Cykl podręczników filozofii i praktyki oddziaływania na bieg zdarzeń. Każdy z tomów to studium teoretyczno-filozoficzne jakiegoś zagadnienia oraz zbiór przykładów praktycznego zastosowania: odniesienia do popkultury, anegdoty, profile słynnych postaci i relacje ze zdarzeń wojennych i niewojennych. Po kolei są to: podręcznik podstępów, studium oddziaływania na bieg zdarzeń (zawiera przekład Sztuki wojny, studium umiejętności przewidywania przyszłości, studium budowania zddolności na poziomie mistrza oraz studium budowania morale (woli działania i osiągania celów).
36 forteli (2017, 2020) to opatrzona wstępem Andrzeja Sapkowskiego pierwsza książka z serii Wzorce – podręczników filozofii i praktyki oddziaływania na bieg zdarzeń.
Całkowicie nowy przekład starożytnego traktatu – bezpośrednio ze starożytnego oryginału. • Wypowiedzi i wizje o naturze wojen i naturze ludzkiej ekspertów takich jak prof. Jerzy Bralczyk, prof. Witold Orłowski i ponad dwudziestu innych. • Słynnemu dziełu towarzyszą wypisy z innych traktatów wojskowych, w tym nigdy wcześniej nie przekładanych na języki zachodnie. • Język przekładu starożytnych tekstów stylizowany na wspaniałą, starą polszczyznę.
Siły psychohistorii to studium przykładów i wzorców przewidywania przyszłych zdarzeń. Podobnie jak bestseller 36 forteli to jednocześnie poradnik wygrywania konfliktów oraz zbiór przykładów historycznych pokazujących jak przejawiają się w działaniu prawidłowości ludzkiej natury i biegu rzeczy. Wstęp Roberta Gwiazdowskiego.
to studium dochodzenia do mistrzostwa, wypełniony dziesiątkami inspirujących opowieści, prawidłowości działania ludzkiej natury, procedur, i sztuczek.
To przewodnik budowania woli do działania i siły charakteru. Podobnie jak 36 forteli składa się ze studium zagadnienia i dziesiątków przykładów i inspirujących anegdot o ludziach i wydarzeniach.
Ta książka to długo kompilowany zbiór anegdot i relacji historycznych, które pokazują repertuar narzędzi i broni stosowanych przez dyplomatów.
Wizja strategii Pekinu mającej zakończyć pięćsetletnią dominację Zachodu. Zgodnie z chińską doktryną, opartą na „Sztuce wojny” i koncepcji „wojny nieograniczonej”, kluczowe starcie to nie spektakularna bitwa grup lotniskowców. To subwersja ideologiczna i niezauważona dezintegracja post-kolonialnych struktur kontroli politycznej.
Temat serii to budowanie świadomości sytuacyjnej. Zgodnie z wzorcem OODA polega ono na zrozumieniu środowiska działania, przewidzenia konsekwencji czynów i wytworzenie w sobie psychicznej siły niezbędnej do podjęcia wysiłku.
Pierwsza część to 36 forteli, podręcznik psychologii konfliktu oparty na fundamencie tych samych idei, co słynna Sztuka wojny.
Drugi tom pt. Siły psychohistorii to almanach wzorców przewidywania przyszłości. To zbiór anegdot i przykładów pokazujących to, w jaki sposób ludzie obdarzeni ponadprzeciętnym wglądem w istotę spraw są w stanie przewidzieć przyszły bieg wydarzeń.
Trzeci tom o roboczym tytule Triumf woli to wielka księga inspiracji. Sama wiedza i umiejętności nie wystarczą, aby myśl wprowadzić w czyn. Ten tom jest przeglądem technik motywacyjnych, ale też zbiorem inspiracji i anegdot o ludziach wielkich, którzy uporem i siłą charakteru podążali ku wytyczonym sobie celom.