W czasie panowania dynastii Yan, Chiny miały wiele kontaktów ze światem zewnętrznym. Jednym z licznych cudzoziemców odwiedzających Chiny w tamtym okresie, był włoski żeglarz Marco Polo. Wcześniej jego ojciec i wuj odbyli podróż do Azji i zostali przyjęci na dwór Kubai Khana. Ten wysłał ich w misję do Rzymu. Po jej zakończeniu, obaj powrócili do Chin zabierając ze sobą Marco. Marco Polo przebywał w Chinach przez 17 lat, prowadząc dziennik swojego pobytu.
Dziennik Podróży Marco Polo doczekał się przekładów na dziesiątki języków. Na chiński przetłumaczono go w 1935 roku. Polski tytuł to „Opisanie Świata”. Dziennik Marco Polo w jęz. angielskim:
Opis podróży tom I Opis podróży Tom IIMarco Polo przybył do Chin wraz ze swoim ojcem oraz wujem po czteroletniej podróży w roku 1271. Do swojej rodzimej Wenecji powrócili w 1295 roku. Mówi się, że przebywając w Chinach pełnił służbę zarządcy miasta Yangzhou. Jako faworyt Kublai Khana, władcy mongolskiego rezydującego w mieście Khanbaliku (obecnie Pekin) został wysłany w szereg misji – także do Azji Południowej.
Po powrocie Marco Polo uczestniczył w wojnie, jaka wybuchła między Wenecją i Genuą. Schwytany przez wroga, w więzieniu napisał swój słynny dziennik podróży. Opisywał w nim cuda i wspaniałości Chin rządzonych przez dynastię Yuan, miasta takie jak Dadu, Yangzhou i Hangzhou. Jego relacje wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród kupców i odkrywców, przyczyniły się do rozwinięcia kontaktów między Europą a Chinami.