Bambus z punktu widzenia biologa, ogrodnika, budowniczego i praktyka, smakosza

Biolog

Bambus jest drewniejącą trawą wieloletnią z rodziny Poaceae. Jego pędy mają od 1 mm do 30 cm średnicy w zależności od gatunku. A gatunków bambusa jest około tysiąca – występują głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych, najliczniej oczywiście w Azji wschodniej. Bambusy występują także w Afryce subsacharyjskiej, Ameryce Południowej i Australii. Od 50 stopnia szerokości geogr. północnej do 47 stopnia sz. g. południowej. Bambusy nie występują w Europie, północnej części Afryki, zachodniej Azji i na północy Ameryki Północnej.

Rozmaite gatunki bambusa osiągają wysokość od kilku centymetrów do 40 m. Charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem wzrostu, dochodzącym do 70-80 cm dziennie. Pojedyncza łodyga dzieli się na równe segmenty, z których wyrasta jeden liść i/lub od jednego do kilkunastu odgałęzień.

2. Ogrodnik

Obecnie powszechnie bambusy uprawia się jako roślinę użytkową i ozdobną. Rozmnażają się głównie wegetatywnie, tzn przez podziemne rozrosty. Jest rośliną bardzo odporną na mrozy i zimozieloną.

Bambus kwitnie bardzo rzadko – niektóre gatunki raz na 100 lat. Kiedy jednak tak się dzieje, jest regułą, że roślina wkrótce obumrze. Co ciekawe, kwitnienie i obumieranie następuje równocześnie w całym regionie geograficznym. Niektórzy biologowie sądzą, że jest to obrona przed zwierzętami żywiącymi się nasionami bambusa – dzięki wspomnianej „obronie zbiorowej” stają się niepewnym źródłem pożywienia dla żerującej na nim populacji zwierząt.

3. Budowniczy i praktyk

Bambus jest niezwykle wręcz trwałym materiałem budowlanym. Praktycznie nie gnije, co ma istotne znaczenie w wilgotnych klimatach tropikalnych. Nie jedzą go też termity.

  Z bambusa można wykonać:

 • kubki i inne naczynia
 • dom. Indianie Cofano (Ameryka Południowa) wykorzystują bambus do budowy domów odpornych na termity i mrówki
 • broń (np. drzewca do włóczni), a także narzędzia tortur. Indianie amazońscy puste segmenty bambusa używają do przechowywania zatrutych strzałek
 • fajerwerki. Bambus wrzucony do ogniska pęka z głośnym trzaskiem, co wykorzystuje się do odstraszania dzikich zwierząt. Metoda ta została opisana w powieści Tajemnicza wyspa Juliusza Verne'a
 • obuwie, przedmioty codziennego użytku takie jak np. wędki, fajki
  – Indianie Waika odurzają się zażywając proszek jupo z utartego bambusa. Robią to wciągając go do nosa przy pomocy bambusowej rurki.

4. Smakosz

Niektóre gatunki bambusa, a w zasadzie ich młode pędy, są jadalne. Robi się z nich zupy, sałatki i wiele innych rodzajów dań. Oprócz tego z masy drzewnej bambusa produkuje się jednorazowe pałeczki, służące Azjatom za sztućce.

-ilustracja-

Obok znane wszystkim ze słyszenia pędy bambusa. Po wykopaniu z ziemi i oczyszczeniu sprzedaje się je w stanie surowym, bądź przyrządza na poczekaniu. Pęd należy pokroić na kawałki, a następnie ugotować.

-ilustracja-
-ilustracja-
-ilustracja-
-ilustracja-
-ilustracja-

Bambus jest też często pojemnikiem na jedzenie. Na zdjęciu przysmak rejonów górskich, tzw. zhutongfan (竹筒飯), czyli silnie przyprawiony ryż podgrzany w segmencie bambusa. Takie „tuby” zabierano do pracy w polu. Przed zjedzeniem wrzucano do ogniska w celu podgrzania.

5. W Chinach

Motywy bambusa są bardzo często wykorzystywane w chińskiej sztuce. Malowanie łodyg bambusa wymaga nie tylko opanowania odpowiednich technik malarskich, ale też wielkiej wprawy, jest więc miarą kunsztu artysty.

-ilustracja-
Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 1

Jedwab

Jedwab

Artykuł o zbliżonej tematyce

Nić jedwabną uzyskuje się z kokonów, które wytwarzają gąsienice pewnych motyli, przez kilkanaście dni przed przepoczwarzeniem się w dorosłego owada. Z jednego kokonu otrzymuje się nić o grubości kilku-kilkunastu mikronów a której długość dochodzi do kilkuset metrów.

Przeczytaj...

messages.comments:

messages.no_comments_to_show

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

 1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 20 pomnożone przez przez 2.
 2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
 3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.