Prapoczątki

Kartografia chińska rozwijała się już przed rokiem 2000 p.n.e. Od tamtego okresu Chińczycy znali już tzw. gnomon, czyli pionowy pręt do wyznaczania deklinacji i azymutu słońca, kompas, oraz reguły mierzenia wysokości względnej (niwelacji).

Mapy

Chińczycy wykonywali mapy w drewnie i na jedwabiu, a w późniejszym okresie na papierze, gdy został on już wynaleziony. Mapy były rzadko kopiowane, a oryginały były często niszczone przez właścicieli w celu ochrony przed niepowołanymi osobami.

Już w III w. p.n.e. stworzono pierwszą mapę znanego ówcześnie przez Chińczyków świata. Istnieją też wzmianki o licznych mapach z czasów dynastii Han (od II w. p.n.e. do III w. n.e.) wykonanych w drzewie, jedwabiu, a później na papierze. Około II w. działało już w Chinach biuro kartograficzne, wykonujące prace astronomiczne, geodezyjne i kartograficzne. W tym okresie kartograf Chang Heng stosował on siatkę kartograficzną na mapach pozwalającą na precyzyjne obliczanie odległości, także z określeniem położenia punktów według współrzędnych płaskich (X, Y).

Jednym z najwybitniejszych kartografów chińskich był Xu Xiake (徐霞客, 1518–1593). Stwierdziwszy szereg nieprawidłowości, niedokładności, a przede wszystkim różnic między źródłami informacji i mapami, spędził 30 lat na podróżach przez cały chiński świat. Wszystkie swoje obserwacje zapisał w pamiętniku podróży (Xú xiá kè lǚ jì 徐霞客旅記).

Nowoczesne mapy Chin wykonane zostały przez misjonarzy jezuickich dopiero w XVII w. Prowadzili oni rozległe i systematyczne badania historyczne i geograficzne całego obszaru. Aż do XIX wieku były to najlepsze i najdokładniejsze mapy Chin .

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 1

Wyprawy zamorskie Zheng He

Wyprawy zamorskie Zheng He

Artykuł o zbliżonej tematyce

Chiny pod rządami wczesnej dynastii Ming były najbardziej zaawansowanym i najlepiej rozwiniętym obszarem na świecie. Aby utrwalić wpływy i nawiązać przyjazne stosunki z innymi krajami, cesarz Chengzu wysłał swojego generała-eunucha Zheng He z misją dyplomatyczną między innymi do krajów Bliskiego Wschodu. Zheng He odbył łącznie siedem podróży po Zachodnim Oceanie (tak nazywali Chińczycy Ocean Indyjski). Każda z nich zaczynała się w Liujiagang – porcie w obecnej prowincji Jiangsu.

Przeczytaj...

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 12 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

Chińska sztuka wojny i stosowania forteli. Podstępy wojenne i historyczne bitwy - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli. Historia i kultura Chin w przykładach - Piotr Plebaniak
Piotr Plebaniak
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Fragmenty Kup (też e-book)
Piękne chińskie sentencje, chińskie przysłowia i piękne myśli.Mandaryni, chińska poezja i ludzie czynu. Złoty wiek chińskiej filozofii - Piotr Plebaniak Już w 2019
Piotr Plebaniak
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Fragmenty Powiadom
Piękne opowieści, legendy, baśnie i anegdoty historyczne Już w 2019
Elżbieta Migdał, Piotr Plebaniak
Opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka

Fragmenty Powiadom