prof. Andrzej Zapałowski

Generowanie przemożnej siły

Morale, uzbrojenie, organizacja, doktryna. Filozofia i elementy składowe siły bojowej

Andrzej Zapałowski (ur. 1966), absolwent historii i prawa, dr hab. nauk o bezpieczeństwie. Obecnie profesor na Uniwersytecie Rzeszowskim. W latach 1997-2001 Poseł na Sejm RP (Sejmowa Komisja Obrony Narodowej) oraz w latach 2005-2009 Poseł do Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemyśla.

Książki, które uformowały wizję świata współautora

Józef , Podręcznik mądrości tego świata

Pierwszą książką, która zainspirowała mnie do poszukiwania istoty, prawideł życia czy też sensu określonych postaw, była nieduża książeczka Józefa Bocheńskiego Podręcznik mądrości tego świata. Wchodziłem właśnie w dorosłe życie, zauroczony w Sienkiewiczu. W tym dziele zobaczyłem dużo głębszą myśl, próbującą dostrzec sens i sposób na życie. Nie był to podręcznik typowo odnoszący się do strategii wojskowej, ale właśnie do strategii życia. Już pierwsze przesłanie porażało sensem i głębią, a mianowicie: „Postępuj tak, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło”, gdyż głupotą jest wszystko co jest sprzeczne z tym przykazaniem. To odniesienie do sposobu życia Bocheńskiego można parafrazować do istoty trwałości własnego państwa, do jego pomyślności, a mianowicie – „postępuj tak, aby Twoje państwo trwało przez wieki i ludziom w nim się dobrze powodziło”.

, Pochwała głupoty

Erazma z Rotterdamu „Pochwała głupoty”. Przystępując do jej czytania myślałem, iż jest to rozprawa o głupocie. Pomyliłem się bardzo, gdyż była to rozprawa o mądrości. Przesłanie tej książki można ująć w kilku słowach, a mianowicie „umieć udawać głupotę — to mądrość najwyższa”.

Ulubione maksymy i cytaty o wojnach i konfliktach

Dominacja to przetrwanie

John. J. Mearsheimer, „Tragizm polityki mocarstw” W oryginalnej formie: Dominacja jest to najlepszy sposób, by zapewnić sobie przetrwanie (s. XIII)