Egzaminy cesarskie w dawnych Chinach

Tagi: Edukacja Historia Starożytne tradycje

Wyszukaj w portalu:  
-charbox-

Począwszy od czasów panowania dynastii Sui rząd cesarski wybierał urzędników spośród tych, którzy pomyślnie zdali egzaminy urzędnicze.
W czasach dynastii Tang zaczął obowiązywać system egzaminów zwyczajnych i nadzwyczajnych. Zwyczajne były przeprowadzane każdego roku. Egzaminy nadzwyczajne – nieco mniej ważne – były ogłaszane edyktem cesarskim i sam cesarz zajmował stanowisko naczelnego egzaminatora.

Egzaminy prowadzono na wielu różnych poziomach trudności i na różnych szczeblach. Ten, kto je zdał, zależnie od wyniku mógł otrzymać jeden z następujących tytułów

-charbox-
-charbox-
-charbox-

Do egzaminów przystępowały dwa rodzaje kandydatów:

-charbox-
-charbox-

W czasach dynastii Tang, kandydaci, którzy zdali egzamin, byli ponownie „maglowani” przez tzw. Komisję Rytuałów, która przydzielała im stanowiska i tytuły w zależności od wyniku egzaminów i osobistych talentów.

System egzaminów przeszedł dwie większe zmiany: w czasach dynastii Song test z poezji został zastąpiony testem z polityki. Druga zmiana zaszła w czasie dynastii Ming. Wprowadzono wymóg, aby wszystkie odpowiedzi zostały podane w formie ośmioczęściowego eseju. Przystępujący do egzaminów nie mogli wyrażać własnych opinii. Pytania stawiane przed zdającymi ściśle dotyczyły Klasyków Konfucjańskich.

Dość łatwo się zorientować, że wraz z nieuchronnym nadchodzeniem ery nowoczesnej wiedza starożytna stawała się coraz bardziej nieadekwatna. Przede wszystkim egzaminy odsiewały ludzi zdolnych, potrafiących rozwiązywać problemy i rozumiejących zmieniający się często bardzo dynamicznie świat. Kryterium sukcesu nie było rozumienie przemian społecznych. Ci najbardziej potrzebni, posiadający umiejętności do zarządzania państwem, byli dla systemu egzaminacyjnego niewidoczni. Tytuły i stanowiska wędrowały do tych, którzy wykuwali formułki na pamięć i wykazywali przy tym maksymalny poziom konformizmu.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 0