Bitwa przy Muye

Mùyě zhī zhàn (牧野之戰),1100 p.n.e.

-charbox-

Bitwa przy Muye stoczono około roku 1100 przed Chr. w tradycyjnie wyznaczonym do bitew Muye (obecnie rejon Xinxiang w prowincji Henan). Była to decydująca bitwa dla króla Wu, który wysłał ekspedycję karną przeciw despotycznemu królowi Zhou z dynastii Shang. (Uwaga: nazwa zwycięskiego Zhou 周 i imię ostatniego króla dynastii Shang – Zhou 紂 to dwa różne znaki, jednak w transkrypcji pinyin zapisywane są tak samo.)

Korupcja i represyjne rządy, niedola ludności, waśnie arystokracji i ogólny zamęt społeczny były wówczas wszechobecne. W tym czasie lud zamieszkujący jedną z podległych Shangom krain, a mianowicie Zhou, niepowstrzymanie rósł w siłę. W pewnym momencie król Wen z Zachodniej Zhou, wraz z synem, przyszłym królem Wu, wszczął ekspedycję karną przeciw Zhou, aby ukrócić jego okrucieństwo. Król Zhou wyszedł ekspedycji na spotkanie. Przeciwnicy spotkali się w Muye. Przed bitwą armia Zhou złożyła przysięgę, która znana jest jako „Przysięga Mu”.

Bitwa

W czasie bitwy część armii Shangów przeszła na stronę przeciwnika – byli to niewolnicy i siłą wcieleni do armii jeńcy. W armii Shang, zdemoralizowanej i rozprężonej, nastroje buntu przeważyły i w rezultacie około 10 tysięcy żołnierzy przeszło na stronę wojsk króla Wu.

Gdy król Zhou zrozumiał swoją sytuację, uciekł do stolicy, miasta Chaoge, by tam popełnić samobójstwo. Tak zakończyło się panowanie dynastii Shang, a rozpoczęły rządy dynastii Zhao, której stolicę ustanowiono w mieście Gaojing, położonym w dolinie rzeki Wei (w pobliżu współczesnego miasta Xi'an)

W roku 1976 w Lintong w prow. Shaanxi archeolodzy znaleźli kosz triumfalny upamiętniający zwycięską bitwę. Na koszu zamieszczono dwanaście znaków opisujących zwięźle triumf króla Wu i jego ekspedycji karnej przeciw Shangom.

Polubienia: 0

Epoka Shang

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 2

To najstarsza dynastia Chińska o historycznie udokumentowanym istnieniu. Panowała nad dorzeczem Rzeki Żółtej przez ponad 600 lat. Rolnictwo było coraz lepiej rozwinięte; uprawiano proso, pszenicę, a południowych regionach ryż. Hodowano jedwabniki i za ich pomocą wytwarzano jedwab. Hodowano bydło, świnie, owce, a także psy i kury. Jako zwierząt pociągowych używano koni. Cechą charakterystyczną okresu Shang jest duży udział hodowli i pasterstwa. Prawdopodobnie wiązało się to z koniecznością pozyskiwania dużych ilości „kości wróżebnych”.

Przeczytaj...

Bitwa przy Muye stoczono około roku 1100 przed Chr. w tradycyjnie wyznaczonym do rytualnych bitew Muye (obecnie rejon Xinxiang w prowincji Henan). Była to decydują bitwa dla króla Wu, który wysłał ekspedycję karną przeciw despotycznemu królowi Zhou z dynastii Shang.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 1

messages.comments:

messages.no_comments_to_show

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 4 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Siły psychohistorii

Podobnie jak w bestsellerze 36 forteli jest to studium oraz dziesiątki przykładów. • Temat poradnika: dostrzeganie ukrytych prawidłowości i przewidywanie przyszłych zdarzeń. Anegdoty o mistrzach obserwacji rzeczywistości i mistrzach zmieniania myśli w czyn.

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie

Praca, w której sam autor i zaproszeni eksperci prezentują swoje wizje prawidłowości geopolitycznych, okraszając je przykładami z kart historii i wydarzeń współczesnych. W środku 43 mapy i 29 zdjęć oraz ilustracji, które pomogą zrozumieć zawiłą logikę zmagań między mocarstwami.