Jak podróżować po Chinach

Zbiór porad dla osób, które chcą samodzielnie podróżować wewnątrz Chin. Zawiera pomocne porady, sztuczki i ciekawostki, które pozwolą rozwiązać niektóre mało typowe problemy.

Zastrzeżenie prawne: wszystkie poniższe porady są do wykorzystania na własną odpowiedzialność czytającego. Autor tekstu nie daje gwarancji co do ich aktualności i użyteczności. 

 

Gdzie i jak kupować bilety na pociąg i samolot

Pociąg

W Chinach bilety na pociąg są imienne. Zakupu można dokonać na kilka sposobów

 • Na stacji w kasie. Trzeba okazać paszport.
 • Poprosić znajomego Chińczyka o zakup. Osoba kupująca musi koniecznie okazać kserokopię paszportu. Zdjęcie paszportu w smartfonie nie wystarczy!
 • Przez internet w tym portalu: https://english.ctrip.com/trains. Odbiór takiego biletu jest osobisty w kasie biletowej dowolnego dworca kolejowego - za okazaniem paszportu. 
  Uwaga: nie testowałem, ale w takim scenariuszu Chińczyk z kserokopią będzie nieskuteczny.
 • W małych miasteczkach da się czasem znaleźć małe biura zakupu biletów. Miejscowy znajomy będzie wiedział, gdzie takie znaleźć. W czasie transakcji dostaje się bilet różowy.

Przelot samolotem

 • Warto kupić bilet z lotniskiem powrotu innym, niż lotnisko przylotu, na przykład można przylecieć do Hongkongu, a potem wrócić z Szanghaju lub Pekinu.

 

Samolot wewnątrz Chin

Bilety da się kupić tu: https://english.ctrip.com/flights/ lub tutaj http://www.elong.com/ Na około 2 tygodnie przed dniem lotu bilety stopniowo drożeją, czasem z godziny na godzinę. Proszę też pilnować się przed szukaniem, a potem zakupem biletu z tego samech urządzenia lub IP - skrypty wykrywają kupującego i podwyższają cenę.

Samolotem wewnątrz Chin

 • W ostatnich latach stałym problemem są opóźnienia lotów. Być może w ostatnim okresie się to zmieniło. Jeśli nie ma potrzeby, warto wybrać pociąg. Optymalnym rozwiązaniem budżetowym jest zamiast zestawu "nocleg + samolot następnego dnia" pojechać nocnym pociągiem. Jest to praktyka wykorzystywana przez zorganizowane wycieczki, np. nocny pociąg z Pekinu do Xi'an.

Pociągi w Chinach

Garść uwag:

 • Jeśli kupiłeś bilet na pociąg nocny z miejscem stojącym lub siedzącym, a chcesz miejsce leżące, miejsce możesz dokupić u konduktora. Ale trzeba zrobić to szybko. Trzeba zgłosić się do stanowiska i zapisać na listę oczekujących. Kontuar do tego jest zwykle pośrodku składu pociągu, zwykle to wagon numer 7, ale nie ma reguły. 

Taksówki

Tak jak i w innych miejscach na świecie, taksówkarze mogą naciągać na kursach lub w inny sposób żerować na naiwności lub braku czujności podróżnych
 • Szczególne zasługi na polu bezczelności mają taksówkarze w mieście Hangzhou. Zalecam szczególną ostrożność przy korzystaniu.
 • Nie wsiadaj do taksówek, których kierowcy naganiają, np. przy wyjściu z lotniska lub stoją w oczekując w miejscach uczęszczanych przez turystów. Niektórzy widząc, że klienta nie da się orżnąć, odganiają go i nie pozwalają wsiąść.
 • Łap taksówki jadące, a nie takie, które zatrzymały się widząc obcokrajowca.
 • Przed wejściem do taksówki zorientuj się, ile mnie więcej kosztuje kurs. Moja metoda: prosić kierowcę, aby na kartce napisał przybliżoną cenę. Porównaj obie kwoty.

Wymiana pieniędzy

 • Dolary lub Euro da się wymienić na lokalną walutę niemal w każdym banku. Najpewniejszy jest w tym względzie Bank of China.
 • Pierwsza wymiana w banku może trwać potwornie długo, gdyż wymaga zarejestrowania paszportu i obcokrajowca w systemie bankowym. Dodatkowe opóźnienie powstanie, jeśli placówka nie jest uczęszczana przez obcokrajowców - brak wprawy urzędników obsługujących to dodatkowe 10-15 minut. 
 • Zależnie od miejsca wejścia do Chin, warto wymienić walutę wcześniej, albo zaraz przy granicy. Przy przejściu lądowym z Hongkongu nie będzie problemu - jest tam kilka kantorów oferujących rozsądny przelicznik.
 • Wymiana w bankomacie: warto zabrać kartę więcej niż jednego banku, gdyż czasami banki chińskie mają problemy z komunikacją z konkretnymi bankami w Polsce. Innym, bardziej oczywistym powodem jest to, że w banku polskim może nastąpić przerwa techniczna.
 • Warto mieć przy sobie na czarna godzinę 100-300 RMB gotówką, na wypadek poważnych problemów z dostępem do bankomatu - zwłaszcza poza szlakami turystycznymi.

 

Bezpieczeństwo

Na dzień dzisiejszy białych nikt w Chinach nie rusza. Oprócz ogólnego bardzo dużego poczucia bezpieczeństwa (brak natrętnych bezdomnych, brak ludzi pijanych i przy tym agresywnych), można zawsze prosić przechodniów o pomoc. W większości miejsc ludzie będą bardzo pomocni. Wyjątkiem jest m.in. Pekin, w którym obcokrajowcy cieszą się mniejszą otwartością ze strony miejscowych.

Porady w kwestii zdrowego rozsądku i ogólnej czujności

  Pekin

 • Po największym chińskim deptaku dla turystów Wangfujing kręci się dużo młodych dziewcząt, które pod pozorem szukania kogoś do ćwiczenia języka angielskiego zwabiają naiwnych do piekielnie drogich pijalni herbaty.

Internet i telefon komórkowy

Aktualnie bardzo wiele się zmieniło, jeśli porównać sytuację do ostatnich lat. Optymalnym rozwiązaniem jest kupić kartę SIM przedpłaconą i po prostu zachować ją sobie na pamiątkę. Potrzebny jest do tego paszport - wymagane przy rejestracji i aktywcji. Internet w komórce jest niezwykle szybki i jednocześnie tani. 

Doładowania

Aktualnie najpopularniejsze jest doładowanie w kioskach: trzeba podać sprzedawcy numer telefonu, a on dołądowuje. Brzmi to nie do końca bezpiecznie, ale wystarczy poczekać na potwierdzenie dołądowania SMS-em, który przychodzi niemal natychmiast. Inną formą doładowania jest zakup karty zdrapki za 100 RMB - wtedy można dołądować samodzielnie.

Polubienia: 0

Epoka Chińska Republika Ludowa

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 3

Mao stał się ofiarą przekonania o własnej nieomylności. Zwykłe dla władzy patologie polegające na odcięciu od realistycznej oceny efektów własnych działań. Najdobitniejszą ilustracją jest słynna klęska wielkiego głodu 1958−62. Wspólnym mianownikiem przyczyn głodu było działanie mające cel wyłącznie ideologiczny. Były rozżenione ze sprawdzonymi w praktyce mechanizmami ekonomii i produkcji.

Przeczytaj...

W krajach ukształtowanych mentalnością konfucjańską, takich jak Chiny, czy Korea Południowa, rząd tradycyjnie widziany jest w roli opiekuna i edukatora. Jego zadaniem jest tworzenie obywatelom możliwości pracy i umożliwienia akumulowania jej owoców. I role te wypełnia! Umiejętnie wprowadzony pod koniec lat siedemdziesiątych model liberalny stworzył w Chinach „kapitalizm w czystej postaci”. Tym samym powstało pole dla bujnego rozwoju fabryki świata − huczącej od aktywności podobnej do polskiej eksplozji przedsiębiorczości w początku lat 90. XX wieku.

Przeczytaj...

Podróże po Chinach to często zderzenie ze światem, który działa zupełnie inaczej, niż nasz stary, oswojony. W tym artykule znajdziesz konkretne, praktyczne porady co do tego, jak poruszać się jako turysta, w tym w sytuacjach nietypowych.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 0

messages.comments:

messages.no_comments_to_show

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

 1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 16 pomnożone przez przez 2.
 2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
 3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.