-
Daniel, Kwiaty dla Algernona (opowiadanie SF)
-
Lech Jęczmyk (red.), seria Kroki w nieznane. To wielotomowa antologia opowiadań SF, które otwierają umysł, serce na nieschematyczne myślenie. Opowiadaniem dla mnie szczególnym są Kwiaty dla Algernona Daniela Keyesa. To wypisy z pamiętnika upośledzonego umysłowo mężczyzny, którego IQ zostaje sztucznie wzmocnione do poziomu geniusza. Kto ma w życiu łatwiej: geniusz, czy osoba ułomna? Dokąd prowadzą nasze wolne wybory i czy sprzyjają osiągnięciu szczęścia?
-
-, Biblia
-
Biblia. Książka, która ukształtowała mnie i każdą inną osobę w cywilizacji zachodniej, choć duża część z nas nie chce tego przyznać, a większość z nas jej nie przeczytała. Nadaje znaczenie decyzjom jednostki, wskazuje konsekwencje korzystania z wolności i swobody wyboru, np.: w historii Adama i Ewy czy w przypowieści o domach zbudowanych na piasku lub skale. Wolność, odpowiedzialność, obowiązek, prawo do egoizmu, miłość - te pojęcia rozumiemy inaczej niż przedstawiciele innych kultur w znacznej mierze za sprawą Biblii.
-
Erich , Ucieczka od wolności
-
U Fromma wolność ułomnej jednostki prowadzi do samotności i poczucia bezsilności. Relacje społeczne są źródłem pocieszenia, o ile w poszukiwaniu bezpieczeństwa zgodzimy się podporządkować wybranej idei, często mało wzniosłej lub wręcz zbrodniczej. Dzięki tej książce zrozumiałem, że wolność jest dobrem, które powinniśmy zużyć, by zrealizować ważniejsze cele, i zacząłem myśleć, jakie to cele.