Poezja Ci czasów dynastii Song

Wiersze epoki Song to rodzaj poezji śpiewanej, który szczyt rozwoju osiągnął w czasie panowania dynastii Song.

Tagi: Literatura Poezja

Wyszukaj w portalu:  

Wiersze epoki Song to rodzaj poezji, który zaczął rozwijać się w środkowym okresie panowania wcześniejszej dynastii Tang. Szczyt rozwoju tej formy miał miejsce w czasie panowania dynastii Song.

Kompozycja wierszy jest nieregularna, jeden wers zawiera co najmniej 5 znaków. Często wiersze komponowano tak, aby pasowały do muzyki. Są więc ze swej natury poezją śpiewaną. Wiersze dzielą się na krótkie, do 58 znaków (chiń. xiaoling, 小令), średnie (zhongdiao, 中調), oraz długie powyżej 91 znaków (changdiao, 長調).

Najbardziej znani poeci tworzący poezję, w tym poezję Ci:

-charbox-
Liu Yong 柳永(XI wiek) Ouyang Xiu 歐陽修(1007–1072) Zeng Gong 曾鞏(1019–1083) Wang Anshi 王安石(1021–1086) Huang Tingjian 黄庭堅 (1045–1105) Li Qingzhao 李清照(1084–1151?) Lu You 陸游 (1125–1210) Xin Qiji 辛棄疾 (1140–1207) Wen Tianxiang 文天祥 (1236–1282) Guan Hanqing 關漢卿 (XIII wiek) Ma Zhiyuan 馬致遠(1226?–1285?) Wang Shifu 王實甫 Bai 白朴 (XIII wiek) Shi Nai'an 施耐庵(1296?–1370?) Luo Guanzhong 羅貫中(1330?–1400?) Su Song 蘇頌(1020–1101) Shen Kuo 沈括(1031–1095)

Wiersze

Bodisatwa Man – Li Bai
un_flex un_flex_ht
    Bodisatwa Man – Li Bai
Zieleń drzew i podnoszące się mgły

Pokryte zimą wzgórza
Zmierzch powoli wnika do pawilonu;

Wewnątrz pogrążony w smutku człowiek.
Stoi zamyślony na nefrytowych schodach;

Obserwuje jak ptaki powracają do swych gniazd
A gdzież jest jego droga do domu?

Jedynie przydrożne pawilony...

菩薩蠻
平林漠漠煙如織,

寒山一帶傷新碧.
暝色入高樓,

有人樓上愁。
玉階空佇立,

宿鳥歸飛急。
何處是歸程?

長亭更短亭。
李白 - Li Bai

un_flex un_flex_ht

1. bodhisattwa – w okresie Song tak często określano piękne kobiety.

Połączenia zewnętrzne:

Wiersze okresu Tang i Song po angielsku i chińsku
ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Song

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 6

Sędzia Bao gong

Sędzia Bao gong

Sędzia Bao Zheng znany jest powszechnie jako książę Bao - Baogong. Był to urzędnik żyjący w czasach Dynastii Song, który został "kanonizowany" i stał się dla Chińczyków synonimem prawości i sprawiedliwości.

Życie w epoce Song cz. 1

Życie w epoce Song cz. 1

Chińska metoda zarządzania i rządzenia w wielu aspektach różni się od tej wykształconej w średniowiecznej Europie. Pierwszą i najważniejszą różnicą jest to, że w Chinach epoki Song nie ma rozróżnienia na wsi i miast. Ten sam administrator został regulujące zarówno miasta i wsie wokół niego. W Europie, miasto miało odrębną administrację - burmistrza i radę miasta.

Su Shi

Su Shi

Urodził się w Meishan, blisko góry Emei (współcześnie prowincja Sichuan). Jego brat Su Zhe (蘇辙) i ojciec Su Xun (蘇洵) byli słynnymi erudytami (mandarynami). Początkowo pobierał edukację w lokalnej szkole, nauczany przez taoistycznego kapłana. Później jego wychowaniem i edukacją zajęła się jego matka. Su ożenił się w wieku 17 lat.

Dynastia Song

Dynastia Song

Dynastię Song ustanowił generał Zhao Kuangyin. Stolicą swojego scentralizowanego imperium ustanowił miasto Bianjing, obecnie Kaifeng. Powstanie dynastii Song zakończyło okres rozbicia politycznego Państwa Środka zwanego Okresem Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw.

Poezja Ci czasów dynastii Song

Poezja Ci czasów dynastii Song

Wiersze epoki Song to rodzaj poezji, który zaczął rozwijać się w środkowym okresie panowania wcześniejszej dynastii Tang. Szczyt rozwoju tej formy miał miejsce w czasie panowania dynastii Song.

'Filozof konfucjański Zhu Xi

'Filozof konfucjański Zhu Xi

W czasach, gdy Konfucjusz stworzył zasady idealnego systemu społecznego, zwanego na jego cześć Konfucjanizmem, brakło w cywilizacji chińskiej opartego na wartościach duchowych systemu religijnego. Istniał oczywiście animizm, kult przodków, a także rozbudowane i coraz bardziej skomplikowane systemy interpretacji zawartości Księgi przemian.

Powiązane artykuły: 2