Jak podróżować po Chinach

Zbiór porad dla osób, które chcą samodzielnie podróżować wewnątrz Chin. Zawiera pomocne porady, sztuczki i ciekawostki, które pozwolą rozwiązać niektóre mało typowe problemy.

Tagi: Architektura Podróże i geografia Życie codzienne

Wyszukaj w portalu:  

Zastrzeżenie prawne: wszystkie poniższe porady są do wykorzystania na własną odpowiedzialność czytającego. Autor tekstu nie daje gwarancji co do ich aktualności i użyteczności. 

 

Gdzie i jak kupować bilety na pociąg i samolot

Pociąg

W Chinach bilety na pociąg są imienne. Zakupu można dokonać na kilka sposobów

Przelot samolotem

 

Samolot wewnątrz Chin

Bilety da się kupić tu: https://english.ctrip.com/flights/ lub tutaj http://www.elong.com/ Na około 2 tygodnie przed dniem lotu bilety stopniowo drożeją, czasem z godziny na godzinę. Proszę też pilnować się przed szukaniem, a potem zakupem biletu z tego samech urządzenia lub IP - skrypty wykrywają kupującego i podwyższają cenę.

Samolotem wewnątrz Chin

Pociągi w Chinach

Garść uwag:

Taksówki

Tak jak i w innych miejscach na świecie, taksówkarze mogą naciągać na kursach lub w inny sposób żerować na naiwności lub braku czujności podróżnych

Wymiana pieniędzy

 

Bezpieczeństwo

Na dzień dzisiejszy białych nikt w Chinach nie rusza. Oprócz ogólnego bardzo dużego poczucia bezpieczeństwa (brak natrętnych bezdomnych, brak ludzi pijanych i przy tym agresywnych), można zawsze prosić przechodniów o pomoc. W większości miejsc ludzie będą bardzo pomocni. Wyjątkiem jest m.in. Pekin, w którym obcokrajowcy cieszą się mniejszą otwartością ze strony miejscowych.

Porady w kwestii zdrowego rozsądku i ogólnej czujności

Internet i telefon komórkowy

Aktualnie bardzo wiele się zmieniło, jeśli porównać sytuację do ostatnich lat. Optymalnym rozwiązaniem jest kupić kartę SIM przedpłaconą i po prostu zachować ją sobie na pamiątkę. Potrzebny jest do tego paszport - wymagane przy rejestracji i aktywcji. Internet w komórce jest niezwykle szybki i jednocześnie tani. 

Doładowania

Aktualnie najpopularniejsze jest doładowanie w kioskach: trzeba podać sprzedawcy numer telefonu, a on dołądowuje. Brzmi to nie do końca bezpiecznie, ale wystarczy poczekać na potwierdzenie dołądowania SMS-em, który przychodzi niemal natychmiast. Inną formą doładowania jest zakup karty zdrapki za 100 RMB - wtedy można dołądować samodzielnie.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Chińska Republika Ludowa

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 3

Przewodniczący Mao

Przewodniczący Mao

Mao stał się ofiarą przekonania o własnej nieomylności. Zwykłe dla władzy patologie polegające na odcięciu od realistycznej oceny efektów własnych działań. Najdobitniejszą ilustracją jest słynna klęska wielkiego głodu 1958−62. Wspólnym mianownikiem przyczyn głodu było działanie mające cel wyłącznie ideologiczny. Były rozżenione ze sprawdzonymi w praktyce mechanizmami ekonomii i produkcji.

Sekret sukcesu Chin

Sekret sukcesu Chin

W krajach ukształtowanych mentalnością konfucjańską, takich jak Chiny, czy Korea Południowa, rząd tradycyjnie widziany jest w roli opiekuna i edukatora. Jego zadaniem jest tworzenie obywatelom możliwości pracy i umożliwienia akumulowania jej owoców. I role te wypełnia! Umiejętnie wprowadzony pod koniec lat siedemdziesiątych model liberalny stworzył w Chinach „kapitalizm w czystej postaci”. Tym samym powstało pole dla bujnego rozwoju fabryki świata − huczącej od aktywności podobnej do polskiej eksplozji przedsiębiorczości w początku lat 90. XX wieku.

Jak podróżować po Chinach

Jak podróżować po Chinach

Podróże po Chinach to często zderzenie ze światem, który działa zupełnie inaczej, niż nasz stary, oswojony. W tym artykule znajdziesz konkretne, praktyczne porady co do tego, jak poruszać się jako turysta, w tym w sytuacjach nietypowych.

Powiązane artykuły: 0