Bitwa przy Czerwonych Klifach

Chìbì zhī Zhàn (赤壁之戰) Bitwa u Czerwonych Klifów, rok 208 po Chr.

Tagi: Historia Wojny, bitwy i rewolty

Wyszukaj w portalu:  

Po tym jak Cao Cao skonsolidował swoją władzę nad północą Chin, rządzoną przez upadającą dynastię Han, pozostało mu dwóch rywali: Sun Quan w środkowej i dolnej części dorzecza rzeki Jangcy, oraz Liu Bei, rządzący obszarem współczesnej prowincji Hubei.

-charbox-

W roku 208 Cao Cao poprowadził swoją armię 200 tysięcy ludzi przeciw połączonym armiom Sun Quana i Liu Beia, łącznie liczącym razem zaledwie 100 tysięcy. Armia Cao Cao poruszała się okrętami po rzece Jangcy. Na pewnym etapie ekspedycji flota zatrzymała się w miejscu znanym jako Czerwone Klify. Tu właśnie rozegrała się bitwa.

Najsłabsze z trzech królestw opierało swoje sukcesy na wyjątkowo zdolnych generałach i doradcach króla. Jednym z nich był słynny strateg Zhuge Liang, służył swoim intelektem u Liu Beia. Wcześniej doradził on swojemu panu utworzenie sojuszu z Sun Quanem. Teraz opracował plan pokonania Cao Cao i wcielił go w życie.

Plan zakładał pozorowane poddanie się siłom Cao Cao. Dziesięć okrętów, wyładowanych drewnem nasączonym łatwopalnymi oliwami, popłynęło w stronę floty przeciwnika. Ponieważ żołnierzom Cao Cao brakło doświadczenia w walce i stacjonowaniu na wodzie, wielu z nich cierpiało na chorobę morską. Zdecydowano się na powiązanie floty grubymi łańcuchami – aby je ustabilizować i ulżyć w ten sposób żołnierzom.

W odpowiedniej chwili nadpływające okręty zostały podpalone i puszczone w kierunku zakotwiczonych okrętów Cao Cao. Dzięki tej okoliczności oraz korzystnym wiatrom, flota Cao Cao doszczętnie spłonęła. Ogień przeniósł się też na rozbity na brzegu obóz armii Cao Cao. Wykorzystując zamieszanie, jego przeciwnicy zaatakowali rozpędzając na cztery wiatry ocalałe z pożogi wojska i zmuszając Cao Cao wraz z niedobitkami armii do pośpiesznego odwrotu.

Dla ekspedycji Cao Cao to był koniec – powrócił on na północ. Po jego śmierci, jego syn Cao Pi obalił ostatniego cesarza dynastii Han i sam proklamował się cesarzem. Stolicę swojego państwa ustanowił w Luoyang, zaś terytorium, które kontrolował, nazwał Wei. Podobnie postąpił Liu Bei – w 221 roku także proklamował się cesarzem, a swoje państwo nazwał Shu (stolica w Chengdu). Rok później Sun Quan ustanowił państwo Wu ze stolicą w Jianye (obecnie Nanjing).

Bitwa miała decydujące znaczenie dla utrwalenia się równowagi sił między rywalami i podziału ziem chińskich na trzy królestwa.

Powiązane informacje:

Burzliwy okres końca dynastii Han i powstawania Trzech Królestw został opisany w epickiej powieści Dzieje Trzech Królestw (Sanguoyanyi, 三國演義). W roku 2008, w 1800 lat po bitwie, wyprodukowano film Red Cliff (tytuł polski Trzy królestwa, dwuczęściowy epicki obraz pokazujący zmagania trzech rywali, w tym i bitwę przy Czerwonych Klifach.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Okres Trzch Królestw

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 4

Cao Cao 曹操

Cao Cao 曹操

obok Zhuge Lianga jest bodaj najbardziej rozpoznawaną przez Chińczyków postacią z chińskiej późnej starożytności. Początkowo jako szara eminencja a potem zupełnie jawnie prowadził skomplikowaną grę mającą zabrać władzę cesarską z rąk upadającej ostatecznie dynastii Han. Jego planom na przeszkodzie stanęły inne postacie, nie mniej przebiegłe i ambitne. W rezultacie zamiast proklamacji kolejnej dynastii nastał w Chinach czas chaosu zwany Epoką Trzech Królestw.

Okres Trzech Królestw

Okres Trzech Królestw

Po upadku dynastii Han na arenie chińskich dziejów działały trzy konkurencyjne wobec siebie ośrodki władzy. Najsilniejszym z nich było Wei, obejmujące centralne, najlepiej rozwinięte cywilizacyjnie tereny dawnej dynastii Han. Dwa pozostałe królestwa, Wu i Shu przez większość zmagań musiały łączyć siły, aby wytrzymać napór zdecydowanie najsilniejszego Wei. Ten burzliwy okres końca dynastii Han i powstawania Trzech Królestw został opisany w epickiej powieści Dzieje Trzech Królestw.

Bitwa przy Czerwonych Klifach

Bitwa przy Czerwonych Klifach

To bodaj najsłynniejsza z bitew w historii Chin . Kluczowe starcie w okresie formowanie się Trzech Królestw u schyłku dynastii Han.

Po tym jak Cao Cao skonsolidował swoją władzę nad północnymi Chinami, które formalnie rządzone były przez upadającą dynastię Han, pozostało mu dwóch rywali: Sun Quan w środkowej i dolnej części dorzecza rzeki Jangcy, oraz Liu Bei, rządzący obszarem współczesnej prowincji Hubei.

W roku 208 Cao Cao poprowadził swoją dwustutysięczną armię przeciw połączonym armiom Sun Quana i Liu Bei, liczącymi zaledwie 100 tysięcy.

Bitwa przy Yiling

Bitwa przy Yiling

Bitwa pod Yiling znana jest także pod nazwą Bitwy pod Xiaoting 猇亭之戰 lub też 彝陵之战 (Yiling)、猇亭之战 (Xiaoting) miała miejsce w roku 222 n.e., w czasie istnienia Trzech Królestw. Przeciw sobie stanęły wojska państwa Wu oraz Shu, zmagające się o panowanie nad kluczowym obszarem Jingzhou. Bitwa zakończyła się decydującym zwycięstwem państwa Wu, które powstrzymało inwazję Liu Beia na ten kraj.

Powiązane artykuły: 1