Porcelana

Porcelanę wynaleziono około I wieku n.e. Jej powstanie było zwieńczeniem długich tradycji garncarskich.

@if($itemid = ) @endif
-charbox-

Wynalezienie porcelany

Porcelanę wynaleziono około I wieku n.e. Jej powstanie było zwieńczeniem długich tradycji garncarskich. Technologia dojrzewała z biegiem stuleci i uważa się, że w czasach dynastii Song (X-XIII w.) osiągnęła pełną dojrzałość, a dzieła wytwórców osiągnęły niedoścignioną później jakość. Najsłynniejsze wytwórnie, których produkty kolejne pokolenia wytrwale naśladowały to Jun, Ding, Guan, Ge oraz Ru. Do czasów mongolskiej dynastii Yuan centrum produkcji porcelany został rejon Jingdezhen.

Do Europy porcelanę sprowadzono po raz pierwszy w XV wieku. Z czasem stała się ona ważnym produktem importowym. Przez XVII wiek Holenderska Kompania Wschodnioindyjska sprowadziła do Europy ponad 16 milionów egzemplarzy rozmaitej porcelany.

Technologia i odmiany porcelany

Niektóre odmiany porcelany mają szczególną wartość. są pokryte siatką pęknięć, której uzyskanie jest niezwykle pracochłonne. Pierwszy raz uzyskano taki efekt w wyniku błędów produkcji w czasach dynastii Song. O dziwo efekt pęknięć przypadł do gustu ówczesnym koneserom i stał się niezwykle modny.

Chińczycy uważają, że choć porcelana to wytwór sztuczny, siatka pęknięć jest dziełem natury przez co jest zawsze unikalna i niepowtarzalna. Najsłynniejsze zachowane do dziś okazy pochodzą z zagłębia Ge. a można je podziwiać m.in. w National Palace Museum w Tajpej na Tajwanie.

-ilustracja-

Porcelana niebiesko-biała

Ten typ porcelany jest chyba najbardziej znany w Europie. Stanowił większą część eksportu (około 80%) w czasach dynastii Ming i Qing. Początki jej wytwórstwa sięgają czasów dynastii Tang, jednak masową produkcję rozwinięto dopiero 600 lat później. Szczyt jej rozwoju przypadał na czasy Yuan, kiedy powstały okazy do dziś uważane za najbardziej drogocenne.

Głównym ośrodkiem ją wytwarzającym był wspomniany już Jingdezhen. Do jej wytworzenia potrzebny był tlenek kobaltu. Wymalowane nim surowe naczynia wypala się - dopiero w wysokiej temperaturze nabierają żywej niebieskiej barwy. Przy okazji osiąga się efekt przezroczystości.

Dwa najbardziej cenione okazy z czasów dynastii Ming, okresu Xuande (1426-1435) można obejrzeć w National Palace Museum na Tajwanie.

Porcelana niedoszklona

Na zdjęciu: okazy z czasów dynastii Ming, okresu Xuande (1426-1435)

Porcelana niedoszklona

Innym typem porcelany jest taka, której proces produkcyjny został celowo przerwany. Kolor deseniu jest nie niebieski, a czerwony. Jest to efekt niezwykle trudny do uzyskania, a porcelana taka jest bardzo rzadka.

-ilustracja-

Znaczenie w kulturze

Porcelana może być uznawana za jedną z głównych "wizytówek" chińskiej kultury. Wariacje stylów zdobnictwa jest olbrzymia ilość. Wymienione już najsłynniejsze style porcelany niosą w sobie pewne rozumiane świetnie przez Chińczyków przesłania. Zarówno porcelana pokryta pęknięciami jak i ta malowana ręką człowieka biało-niebieska są dla Chińczyka przejawem naturalnego piękna natury. Wyrażają one niewyszukaną elegancję i prostotę, która harmonizuje z naturalnym i niewymuszonym pięknem. Przejawem tej prostoty miało być wykorzystanie zaledwie dwóch kolorów - białego i niebieskiego.

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 2

Prawie wszystko o bambusie

Prawie wszystko o bambusie

Artykuł o zbliżonej tematyce

Bambus jest drewniejącą trawą wieloletnią z rodziny Poaceae. Jego pędy mają od 1 mm do 30 cm średnicy w zależności od gatunku. A gatunków bambusa jest około tysiąca – występują głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych, najliczniej oczywiście w Azji wschodniej. Rozmaite gatunki bambusa osiągają wysokość od kilku centymetrów do 40 m. Charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem wzrostu, dochodzącym do 70-80 cm dziennie. Pojedyncza łodyga dzieli się na równe segmenty, z których wyrasta jeden liść i/lub od jednego do kilkunastu odgałęzień.

Przeczytaj...
Jedwab

Jedwab

Artykuł o zbliżonej tematyce

Nić jedwabną uzyskuje się z kokonów, które wytwarzają gąsienice pewnych motyli, przez kilkanaście dni przed przepoczwarzeniem się w dorosłego owada. Z jednego kokonu otrzymuje się nić o grubości kilku-kilkunastu mikronów a której długość dochodzi do kilkuset metrów.

Przeczytaj...

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 20 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

Chińska sztuka wojny i stosowania forteli. Podstępy wojenne i historyczne bitwy - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli. Historia i kultura Chin w przykładach - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli.Mandaryni, chińska poezja i ludzie czynu. Złoty wiek chińskiej filozofii - Piotr Plebaniak Już w 2019
Piotr Plebaniak
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Fragmenty Powiadom
Piękne opowieści, legendy, baśnie i anegdoty historyczne Już w 2019
Elżbieta Migdał, Piotr Plebaniak
Opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka

Fragmenty Powiadom