Chińskie instrumenty muzyczne

古琴 Guqin to dosłownie „Starożytny Qin”. Pierwotnie instrument nazywany był po prostu qin, ale ponieważ z biegiem stuleci powstawało więcej podobnych instrumentów, do nazwy dodano znak gu, co miało zapewne podkreślić, że guqin był ...

-charbox-

Guqin i guzheng

古琴 Guqin to dosłownie „Starożytny Qin”. Pierwotnie instrument nazywany był po prostu qin, ale ponieważ z biegiem stuleci powstawało więcej podobnych instrumentów, do nazwy dodano znak gu, co miało zapewne podkreślić, że guqin był wywodzącym się ze starożytności pierwowzorem.

Początki tego instrumentu lokuje się daleko poza X wiek p.n.e. Początkowo był instrumentem o pięciu strunach, w którym każdej strunie przypisany był jeden żywioł: woda, ogień, ziemia, drzewo i metal. W początkach istnienia Dynastii Zhou, około X wieku p.n.e. król Wen rozbudował instrument dodając mu szóstą strunę. Miała ona brzmieć smutno, by oddać żal po śmierci królewskiego syna. Kolejny władca Zhou, król Wen nakazał dodanie siódmej struny. Ta miała brzmieć mocno i zdecydowanie, aby rozgrzewać ducha bojowego żołnierzy.

-ilustracja-

Guzheng pojawił się w okresie Walczących Królestw. Tak jak Guqin jest wykonany z drewna, ale ma znacznie więcej strun - od 21 do 25.

Tradycyjnie struny wykonywano z jedwabiu, lecz współcześni muzycy używają raczej struny metalowe: stalowe dla wysokich rejestrów i stalowe z miedzianą owijką dla basowych.


Sposób gry

-ilustracja-

Na obu instrumentach gra się obiema rękami. Lewą ręką kontroluje się napięcie struny, a prawą szarpie je aby wydobyć dźwięk. Przez odpowiednie przyłożenie nacisku lewej ręki można symulować ton wydawany przez strune sąsiednią. W przypadku mistrzów gry umożliwia to kontynuację koncertu nawet po zerwaniu jednej ze strun. Podobnie jest w przypadku gitar. Kolejne podobieństwo do gitary to użycie kostek, co ma uchronić palce przed urazami od długotrwałej gry. Wykonawca przytwierdz do palców specjalne nakładki, które dawniej były wykonane z kości - współcześnie stosuje się przeważnie plastik.

Erhu

-charbox-

To dwustrunowy instrument powstały w czasach dynastii Tang, około VII wieku n.e. Jest to odpowiednik zachodnich skrzypiec i w ich miejsce pojawia się ona w orgiestrach.

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 0

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 19 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

Oni albo my! 2

Starannie skomponowany pakiet wiedzy, który pozwoli zrozumieć logikę konfliktów na Bliskim Wschodzie. Główny motyw to kwestia przetrwania Izraela, amerykańskiego zatapialnego lotniskowca, zakotwiczonego kilkaset kilometrów od największych na świecie złóż ropy naftowej.

Oni albo My!

Błyskotliwie napisana wizja konfliktu Chin i Stanów Zjednoczonych. Autor prezentuje wgląd w pełne spektrum konfliktu: od motywacji ideologicznych po zaciekłe zmagania o kontrolę nad dostępem do krytycznych surowców.

Wzorce zwyciężania tom 2

Studium historycznych bitew, które zaważyły na losach świata. Autorzy wyliczają błędy i błyskotliwe posunięcia stron, pokazując przy tym jak u obu walczących stron przebiegał proces uczenia się na błędach własnych i przeciwnika. Tom towarzyszy książce „Oni albo my!”, traktującym o walce o władzę nad światem między Ameryką i Chinami

Wzorce Zwyciężania tom 1

Studium historycznych analiz potyczek, bitew i operacji militarnych. Autorzy analizują je tak, aby czytelnik mógł z pozytywnych i negatywnych doświadczeń nauczyć się osiągać sukces militarny w każdej sytuacji.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury