Kim był Syn Nieba 天子 tiānzǐ
Już od czasów prehistorycznych władcy chińscy musieli sobie zapewnić tzw. Mandat Nieba, tj. wykazać się przestrzeganiem cnót i uzyskać przez to sił nadprzyrodzonych strzegących harmonii Wszechświata. Tłumacząc to na język Chrześcijaństwa, cesarz był Bożym Pomazańcem. Mówiąc językiem socjologii oznaczało to, że zadaniem władcy była opieka nad ludem i dbanie, aby mógł on prosperować i wytwarzać produkty i żywność. Gdy lud mógł tak czynić, państwo automatycznie było silne i odporne na niepokoje.
Funkcje Syna Nieba
Cesarz był zwornikiem między światem ziemskim i Niebem. Miał więc dzięki mandatowi niebios szczególnie doniosłą funkcję pilnowania, aby harmonia świata ziemskiego była podtrzymywana. Władca musiał odprawiać rytuały i przestrzegać cnót Ren, De, Yi oraz innych. Do obowiązków Syna Nieba należało dbanie o pomyślne następstwo pór roku, od czego zależała produkcja rolna, a w konsekwencji przetrwanie państwa. Dlatego jednym z rytuałów był ten, w którym cesarz wczesną wiosną osobiście orał spłacheć ziemi.
Utrata mandatu Nieba
Jeśli władca zaniedbywał odprawianie rytuałów li, nie dbał o dobro poddanych, lub zaniechał przestrzegania cnót, wszystkim wiadome było, że traci on Mandat Niebios. Sytuacja taka pozwalała na obalenie niegodziwego władcy i założenie nowej dynastii. Nowym cesarzem stawał się zazwyczaj przywódca udanego buntu.
Poczet cesarzy chińskich
Lista cesarzy jest częścią artykułu dotyczącego poszczególnych dynastii. Poniżej linki do opracowań głównych dynastii.
Cesarze protohistorycznej Dynastii Wschodniej Zhou i Historycznej Zachodniej Zhou Cesarze Dynastii QinCesarze Dynastii Han
Cesarze Dynastii Sui
Cesarze Dynastii Tang
Cesarze Dynastii Song
Cesarze Dynastii Yuan
Cesarze Dynastii Ming
Cesarze Dynastii Qing