prof. Witold. M. Orłowski

Zasoby dla zwycięstwa

Ekonomia i wytyczne dla budowania siły oddziaływania

Witold M.Orłowski ekonomista, publicysta, pisarz. Profesor ekonomii i główny doradca ekonomiczny PwC, w przeszłości również szef doradców ekonomicznych prezydenta, członek Rady Gospodarczej Rządu, doradca głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej, specjalny doradca Komisji Europejskiej. Popularny komentator polskich i międzynarodowych mediów, autor 12 książek i wielu innych publikacji.

Dorobek książkowy: 14
-

Książki, które uformowały wizję świata współautora

Jaroslav , Przygody dobrego wojaka Szwejka

Książką, którą czytam bez przerwy od dzieciństwa, są Przygody dobrego wojaka Szwejka Jaroslava Haška. Pokazuje ona, co to znaczy dystans do historii, jak inaczej wygląda ona z perspektywy ludzi żyjących w czasach wielkich zmian, jak powaga nierozerwalnie łączy się ze stroną humorystyczną wszystkich, nawet najbardziej ponurych zdarzeń. Szwejk to człowiek, który sam toczy swoją własną Wielką Wojnę, swoimi metodami, nie przejmując się generałami i monarchami; co więcej, na koniec to on ją zwycięża. A poza tym, dla Polaka, książka ta powinna być zawsze przedmiotem refleksji na temat historycznych wyborów – znanych pod nazwą dylematu polskiej i czeskiej walki o niepodległość.

Philip K., Człowiek z Wysokiego Zamku

Na moje myślenie o historii niezwykle wpłynął Człowiek z Wysokiego Zamku Philipa K.Dicka (największego, moim zdaniem, obok Lema mistrza literatury Si-Fi). Przeczytałem ją jako nastolatek, a do dziś pamiętam zdanie które dało mi materiał do myślenia przez lata: o tym, że inwestycje Alberta Speera postawiły na nogi gospodarkę znajdujących się pod niemiecką dominacją USA. Jest to refleksja na temat: co robiliby ludzie, których znamy, w alternatywnej historii? Przeczytałem wiele książek o alternatywnej historii. Większość z nich jest z intelektualnego punktu widzenia dość nędzna. A Człowiek z Wysokiego Zamku jest wspaniały.

Paul , Mocarstwa świata

Trzecia książka ma charakter naukowy, ale czyta się ja jak sensacyjną. To Mocarstwa świata Paula Kennedy’ego (oryginalny tytuł jest znacznie lepszy: The Rise and Fall of the Great Powers, dosł. wzrost i upadek wielkich potęg). To książka, która pokazuje rzeczywiste mechanizmy historii i ścisłe związki pomiędzy rozwojem potęgi polityczno-militarnej, a ekonomicznej (zalecam jej przeczytanie w szczególności fantastom plotącym np. bzdury o tym, że gdyby we wrześniu 1939 spadł deszcz, Polska pobiłaby Niemcy). Książka omawia też ograniczenia i dylematy, na które prędzej czy później natkną się wszystkie rosnące w siłę mocarstwa. Pokazuje też, jak przez stulecia popełniane są te same błędy, co wiele mówi o ludzkiej naturze. Model stworzony przez Kennedy’ego to nie tylko opis historii, ale narzędzie analizy współczesnego świata.

Ulubione maksymy i cytaty o wojnach i konfliktach

Obawiam się, że wszystko, co zrobiliśmy, to obudziliśmy śpiącego olbrzyma i napełniliśmy go straszliwą determinacją.

I fear all we have done is to awaken a sleeping giant and fill him with a terrible resolve.

Isoroku Yamamoto (przypisywany) Ten przypisywany admirałowi Yamamoto cytat pochodzi z filmu „Tora! Tora! Tora!”. Nie ma wiarygodnych źródeł potwierdzających, by Yamamoto powiedział dokładnie coś takiego, mimo jego znanych wątpliwości co do wyniku wojny.

Nie ma lepszej inwestycji dla narodu niż napełnianie dzieci mlekiem.

There is no finer investment for any community than putting milk into babies.

Winston Churchill