Tradycyjne siedziba rodziny syheyuan ma swoje początki już w czasach dynastii Han dwa tysiące lat temu.

-charbox-

Usytuowanie całości

-ilustracja-

Typową cechą tego typu budowli jest jej funkcja odgrodzenia pewnego fragmentu otwartej przestrzeni, a tym samym odcinania mieszkańców od świata zewnętrznego. Do wnętrza przybytku prowadzi zazwyczaj tylko jedno wejście. Optymalne usytuowanie względem kierunków świata to takie, w którym przód domostwa skierowany jest na południe.

Od frontu powinien znajdować się zbiornik wodny, a z tyłu wzniesienie. Gdy lokalizacja nie zapewnia tych dwóch cech, przed frontem umieszcza się oczko wodne, a z tyłu, o ile tylko to możliwe, usypuje niewielki kopiec. Jest to związane z geomantycznymi regułami fengshui (patrz niżej), ma jednak bardziej pragmatyczne uzasadnienie: zamknięta (pozbawiona okien i bramy) ściana północna oraz wzniesienie zimą chroniło dom przed zimnymi wiatrami z północy.

Rozkład budynków i pomieszczeń

Główna brama:

Jeśli budynek udało się usytuować w osi północ-południe, to brama główna była umieszczana po wschodniej stronie. W czasach Ming i Qing tylko możniejsi właściciele mieli prawo umieszczania bramy w osi centralnej.

Brama główna jest miejscem zawieszania wizerunków tzw. bożków drzwiowych (門神, ménshén), którzy mają chronić domostwo przed złymi duchami i zapraszać pomyślność i bogactwo.

Ściana duchów (yǐng bì, 影壁):

-charbox-

Drugie drzwi (chuíhuāmén, 垂花門)

Oddzielały one obszar wejścia do przybytku od głównego dziedzińca, dając mieszkańcom większe poczucie odizolowania od świata zewnętrznego.

Dziedziniec (院子, yuanzi)

W jednym domostwie mógł być jeden, dwa lub trzy dziedzińce. Zależało to od dostępnej powierzchni i zamożności właścicieli. Przez dziedziniec prowadziły wykładane kamieniem bądź cegłami ścieżki prowadzące do poszczególnych budynków, w tym budynku głównego.

Hal głównego budynku (zutang)

Był z reguły najokazalsza i najlepiej wykończoną budowlą.

Tylny dziedziniec

Czasami za głównym budynkiem znajdował się dodatkowy dziedziniec, umieszczony zwykle tak, by stanowił lustrzane odbicie głównego dziedzińca. Jeśli domostwo miało kilka dziedzińców, były one rozmieszczone w głównej osi, a każdy kolejny położony centralnie budynek pełnił funkcję drugiej bramy, prowadzącej w głąb domostwa. Taki układ jest świetnie widoczny w Zakazanym Mieście w Pekinie.

Fengshui w architekturze

Zasady fengshui przejawiają się w wielu dziedzinach życia Chińczyków, ale najbardziej widoczne są w architekturze i aranżacji wnętrz. Istnieje wiele szkół (odmian) fengshui, celem ich wszystkich jest jednak zapewnienie prawidłowego przepływu pozytywnych fluidów.

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 1

W ostatnich dekadach, słowo Feng Shui zrobiło w krajach Zachodu wielką karierę. Choć dla Chińczyków jest to jeden z nieodłącznych elementów życia od tysiącleci, to dopiero w roku 1960 po raz pierwszy Europie i Stanom Zjednoczonym zostało przedstawione zagadnienie Fengshui przez mistrzów i ich uczniów tej nauki, którzy w czasie Rewolucji Kulturalnej w Chinach ratując bezcenne książki przez zniszczeniem emigrowali do Hongkongu czy na Tajwan.

Przeczytaj...

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 11 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury