Kim był Syn Nieba 天子 tiānzǐ

Już od czasów prehistorycznych władcy chińscy musieli sobie zapewnić tzw. Mandat Nieba, tj. wykazać się przestrzeganiem cnót i uzyskać przez to sił nadprzyrodzonych strzegących harmonii Wszechświata. Tłumacząc to na język Chrześcijaństwa, cesarz był Bożym Pomazańcem. Mówiąc językiem socjologii oznaczało to, że zadaniem władcy była opieka nad ludem i dbanie, aby mógł on prosperować i wytwarzać produkty i żywność. Gdy lud mógł tak czynić, państwo automatycznie było silne i odporne na niepokoje.

Funkcje Syna Nieba

Cesarz był zwornikiem między światem ziemskim i Niebem. Miał więc dzięki mandatowi niebios szczególnie doniosłą funkcję pilnowania, aby harmonia świata ziemskiego była podtrzymywana. Władca musiał odprawiać rytuały i przestrzegać cnót Ren, De, Yi oraz innych. Do obowiązków Syna Nieba należało dbanie o pomyślne następstwo pór roku, od czego zależała produkcja rolna, a w konsekwencji przetrwanie państwa. Dlatego jednym z rytuałów był ten, w którym cesarz wczesną wiosną osobiście orał spłacheć ziemi.

Utrata mandatu Nieba

Jeśli władca zaniedbywał odprawianie rytuałów li, nie dbał o dobro poddanych, lub zaniechał przestrzegania cnót, wszystkim wiadome było, że traci on Mandat Niebios. Sytuacja taka pozwalała na obalenie niegodziwego władcy i założenie nowej dynastii. Nowym cesarzem stawał się zazwyczaj przywódca udanego buntu.

Poczet cesarzy chińskich

Lista cesarzy jest częścią artykułu dotyczącego poszczególnych dynastii. Poniżej linki do opracowań głównych dynastii.

Cesarze protohistorycznej Dynastii Wschodniej Zhou i Historycznej Zachodniej Zhou Cesarze Dynastii Qin
Cesarze Dynastii Han
Cesarze Dynastii Sui
Cesarze Dynastii Tang
Cesarze Dynastii Song
Cesarze Dynastii Yuan
Cesarze Dynastii Ming
Cesarze Dynastii Qing
Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 0

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 19 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury