Bitwa przy Muye

Mùyě zhī zhàn (牧野之戰),1100 p.n.e.

Tagi: Historia Wojny, bitwy i rewolty

Wyszukaj w portalu:  
-charbox-

Bitwa przy Muye stoczono około roku 1100 przed Chr. w tradycyjnie wyznaczonym do bitew Muye (obecnie rejon Xinxiang w prowincji Henan). Była to decydująca bitwa dla króla Wu, który wysłał ekspedycję karną przeciw despotycznemu królowi Zhou z dynastii Shang. (Uwaga: nazwa zwycięskiego Zhou 周 i imię ostatniego króla dynastii Shang – Zhou 紂 to dwa różne znaki, jednak w transkrypcji pinyin zapisywane są tak samo.)

Korupcja i represyjne rządy, niedola ludności, waśnie arystokracji i ogólny zamęt społeczny były wówczas wszechobecne. W tym czasie lud zamieszkujący jedną z podległych Shangom krain, a mianowicie Zhou, niepowstrzymanie rósł w siłę. W pewnym momencie król Wen z Zachodniej Zhou, wraz z synem, przyszłym królem Wu, wszczął ekspedycję karną przeciw Zhou, aby ukrócić jego okrucieństwo. Król Zhou wyszedł ekspedycji na spotkanie. Przeciwnicy spotkali się w Muye. Przed bitwą armia Zhou złożyła przysięgę, która znana jest jako „Przysięga Mu”.

Bitwa

W czasie bitwy część armii Shangów przeszła na stronę przeciwnika – byli to niewolnicy i siłą wcieleni do armii jeńcy. W armii Shang, zdemoralizowanej i rozprężonej, nastroje buntu przeważyły i w rezultacie około 10 tysięcy żołnierzy przeszło na stronę wojsk króla Wu.

Gdy król Zhou zrozumiał swoją sytuację, uciekł do stolicy, miasta Chaoge, by tam popełnić samobójstwo. Tak zakończyło się panowanie dynastii Shang, a rozpoczęły rządy dynastii Zhao, której stolicę ustanowiono w mieście Gaojing, położonym w dolinie rzeki Wei (w pobliżu współczesnego miasta Xi'an)

W roku 1976 w Lintong w prow. Shaanxi archeolodzy znaleźli kosz triumfalny upamiętniający zwycięską bitwę. Na koszu zamieszczono dwanaście znaków opisujących zwięźle triumf króla Wu i jego ekspedycji karnej przeciw Shangom.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Shang

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 2

Chińskie dynastie: Dynastia Shang

Chińskie dynastie: Dynastia Shang

To najstarsza dynastia Chińska o historycznie udokumentowanym istnieniu. Panowała nad dorzeczem Rzeki Żółtej przez ponad 600 lat. Rolnictwo było coraz lepiej rozwinięte; uprawiano proso, pszenicę, a południowych regionach ryż. Hodowano jedwabniki i za ich pomocą wytwarzano jedwab. Hodowano bydło, świnie, owce, a także psy i kury. Jako zwierząt pociągowych używano koni. Cechą charakterystyczną okresu Shang jest duży udział hodowli i pasterstwa. Prawdopodobnie wiązało się to z koniecznością pozyskiwania dużych ilości „kości wróżebnych”.

Bitwa przy Muye

Bitwa przy Muye

Bitwa przy Muye stoczono około roku 1100 przed Chr. w tradycyjnie wyznaczonym do rytualnych bitew Muye (obecnie rejon Xinxiang w prowincji Henan). Była to decydują bitwa dla króla Wu, który wysłał ekspedycję karną przeciw despotycznemu królowi Zhou z dynastii Shang.

Powiązane artykuły: 1