Bitwa przy Muye stoczono około roku 1100 przed Chr. w tradycyjnie wyznaczonym do bitew Muye (obecnie rejon Xinxiang w prowincji Henan). Była to decydująca bitwa dla króla Wu, który wysłał ekspedycję karną przeciw despotycznemu królowi Zhou z dynastii Shang. (Uwaga: nazwa zwycięskiego Zhou 周 i imię ostatniego króla dynastii Shang – Zhou 紂 to dwa różne znaki, jednak w transkrypcji pinyin zapisywane są tak samo.)
Korupcja i represyjne rządy, niedola ludności, waśnie arystokracji i ogólny zamęt społeczny były wówczas wszechobecne. W tym czasie lud zamieszkujący jedną z podległych Shangom krain, a mianowicie Zhou, niepowstrzymanie rósł w siłę. W pewnym momencie król Wen z Zachodniej Zhou, wraz z synem, przyszłym królem Wu, wszczął ekspedycję karną przeciw Zhou, aby ukrócić jego okrucieństwo. Król Zhou wyszedł ekspedycji na spotkanie. Przeciwnicy spotkali się w Muye. Przed bitwą armia Zhou złożyła przysięgę, która znana jest jako „Przysięga Mu”.
Bitwa
W czasie bitwy część armii Shangów przeszła na stronę przeciwnika – byli to niewolnicy i siłą wcieleni do armii jeńcy. W armii Shang, zdemoralizowanej i rozprężonej, nastroje buntu przeważyły i w rezultacie około 10 tysięcy żołnierzy przeszło na stronę wojsk króla Wu.
Gdy król Zhou zrozumiał swoją sytuację, uciekł do stolicy, miasta Chaoge, by tam popełnić samobójstwo. Tak zakończyło się panowanie dynastii Shang, a rozpoczęły rządy dynastii Zhao, której stolicę ustanowiono w mieście Gaojing, położonym w dolinie rzeki Wei (w pobliżu współczesnego miasta Xi'an)
W roku 1976 w Lintong w prow. Shaanxi archeolodzy znaleźli kosz triumfalny upamiętniający zwycięską bitwę. Na koszu zamieszczono dwanaście znaków opisujących zwięźle triumf króla Wu i jego ekspedycji karnej przeciw Shangom.