Podstawy

Materiały: papier xuan 宣紙 oraz jedwabie

-ilustracja2-

Papier xuan jest idealnym materiałem do malowania, ale też kaligrafii. Obie te sztuki Chińczycy połączyli w jedno. Na chińskim obrazie znajdziemy nie tylko przedstawioną graficznie scenę, ale i wykaligrafowany wiersz lub sentencję. Okazuje się, że chiński pędzel, tusz i papier xuan to trzy nierozerwalne części tej samej technologii malarskiej.

Pieczęcie

Po ukończeniu dzieła artysta podpisuje je stawiając swoją pieczęć. Jednak nie będzie to jedyna pieczęć widoczna na dziele. Utrwalił się zwyczaj, że kolejni właściciele zwoju, ale też ci, którzy dostąpili zaszczytu podziwiania oryginału, umieszczali na nim swoją własną pieczęć.

Ukończone dzieło jest połączeniem czterech głównych sztuk chińskich: kaligrafii, malarstwa, poezji i rzeźbienia pieczęci.

Materiały: tusz

Na papierze xuan malowano tuszem chińskim, a dla uzyskania kolorów używano pigmentów mineralnych i roślinnych.

Stan umysłu malarza

Malowanie na papierze ma tą szczególną cechę, że nie jest możliwe nanoszenie poprawek, jak to ma miejsce przy malowaniu farbami olejnymi. Malujący nowe dzieło musi więc przed przystąpieniem do pracy przemyśleć do najdrobniejszego detalu. Zazwyczaj, o ile tylko pozwala na to wielkość dzieła, cały obraz kończony jest za jednym posiedzeniem.

Rodzaje i typy malarstwa

Najstarszym odkrytym zachowanym obrazem są wizerunki ludzi, smoków i feniksów. Arkusz jedwabiu o wymiarach 20 x 30 cm datowany na Okres Walczących Królestw (IV-III w. p.n.e.) odkryto w 1949 roku. W innym stanowisku, datowanym na czasy dynastii Jin (265-420) odkryto malowany w kolorach arkusz papieru. Arkusz znaleziono w grobowcu lokalnego właściciela ziemskiego.

Gongbi (工筆) oraz xieyi (寫意)

To dwie główne techniki, często mieszane ze sobą w jednym dziele. Pierwszy polega na dbałości o realizm i detale. Drugi - to proste śmiałe pociągnięcia mające uwypuklić cechy charakterystyczne tego, co jest malowane.

Pozostałe techniki

Mniej prominentne techniki to m.in. pomo, bazująca na szerokich, pełnych pociągnięciach i braku zdecydowanych konturów w treści, oraz baimiao, malowany w czerni szkic konturów bez żadnych odcieni i przejść tonalnych. Kolejną techniką jest shese, czyli posługiwanie się kolorem.

Tematyka

Trzy główne tematyki to wizerunki ptaków i kwiatów, krajobrazy oraz postacie. Powszechnie przyjmuje się, że wizerunki postaci to najstarsza tematyka.

Postacie

Przy malowaniu postaci najważniejsze jest właściwe oddanie stanu umysłu osoby malowanej. Z grubsza można wydzielić kilka kategorii: malowidła buddyjskie i taoistyczne, piękne kobiety, portrety, malunki tematyczne i historyczne.

Krajobrazy

-ilustracja-

Dwa główne podtypy to malunki gór i rzek oraz architektura (jiehua). Przy malowaniu krajobrazów chińscy malarze stosowali dwie główne techniki. Pierwsza z nich to qinglu shanshui, co można dosłownie tłumaczyć jako niebieskozielone góry i wody. Drugim stylem jest shuimo shanshui, czyli malunki wykonane czarnym i rozcieńczonym tuszem.

-ilustracja-

Ptaki i kwiaty

Malowanie motywów zwierzęcych było w chińskiej sztuce obecne już w czasach neolitycznych. Ale malowanie ptaków i kwiatów stało sie odrębną gałęzią malarstwa w czasach dynastii Tang i Song.

-ilustracja-
Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 1

Kaligrafia chińska

Kaligrafia chińska

Artykuł o zbliżonej tematyce

Chińczycy zawsze przykładali wielką wagę do eleganckiego wyglądu pisma; zawsze też uznawali kaligrafię za jedną ze sztuk na równi z malarstwem. Choć samo pismo chińskie ma 3500 lat, sztuka kaligrafii została ukształtowana i rozwinięta około III–IV roku n.e. Sztuka kaligrafii rozpowszechniła się w sąsiednich krajach wraz z pismem chińskim. Korea, Japonia oraz Wietnam wykształciły swoje własne szkoły kaligraficzne.

Przeczytaj...

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 20 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

Chińska sztuka wojny i stosowania forteli. Podstępy wojenne i historyczne bitwy - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli. Historia i kultura Chin w przykładach - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli.Mandaryni, chińska poezja i ludzie czynu. Złoty wiek chińskiej filozofii - Piotr Plebaniak Już w 2019
Piotr Plebaniak
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Fragmenty Powiadom
Piękne opowieści, legendy, baśnie i anegdoty historyczne Już w 2019
Elżbieta Migdał, Piotr Plebaniak
Opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka

Fragmenty Powiadom