Nefryt w języku i kulturze chińskiej
Nefryt, jako minerał niezwykłej twardości, można było w czasach prehistorycznych jedynie szlifować. Był to proces niesłychanie żmudny i pracochłonny, co jeszcze bardziej zwiększało jego wartość. Zanim nauczono się obróbki żelaza, służył do wyrobu broni. Większość wydobytych przez archeologów przedmiotów ma jednak znaczenie rytualne, zwłaszcza tzw. bi (dyski symbolizujące ziemię) i cong (tuby symbolizujące niebo). Najstarsze znalezione obrobione ręką człowieka nefryty datuje się na ok 3500 lat p.n.e. (neolit) i pochodzą z kultury Hongshan we współczesnej prowincji Liaoning.
Komponent yu 玉 występuje m. in. w znakach.
宝(F寶) [bǎo] – skarb
国(F國) [guó] – kraj
鈺(S钰) [yù] skarb
钰(F鈺) [yù] skarb
金浆玉醴 – dobre wino, panaceum
堆金积玉 – wielkie bogactwo
Nefryt” zarówno jako komponent jak i samodzielny glif, niesie ideę czegoś cennego, wyjątkowego i szlachetnego. W zreformowanym piśmie chińskim, w znaku oznaczającym 'państwo' komponent „nefryt” wstawiono w miejsce „człowieka z włócznią” . Ma to oczywiście związek z bardzo długą tradycją obróbki nefrytu, który stał się symbolem państwowości chińskiej. Obecnie nazwę chin, Zhōngguó zapisuje się tak:
zawiera wszystko, co można wiedzieć o nefrycie.
autorzy Wiesław Heflik, Lucyna Natkaniec-Nowak (Akademia Górniczo-Hutnicza; Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Zakład Mineralogii, Petrografii i Geochemii)