającej morale armii, władca Qin nakazał przeć dalej.

Bitwa

Obie armie stanęły naprzeciw siebie. Żaden z dowódców nie chciał jednak przeprawić się na stronę przeciwnika, gdyż przeprawiające się wojsko było celem łatwym do ataku. Wtedy dowódca armii Jin posłużył się fortelem. Poprosili o to, by armia Qin cofnęła się i zrobiła tym manewrem miejsce dla armii Jin, co umożliwiłoby stoczenie bitwy. W tym czasie armia Jin rozwinęła szyki, aby ukryć swoją ułamkową liczebność i sprawić wrażenie znacznie liczniejszej niż marne 80 tysięcy.

Nadmiernie pewny siebie dowódca Qin zgodził się na ten manewr, ignorując porady swojego sztabu. W olbrzymiej armii zapanował chaos. Samo przemieszczenie tak ogromnej ilości żołnierzy powoduje zamieszanie. zostało ono spotęgowane przez plotki, mówiące o przewagach i sile wojsk Jin. W szeregach przestraszonych żołnierzy zalęgła się panika. Trafiła na podatny grunt. Panikę wzmogły działania Zhu Xu (朱序), generała Jin, który pozorował wierność swojemu nowemu panu, jednak służył wiernie swojej dawnej ojczyźnie. To właśnie on wcześniej zalecił dowódcy armii Jin, aby zaatakował awangardę armii inwazyjnej. Efekt w sferze zmagań morale był decydujący.

Teraz, przebywając na tyłach armii Qin, umiejętnie rozjątrzył nastroje paniki krzycząc, że armia Qin została pokonana i dlatego właśnie padł rozkaz wycofania.Była to odważna, żeby nie powiedzieć bezczelna taktyka. Odniosła jednak sukces proporcjonalny do ryzyka. Żołnierze Qin całkowicie stracili rezon i wszyscy rzucili się do panicznej i bezładnej ucieczki. Armia Jin, będąc już po tej samej stronie rzeki, ruszyła w pościg.

Po bitwie

Bitwę uważa się za jedną z najważniejszych starć w historii Chin . Klęska rosnącego w siłę Qin doprowadziła do rozpadu tego organizmu państwowego w chaosie wojny domowej. Gdyby jednak Qin zwyciężyło, możliwe byłoby znaczne skrócenie czasów rozpadu Chin. A jako że stało się tak, a nie inaczej, dopiero w roku 581 dynastia Sui doprowadziła do powstania silnego cesarstwa.

Polubienia: 1

Epoka Jin

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 3

Gdy Zachodnia Dynastia Jin uległa pod naporem plemion barbarzyńców, część uciekającej arystokracji osiadła na południu i wraz z lokalnymi elitami ustanowiła w roku 317 Wschodnią Dynastię Jin ze stolicą w Jiankang (obecnie Nankin).

Przeczytaj...

Najsłynniejsze dzieło tego poety to opowieść o tytule „O źródle brzoskwiniowego kwiecia ” . Poniżej wersja oryginalna i tłumaczenie na j. angielski, zaczerpnięte z zasobów projektu Guttenberg.

Przeczytaj...

Bitwę nad rzeką Fei stoczono w roku 383. Mniej liczna armia Wschodniej Dynastii Jin pokonała siły Państwa Qin.
Bitwę uważa się za jedną z najważniejszych starć w historii Chin . Klęska rosnącego w siłę Qin doprowadziła do rozpadu tego organizmu państwowego w chaosie wojny domowej. Gdyby Qin zwyciężyło, możliwe byłoby znaczne skrócenie czasów rozpadu Chin . Dopiero w roku 581 dynastia Sui doprowadziła do powstania silnego cesarstwa.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 1

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 10 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

Chińska sztuka wojny i stosowania forteli. Podstępy wojenne i historyczne bitwy - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli. Historia i kultura Chin w przykładach - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli.Mandaryni, chińska poezja i ludzie czynu. Złoty wiek chińskiej filozofii - Piotr Plebaniak Już w 2019
Piotr Plebaniak
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Fragmenty Powiadom
Piękne opowieści, legendy, baśnie i anegdoty historyczne Już w 2019
Elżbieta Migdał, Piotr Plebaniak
Opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka

Fragmenty Powiadom