Podróże po Chinach

Starożytne i współczesne miasta chińskie

Starożytne i współczesne miasta chińskie

-ilustracja-

Beijing ( 北京 Běijīng; pol. Pekin)

Stolica Chin, dynamicznie unowocześniana począwszy od lat 50-tych ubiegłego stulecia. Miejsca które koniecznie należy odwiedzić to Zakazane miasto (pałac cesarski) i przylegający plac Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju), Pałac Letni, Świątynia Nieba oraz wspaniale zakonserwowane odcinki Wielkiego Muru od północnej strony miasta.

Strona internetowa miasta: 北京 – Beijing

-ilustracja-

Shanghai (上海, Shàng hǎi; pol. Szanghaj)

Położony w ujściu rzeki Jangcy (Changjiang) od wieków był centrum gospodarczym i handlowym. Miasto może pochwalić się największym portem morskim na świecie. Obecnie liczy 16,9 miliona mieszkańców. Odwiedzający Szanghaj nie mogą ominąć słynnych ogrodów Yuyuan oraz dystryktu „bund”, w którym przemieszały się wszelkie możliwe chińskie i zagraniczne style architektury.

-ilustracja-
-ilustracja-
Strona internetowa miasta: 上海 – Shanghai

Tianjin (天津 Tiān jīn)

To miasto portowe dla Pekinu, położone nad morzem Bohai. Oprócz pełnienia roli nowoczesnego miasta przemysłowego, dzięki bliskości góry Panshan, z najsławniejszym szczytem Guayue, jest często odwiedzana przez miłośników wspinaczek. Na uwagę zasługuje rozległy Park na wodzie i Klasztor Radosnej Samotności, zwany też klasztorem Wielkiego Buddy, wybudowany w czasach dynastii Tang.

Strona internetowa miasta: BRAK

Chongqing (重慶 Chóng qìng)

Położony na południowym wschodzie niziny Syczuańskiej, nad brzegiem rzeki Jangcy, w klimacie o dużej wilgotności i częstych opadach. Jest to najludniejsza i najrozleglejsza metropolia w Chinach. W dzień zewsząd rozbrzmiewają ze wszystkich stron dźwięki młotów pneumatycznych i maszyn budujących coraz to nowe wieżowce mieszkalne i biurowe.
Chongqing, Pekin, Shanghai i Tianjin i Chongqing to cztery miasta, które podlegają bezpośrednio rządowi centralnemu.

-ilustracja-
-ilustracja-

Strona internetowa miasta: 重庆 – Chongqing

Nanjing (南京 Nánjīng)

Stolica prowincji Jiangsu, jedno z siedmiu starożytnych miast chińskich. W czasach historycznych sześć dynastii obrało Nanjing na stolicę. Potem także dynastia Ming oraz Niebiańskie Królestwo Taipingów (1851–1864) także uczyniło Nanjing swoja stolicą. Miejsca warte zobaczenia Wrota Chin (olbrzymie wrota w murach miejskich), Mauzoleum Sun Jat-sena, wybudowana w 1034 r. świątynia Konfucjusza.

Strona internetowa miasta:南京 – Nanjing

Suzhou (苏蘇州[蘇州] Sūzhōu)

Położone na południu prowincji Jiangsu, jest ważnym centrum gospodarczym i kulturalnym. Zwane miastem ogrodów, poprzecinane wieloma strumieniami i rzeczkami posiada ponad 380 mostów i przez to zwane jest często „Wenecją Wschodu”.

Strona internetowa miasta: 苏州 – Suzhou

Hangzhou (杭州 Hángzhōu)

Stolica prowincji Zhejiang i jedno z siedmiu starożytnych miast Chin . Często odwiedzane przez turystów, zachęca licznymi atrakcjami takimi jak Jezioro zachodnie, Pagoda Siedmiu Harmonii, zbudowana w 980r., oraz największy wał rzeczny na świecie – u ujścia rzeki Qiantang (錢塘江大潮). W tym miejscu co roku ok. 15-18 sierpnia setki ludzi obserwuje olbrzymią falę przypływu.

Strona internetowa miasta: 杭州 – Hangzhou

Harbin (哈爾濱 Hā-ěr-bīn)

Stolica wysuniętej na północ prowincji Heilongjiang. Ważny węzeł komunikacyjny i centrum przemysłowe. Klimat umiarkowany z gorącym latem i mroźną zimą. Piątego stycznia każdego roku odbywa się tu Festiwal Lodu i Śniegu, w czasie którego prezentowane są wspaniałe lodowe rzeźby.

Strona internetowa miasta: 哈尔滨 – Harbin

Dalian (大連 Dàlián)

To miasto portowe poł. na półwyspie Liaodong, z trzech stron otoczone morzem. Jest to najbliższy port dla Pekinu. Szczyci się wspaniałym i malowniczym, długim na 7,5km wybrzeżem rafowym.

Strona internetowa miasta: 大连 – Dalian

Wuhan (武汉 Wǔhàn)

Stolica prowincji Hubei – ważny węzeł komunikacyjny regionu, aglomeracja składająca się z trzech miast: Wuchang, Hankou i Hanyang.
Ważne miejsca: Wieża żółtego żurawia (黃鶴樓, Huanghelou) i Jezioro Wschodnie (Donghu 東湖) w Wuhan.

Strona internetowa miasta: 武汉 – Wuhan

Guangzhou ( 廣州 Guǎngzhōu; spolszczenie: Kanton)

Stolica prowincji Guangdong. Położony u ujścia Rzeki Perłowej Kanton zawsze był ważnym ośrodkiem handlowym. Po wprowadzeniu polityki otwarcia w pełni skorzystało z bliskości Hong Kongu i Makao. Warte odwiedzenia miejsca to park Yuexiu, wzgórza Białego Obłoku oraz Światynia Guangjiao.

Kanton w budowie – stacja metra na pustkowiu (2007)
ulica w jednej z dzielnic mieszkalnych

Strona internetowa miasta: 廣州 – Guangzhou

Shenzhen (深圳 Shēnzhèn)

Miasto przylega bezpośrednio do Hong Kongu. To jedna z pierwszych specjalnych stref ekonomicznych w Chinach. Miasto rozwinęło się błyskawicznie i jest obecnie ultranowoczesnym (zwłaszcza w porównaniu do innych części Chin ) centrum produkcyjno-handlowym.

Strona internetowa miasta: 深圳 – Shenzhen

Xiamen (厦门[厦門] Xiàmén)

Miasto w prowincji Fujian. Ważny ośrodek portowy. Z umiarkowanym i łagodnym klimatem jest znakomitym miejscem dla spokojnego zwiedzania.
Będąc w Xiamen warto odwiedzić Wyspę Grzmiących Fal i Świątynię Wschodniego Putuo.

Strona internetowa miasta: 厦门 – Xiamen

Kunming (昆明 Kūnmíng)

Stolica prowincji Yunnan. Centrum gospodarcze i kulturalne dla cełej tej prowincji. O specyficznym klimacie z dużymi dobowymi wahaniami temperatury. Spośród licznych miejsc o znaczeniu historycznym na uwagę zasługuje Wielka Wieża Widokowa (Daguanlou) przy jeziorze Dian.

Strona internetowa miasta: 昆明 – Kunming

Lasa (Lhasa; 拉萨 [拉薩] Lāsà)

To stolica Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, czyli Tybetu. Tybet wypadł spod kontroli Chin po obaleniu ostatniego cesarza Chin w 1911 roku, w czasie ówczesnego chaosu i osłabienia władzy centralnej nad rubieżami cesarstwa. Został przywrócony pod kontrolę władzy centralnej w czasie krwawej interwencji zbrojnej w 1951 roku.
Spośród licznych miejsc wartych zobaczenia warto wybrać Pałac Potala w VII w n.e. i świątynię Jokhang.

Świt w Lhasie – ludzie udają się na modły do świątyni
Pałac Dalajlamy w Lhasie

Strona internetowa miasta:拉萨 – Lhasa

China Tibet Information Center

Xi'an (西安 Xī'ān)

Stolica dynastii Han i Tang. Około XI w. p.n.e., po ustanowieniu dynastii Zhou stało się centrum kulturowo-gospodarczym. W starożytności 長安 Cháng'ān)

Stragan "śniadaniowy" o świcie
Poranek
Strona internetowa miasta: 西安 – Xi'an

Chengdu (成都 Chéngdū)

Stolica prowincji Sichuan, ok. 12 milionów mieszkańców.
Znane miejsca to Świątynia Markiza Wu (Wuhousi), Wiejska chata Dufu (Dufu caotang), którą zamieszkiwał ten słynny poeta dynastii Tang, taoistyczna Świątynia Zielonej Kozy (青羊宮 Qingyang Gong) oraz Świątynia Wenshu.

Strona internetowa miasta: 成都 – Chengdu

Hohhot (ang. Huhhot; Huhehot; 呼和浩特 Hūhéhàotè)

Stolica regionu autonomicznego Mongolii Wewnętrznej. W języku mongolskim hohhot oznacza szare miasto, nazwane tak ze względu na kolor murów miejskich.
Na uwagę odwiedzających zasługuje Vajra Sarira Stupa, buddyjska Świątynia Pięciu Wież (Wuta si) oraz klasztory Zhao oraz Xilitu.

Strona internetowa miasta: 呼和浩特 – Hohhot

Hong Kong (香港 Xiānggǎng; pol. Hongkong )

Liczący obecnie 7 milionów mieszkańców Hong Kong to Specjalny Region Administracyjny, z własną walutą i systemem prawnym. 29 sierpnia 1842 Wielka Brytania wymusiła na dynastii Qing przekazanie rejonu Brytyjczykom mocą Traktatu Nankińskiego. 1 lipca 1997 miasto wróciło do rąk Chińczyków. Odwiedzający nie mogą pominąć oglądania panoramy Portu Wiktorii – zwłaszcza po zmroku. Mogą też odwiedzić kilka przylegających do Hong Kongu wysp w tym Lantau, gdzie mieści się Disneyland, oraz największa wykonana z brązu statua Buddy przy Świątyni Niebios.

Nocna panorama wyspy Hongkong
Druga strona wyspy – osiedle Aberdeen

Strona internetowa o Hong Kongu: Discover Hong Kong

Makao (Aomen) ( 澳门 [澳門] Àomén; ang. Macao, port. Macau, pl. Makao;)

To zaledwie 23,5 km2 z ludnością około 440 tysięcy. Portugalczycy zawłaszczyli rejon Makao w 1553 roku, dopiero 20 grudnia 1999 Chiny odzyskały nad nim kontrolę. Miasto słynie z kasyn, których obrót od 2006 są ponoć większy niż Las Vegas.
Obowiązkowym elementem programu zwiedzania jest starówka wraz z bulwarem Largo do Senado, oraz ruiny kościoła Św. Pawła.

Słynna ściana frontowa
zniszczonej katedry Św. Pawła
Uliczka w starej części Makao

Strona internetowa miasta: Macau

Góry i łańcuchy górskie w Chinach

Himalaje (Xǐmǎlāyǎ Shān 喜马拉雅山 [喜馬拉雅山] pl. Himalaje)

Całe pasmo górskie rozciąga się na 2450 km i około 200-300 km w lini północ-południe. Średnia wysokość to 6200 m. n.p.m. W skład pasma wchodzi 40 gór o wysokości ponad 7000m.

Najwyższą z nich jest Qomolangma, Chomolungma, co po tybetańsku oznacza Święta matka (inne nazwy: ang. Mt. Everest, chiń. Zhūmùlǎngmǎ Fēng 珠穆朗玛峰)

Himalaje
Mt. Everest

Strona internetowa o Himalajach: Himalayas (Nepal)

Łańcuch górski Qingling (chiń. Qínlǐng 秦岭 [秦嶺] )

Najwyższą górą w tym paśmie jest Taibai (3767 m.), jednak najsławniejszą jest góra Huashan, święta góra taoistyczna, o spektakularnych trasach dla pielgrzymów.

Łańcuch ten stanowi barierę dla zimnych wiatrów w zimie, powstrzymując je przed przedostaniem się na południowe tereny Chin ; w lecie powstrzymuje gorące wiatry z południa.

Szlak na górze Hua

Łańcuch górski Changbai (長白山 Chángbái)

To kilka równoległych łańcuchów gór o wysokości średnio 500-1000 m, leżących przy granicy z Koreą Północną. Najwyższy szczyt to wygasły wulkan Baitou (2744 m.) na granicy Korei Płn. i Chin . Góra nazywana jest przeważnie Baekdu (kor.)
Góry traktowane są przez okoliczne ludy, zwłaszcza Koreańczyków i Mandżurów, jako miejsce pochodzenia ich przodków.

W górach tych tradycyjnie uprawiany jest żeńszeń.

Góry Tianshan (天山 Tiān Shān)

Leżą częściowo w Kazachstanie, łączna długość pasma to 2500 km. Część chińska to jednocześnie Xinjiang – Ujgurski Region Autonomiczny.

Góry Kunlun (昆仑 lub 崑崙 Kūnlún)

Stanowią przedłużenie G. Pamirskich, znajdują się w prowincji Qinghai i Sichuan. Większość szczytów przekracza 5000 m., a najwyższe mają ponad 7000 m. Najwyższy szczyt to Kunlun (7,167 m.)

Wyżyna Tybetańska

Typowa dolina w tybecie
Pałac Dalajlamy w Lhasie

Wyżyna Mongolska i pustynia Gobi

Pustynia Gobi – wąwozy w których można znaleźć skamieniałości dinozaurów
Pole wydm na pustyni Gobi

Pozostałe:

Wyżyna Loess, Wyżyna Yunnan Guizhou, Równiny Północno-wschodnie, Równiny północne,

Góra Lushan, Góra Huangshan,Góra Wuyi, Wulingyuan, Góra Wutai, Góra Wudang, Góra Taishan, Góra Songshan, Góra Emei, Góra Putuo, Góra jiuhua

Rzeki i jeziora

Rzeka Yangcy (Changjiang)

Rzeka żółta

Rzeka Yarlung Zanbo

Rzeka Perłowa

Wielki Kanał: Beijing – Hangzhou

Jezioro Poyang

Jezioro Dongting

Jezioro Taihu

Jezioro Qinghai

Inne miejsca

Wielki Budda w Leshan

Groty Mogao

Resort Letni Chengde

Wielki Mur (萬里長城)

Pierwsze prace przy fortyfikacjach obronnych wielkiego muru prowadziło kilka państw istniejących w Epoce Wiosen i Jesieni oraz Walczących Królestw. Po tym jak pierwszy cesarz doszedł do władzy ustanawiając dynastię Qin, połączył on i naprawił fortyfikacje wznoszone do tamtej pory przez państwa Qin Zhao i Yan. [...]

Wielki mur był szczególnie intensywnie rozbudowywany za czasów dynastii Ming. Łączna długość muru to ok 6700km, przebiega przez pięć prowincji – Liaoning, Hebei, Shanxi, Shaanxi i Gansu, dwa regiony autonomiczne Ningxia i Mongolia Wewnętrzna oraz obrzeża Pekinu.

Artykuł o Wielkim Murze

Armia Terakotowa w Xi'an

Odkryta i odkopana w 1974 roku w pobliżu Xi'an, stolicy prowincji Shaanxi, a dawnej stolicy Dynastii Han i Tang (pod nazwą 長安 Cháng'ān). Jest to mauzoleum pierwszego cesarza dynastii Qin, który nazywał się 秦始皇 Qín Shǐhuáng (259-210 p.n.e.)

Terakotowa armia to część rozległego kompleksu mauzoleum wystawionego po śmierci cesarza. Całe mauzoleum ma 10 km obwodu. Została odkryta w roku 1974 roku przez chińskich rolników kopiących studnię. Wcześniej w tej samej okolicy sporadycznie znajdowano fragmenty ceramiki. Do dziś wiele obiektów nie zostało odkopanych w obawie przed ich zniszczeniem. Tak właśnie stało się z odkrytymi już wojownikami, którzy po odkopaniu pokryci byli dziś malowanymi ornamentami, jednak farba, w zetknięciu ze świeżym powietrzem natychmiast zwietrzała.

Rzeźby wojowników, w liczbie około 8000 ustawione były wokół grobu nieprzypadkowo. Stanowili oni formację chroniącą sarkofagu z ciałem cesarza. Żołnierze piechoty i rydwany zostali ustawieni w formacji obronnej dowodzonej przez generałów.

Jako ciekawostkę można podać, że końce tych włóczni trzymanych przez większość żołnierzy były chromowane. W Europie pierwiastek chrom odkryto dopiero w XVIII wieku.

Terakotowa armia nie ochroniła cesarza. W dwa lata po jego śmierci grobowiec został zdewastowany przez buntowników. Większość rzeźb potłuczono. Zostały one posklejane zabiegami konserwatorskimi.

Legenda głosi, że cesarz, pragnąc być nieśmiertelny i rządzić przyszłymi pokoleniami, ożyje razem ze swoją armią i ponownie ruszy na podbój Chin .

Trzy przełomy na rzece Jangcy

Trzy przełomy
Jedna z odnóg rzeki Jangcy w rejonie Trzech Przełomów

Dolina dziewięciu Wiosek

Krajobrazy Guilin

Kamienny las Lu'nan

Xishuangbanna

Wyspa Taiwan

Najwyższy szczyt Tajwanu
góra Yushan 3975 m.

Wschodnie wybrzeże klifowe

Wyspa Hainan

Zapraszamy do zadawania pytań oraz przeglądania relacji z podróży po Chinach na naszym Forum.

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 0

messages.comments:

messages.no_comments_to_show

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 9 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.