Jak podróżować po Chinach

Zbiór porad dla osób, które chcą samodzielnie podróżować wewnątrz Chin. Zawiera pomocne porady, sztuczki i ciekawostki, które pozwolą rozwiązać niektóre mało typowe problemy.

Zastrzeżenie prawne: wszystkie poniższe porady są do wykorzystania na własną odpowiedzialność czytającego. Autor tekstu nie daje gwarancji co do ich aktualności i użyteczności. 

 

Gdzie i jak kupować bilety na pociąg i samolot

Pociąg

W Chinach bilety na pociąg są imienne. Zakupu można dokonać na kilka sposobów

 • Na stacji w kasie. Trzeba okazać paszport.
 • Poprosić znajomego Chińczyka o zakup. Osoba kupująca musi koniecznie okazać kserokopię paszportu. Zdjęcie paszportu w smartfonie nie wystarczy!
 • Przez internet w tym portalu: https://english.ctrip.com/trains. Odbiór takiego biletu jest osobisty w kasie biletowej dowolnego dworca kolejowego - za okazaniem paszportu. 
  Uwaga: nie testowałem, ale w takim scenariuszu Chińczyk z kserokopią będzie nieskuteczny.
 • W małych miasteczkach da się czasem znaleźć małe biura zakupu biletów. Miejscowy znajomy będzie wiedział, gdzie takie znaleźć. W czasie transakcji dostaje się bilet różowy.

Przelot samolotem

 • Warto kupić bilet z lotniskiem powrotu innym, niż lotnisko przylotu, na przykład można przylecieć do Hongkongu, a potem wrócić z Szanghaju lub Pekinu.

 

Samolot wewnątrz Chin

Bilety da się kupić tu: https://english.ctrip.com/flights/ lub tutaj http://www.elong.com/ Na około 2 tygodnie przed dniem lotu bilety stopniowo drożeją, czasem z godziny na godzinę. Proszę też pilnować się przed szukaniem, a potem zakupem biletu z tego samech urządzenia lub IP - skrypty wykrywają kupującego i podwyższają cenę.

Samolotem wewnątrz Chin

 • W ostatnich latach stałym problemem są opóźnienia lotów. Być może w ostatnim okresie się to zmieniło. Jeśli nie ma potrzeby, warto wybrać pociąg. Optymalnym rozwiązaniem budżetowym jest zamiast zestawu "nocleg + samolot następnego dnia" pojechać nocnym pociągiem. Jest to praktyka wykorzystywana przez zorganizowane wycieczki, np. nocny pociąg z Pekinu do Xi'an.

Pociągi w Chinach

Garść uwag:

 • Jeśli kupiłeś bilet na pociąg nocny z miejscem stojącym lub siedzącym, a chcesz miejsce leżące, miejsce możesz dokupić u konduktora. Ale trzeba zrobić to szybko. Trzeba zgłosić się do stanowiska i zapisać na listę oczekujących. Kontuar do tego jest zwykle pośrodku składu pociągu, zwykle to wagon numer 7, ale nie ma reguły. 

Taksówki

Tak jak i w innych miejscach na świecie, taksówkarze mogą naciągać na kursach lub w inny sposób żerować na naiwności lub braku czujności podróżnych
 • Szczególne zasługi na polu bezczelności mają taksówkarze w mieście Hangzhou. Zalecam szczególną ostrożność przy korzystaniu.
 • Nie wsiadaj do taksówek, których kierowcy naganiają, np. przy wyjściu z lotniska lub stoją w oczekując w miejscach uczęszczanych przez turystów. Niektórzy widząc, że klienta nie da się orżnąć, odganiają go i nie pozwalają wsiąść.
 • Łap taksówki jadące, a nie takie, które zatrzymały się widząc obcokrajowca.
 • Przed wejściem do taksówki zorientuj się, ile mnie więcej kosztuje kurs. Moja metoda: prosić kierowcę, aby na kartce napisał przybliżoną cenę. Porównaj obie kwoty.

Wymiana pieniędzy

 • Dolary lub Euro da się wymienić na lokalną walutę niemal w każdym banku. Najpewniejszy jest w tym względzie Bank of China.
 • Pierwsza wymiana w banku może trwać potwornie długo, gdyż wymaga zarejestrowania paszportu i obcokrajowca w systemie bankowym. Dodatkowe opóźnienie powstanie, jeśli placówka nie jest uczęszczana przez obcokrajowców - brak wprawy urzędników obsługujących to dodatkowe 10-15 minut. 
 • Zależnie od miejsca wejścia do Chin, warto wymienić walutę wcześniej, albo zaraz przy granicy. Przy przejściu lądowym z Hongkongu nie będzie problemu - jest tam kilka kantorów oferujących rozsądny przelicznik.
 • Wymiana w bankomacie: warto zabrać kartę więcej niż jednego banku, gdyż czasami banki chińskie mają problemy z komunikacją z konkretnymi bankami w Polsce. Innym, bardziej oczywistym powodem jest to, że w banku polskim może nastąpić przerwa techniczna.
 • Warto mieć przy sobie na czarna godzinę 100-300 RMB gotówką, na wypadek poważnych problemów z dostępem do bankomatu - zwłaszcza poza szlakami turystycznymi.

 

Bezpieczeństwo

Na dzień dzisiejszy białych nikt w Chinach nie rusza. Oprócz ogólnego bardzo dużego poczucia bezpieczeństwa (brak natrętnych bezdomnych, brak ludzi pijanych i przy tym agresywnych), można zawsze prosić przechodniów o pomoc. W większości miejsc ludzie będą bardzo pomocni. Wyjątkiem jest m.in. Pekin, w którym obcokrajowcy cieszą się mniejszą otwartością ze strony miejscowych.

Porady w kwestii zdrowego rozsądku i ogólnej czujności

  Pekin

 • Po największym chińskim deptaku dla turystów Wangfujing kręci się dużo młodych dziewcząt, które pod pozorem szukania kogoś do ćwiczenia języka angielskiego zwabiają naiwnych do piekielnie drogich pijalni herbaty.

Internet i telefon komórkowy

Aktualnie bardzo wiele się zmieniło, jeśli porównać sytuację do ostatnich lat. Optymalnym rozwiązaniem jest kupić kartę SIM przedpłaconą i po prostu zachować ją sobie na pamiątkę. Potrzebny jest do tego paszport - wymagane przy rejestracji i aktywcji. Internet w komórce jest niezwykle szybki i jednocześnie tani. 

Doładowania

Aktualnie najpopularniejsze jest doładowanie w kioskach: trzeba podać sprzedawcy numer telefonu, a on dołądowuje. Brzmi to nie do końca bezpiecznie, ale wystarczy poczekać na potwierdzenie dołądowania SMS-em, który przychodzi niemal natychmiast. Inną formą doładowania jest zakup karty zdrapki za 100 RMB - wtedy można dołądować samodzielnie.

Polubienia: 0

Epoka Chińska Republika Ludowa

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 3

Mao stał się ofiarą przekonania o własnej nieomylności. Zwykłe dla władzy patologie polegające na odcięciu od realistycznej oceny efektów własnych działań. Najdobitniejszą ilustracją jest słynna klęska wielkiego głodu 1958−62. Wspólnym mianownikiem przyczyn głodu było działanie mające cel wyłącznie ideologiczny. Były rozżenione ze sprawdzonymi w praktyce mechanizmami ekonomii i produkcji.

Przeczytaj...

W krajach ukształtowanych mentalnością konfucjańską, takich jak Chiny, czy Korea Południowa, rząd tradycyjnie widziany jest w roli opiekuna i edukatora. Jego zadaniem jest tworzenie obywatelom możliwości pracy i umożliwienia akumulowania jej owoców. I role te wypełnia! Umiejętnie wprowadzony pod koniec lat siedemdziesiątych model liberalny stworzył w Chinach „kapitalizm w czystej postaci”. Tym samym powstało pole dla bujnego rozwoju fabryki świata − huczącej od aktywności podobnej do polskiej eksplozji przedsiębiorczości w początku lat 90. XX wieku.

Przeczytaj...

Podróże po Chinach to często zderzenie ze światem, który działa zupełnie inaczej, niż nasz stary, oswojony. W tym artykule znajdziesz konkretne, praktyczne porady co do tego, jak poruszać się jako turysta, w tym w sytuacjach nietypowych.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 0

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

 1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 18 pomnożone przez przez 2.
 2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
 3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury