Bitwa przy Changping

Chángpíng zhī zhàn (長平之戰) kwiecień – wrzesień roku 260 p.n.e. Lokalizacja: Changping, współcz Gaoping, prow. Shanxi

Tagi: Historia Wojny, bitwy i rewolty

Wyszukaj w portalu:  
-charbox-

To decydująca bitwa stoczona pomiędzy państwem Qin, które pokonało państwo Zhao. W roku 256 p.n.e. Qin zaatakowało Han. Z odsieczą państwo Zhao wysłało armię pod dowództwem Lian Po. Obie armie spotkały się w okolicach Changping, położonego w północnej części ówczesnych ziem królestwa Han. Lian Po, po zobaczeniu armii Qin stwierdził, że jedyną szansę na zwycięstwo dawała próba przeczekania. Ufortyfikował swoją pozycję licząc, że armia najeźdźcy wycofa się, bądź przystąpi do rokowań.

Armia Qin, dowodzona przez Bai Qi, nie wycofała się. Zamiast tego na teren Zhao i Han ruszyli szpiedzy, roznosząc wieści o tchórzostwie i starczej nieporadności Lian Po. Gdy wieści te dotarły do króla Zhao, ten natychmiast zdjął Lian Po ze stanowiska dowodzącego armią i wyznaczył na nie generała Zhao Kuo, syna słynnego generała Zhao She. Zapiski historyka wspominają, że umierający Zhao She, będąc na łożu śmierci, kazał dopilnować, aby Zhao Kuo nigdy nie otrzymał armii do dowodzenia. Także wdowa, matka Zhao Kuo, usiłowała bezskutecznie, wybłagać na królu zmianę jego decyzji. Nadaremnie.

Gdy Zhao Kuo przejął dowodzenie, ruszył ze swoją armią do ataku na obóz Qin. Łatwo zgadnąć, że armia Qin oczekiwała tego ataku. Po zażartej walce armia Zhao poszła w rozsypkę i została zapędzona na jedno z okolicznych wzgórz, gdzie była oblegana przez 40 dni. W końcu, przymuszony brakiem żywności i wody, Zhao Kuo zdecydował się na desperacką próbę wyrwania się z okrążenia. Wojsko Zhao zostało jednak zmasakrowane, a sam Zhao Kuo zginął ugodzony strzałą.

Działo się to wszystko między kwietniem a wrześniem roku 260 p.n.e. Źródła historyczne (historyk Sima Yi) podają, że w czasie tej masakry zginęło około 400 tysięcy żołnierzy Zhao. Zwycięstwo pozwoliło państwu Qin kontynuować politykę ekspansji, i podbić w rezultacie pozostałe państwa istniejące ówcześnie na terenach chińskich.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Okres Walczących Królestw

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 8

Sto szkół

Sto szkół

Za czasów Dynastii Zhou, elity rządzące dzierżyły monopol na władzę i były w stanie decydować czym była kultura wyższa i klasa urzędnicza. Wraz ze zmianami okresu Walczących Królestw na czele społeczeństwa pojawiła się nowa klasa uczonych (士人, shìrén). Uczeni ci tworzyli rozmaite szkoły myśli, z których każda oferowała usługi w dziedzinie doradztwa, w nadziei zyskania wpływów i pozycji na dworach władców. Z nich wykształciło się „Sto Szkół Myśli”, promujących rozwój usystematyzowanego nauczania.

Mencjusz (Meng Zi)

Mencjusz (Meng Zi)

Mencjusz twierdził, że natura człowieka jest dobra (xing ben shan 性本善), jednak należy ją pielęgnować i rozwijać. Człowiek wg tej teorii jest z natury dobry, podstawy cnót moralnych mają charakter wrodzony, ale – znowu – należy ich strzec i rozwijać.

Li Si, minister dworu Pierwszego Cesarza

Li Si, minister dworu Pierwszego Cesarza

Potęga państwa Qin rosła między innymi dzięki szeroko zakrojonym reformom systemu politycznego, który opierał się na osiągnięciach intelektualnych szkoły legistów. Podstawowym dziełem legalistycznym była Księga mistrza Han Feia (Han Feizi).

Qu Yuan

Qu Yuan

Jednym z najsłynniejszych i najbardziej cenionych poetów chińskich był Qu Yuan. Służył on na dworze Huanga, tytułującego się królem władcy państwa Chu, a potem jego syna i następcy Qingxianga. Według popularnych opowieści poeta całym sercem poświęcał się sprawie zachowania suwerenności swojego państwa w obliczu rosnącej potęgi państwa Qin. Opowiadał się on za zawiązaniem przymierza z sąsiednimi państwami, aby przeciwstawić się rosnącej potędze Qin.

Siedem potęg okresu Walczących Królestw

Siedem potęg okresu Walczących Królestw

Burze okresu Wiosen i Jesieni przetrwało siedem większych państw. były to Qi, Chu, Yan, Hann, Zhao, Wei i Qin. Początkowo państwa Hann, Zhao i Wei sformowały sojusz i przemogły w walce siły państw Qi, Qin i Chu – każde oddzielnie. Później sojusz rozpadł się, a Qi i Qin stopniowo urosły w siłę.

Bitwa przy Changping

Bitwa przy Changping

To decydująca bitwa stoczona pomiędzy państwem Qin, które pokonało państwo Zhao. W roku 256 p.n.e. Qin zaatakowało Han. Z odsieczą państwo Zhao wysłało armię pod dowództwem Lian Po. Obie armie spotkały się w okolicach Changping, położonego w północnej części ówczesnych ziem królestwa Han. Lian Po, po ujrzeniu armii Qin stwierdził, że jedyną szansę na zwycięstwo dawała próba przeczekania.

Bitwa o miasto Jimo

Bitwa o miasto Jimo

W roku 284 p.n.e. państwo Yan rozpoczęło inwazję Qi, celem jego całkowitego podporządkowania. Dowódca Le Yi dowodził armią Yan W ciągu sześciu miesięcy kampanii jego armia zajęła siedemdziesiąt miast. Państwu Qi zostały tylko dwa miasta – Jimo oraz Ju.

Bitwa przy Yique

Bitwa przy Yique

Bitwę przy Yique (czyt. ii-ćłe) stoczono w roku 293 przed Chr. Na przeciw armii króla Zhaoxianga z państwa Qin, dowodzonej przez Bai Qi, wystąpiła armia sprzymierzonych państw Wei (魏) oraz Han (韓), którą dowodził generał Gongsun Xi (公孫喜).

Powiązane artykuły: 1