Chiński zodiak i horoskop

Chiński kalendarz rolniczy jest dla Chińczyków tradycyjną miarą. Jest to kalendarz nie słoneczny, a księżycowy. Jeśli szukać odpowiednika europejskiego znaku zodiaku, to będą nim nie miesiące i gwiazdozbiory, ale lata i przypisane im rozmaite przymioty. Do każdego roku w cyklu dwunastoletnim przypisane jest jedno zwierzę.

Ludziom, którzy rodzą się w danym roku, przypisuje się cechy charakteru zwierzęcia, którego rok akurat przypadał. Według głęboko zakorzenionych wierzeń, rok urodzenia jest podstawowym czynnikiem określającym fizyczne i umysłowe cechy nowo narodzonego. Dobór partnera do małżeństwa bardzo często jest determinowany właśnie przez zgodność zwierząt. Ci urodzeni pod znakiem świni, kojarzonej z bogactwem, mają osiągnąć w życiu specjalne sukcesy ekonomiczne. O tym, jak żywe są to przesądy, świadczy to, jak w ostatnim roku świni (18 lutego 2007–6 lutego 2008) skoczyła do góry krzywa urodzeń.

Chińczycy mają 12 lat w cyklu zodiakalnym, 12 miesięcy w roku księżycowym oraz 12 części dnia. Jedna z legend głosi, iż pewnego razu Budda zaprosił do siebie wszystkie żywe stworzenia, a na wezwanie stawiło się jedynie 12 zwierząt. Były to w kolejności przybycia: Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies oraz Dzik (lub Świnia). W podzięce za przybycie Budda nadał każdemu z tych stworzeń po jednym roku w cyklu. Od tamtej pory każdy kolejny rok nosi imię jednego z tych zwierząt.

Pięć żywiołów

Innym cyklem funkcjonującym w kalendarzu chińskim jest cykl 60-cio letni. W tradycji rdzennie chińskiej przypisane są im ziemskie pnie i niebiańskie gałęzie. Kombinacje określa się przez kolejne pięć żywiołów: Woda, Drewno, Ogień, Ziemia i Metal. Są to najważniejsze siły wpływające na świat i stanowią integralną część chińskiego horoskopu. Każdy z tych pięciu żywiołów ma inne znaczenie i nadaje odmienny charakter znakowi zodiaku i osobowości osoby z nim powiązanej.

Woda

zamknięcie w sobie, woda stojąca, skrywająca tajemnice, delikatna i wrażliwa. Potrzebuje czasu, żeby stworzyć stały związek gdyż należy do osób wymagających. Ma duszę artystyczną, jest inteligentna.

Drewno

łagodność, równowaga, harmonia sił twórczych i wyobraźni. Człowiek spod tego żywiołu jest energiczny, żywiołowy, wciąż ma nowe pomysły na życie, które natychmiast chce realizować. Lubi towarzystwo innych ale czasem ucieka w samotność. Lubi dbać o swój wygląd i jest kochliwy.

Ogień

żaru, namiętności, żywotności, entuzjazmu. Wbrew pozorom nigdy nie podejmuje decyzji pochopnie. Ufny wobec innych. Lubi życie towarzyskie i umie znaleźć się w centrum zainteresowania. Ma rozległą wiedzę.

Ziemia

materializm, trwałość, bezpieczeństwo, płodność Osobę spod tego żywiołu cechuje mądrość, spokój i rozwaga. Lubi ona analizować zachowanie innych i swoje. Kobieta – Ziemia jest oddaną matką i żoną, życie rodzinne jest dla niej najważniejsze.

Metal
surowość, silna wola, przenikliwość. Osoba jest z pozoru spokojna i rozważna, ale wewnątrz pełna energii i emocji. Jeśli kocha to gorąco; lubi nawiązywać nowe przyjaźnie. Oddany, serdeczny i bardzo towarzyski.

Yin i Yang

Kluczową cechą cyklu jest naprzemienne rośnięcie i słabnięcie wpływu Yin i Yang. Yin i Yang to dwie antagonistyczne i przeciwstawne, acz wzajemnie się uzupełniające siły. W języku ich przemian wyrażone są wróżby i instrukcje zawarte w Księdze przemian.Przedstawiają one odwieczne związki przeciwieństw: dzień-noc, białe-czarne, pełnia-pustka, aktywne-pasywne, męskie-żeńskie itd. Każdy z członów opozycji zawiera w sobie zalążek drugiego.

Najbliższe lata:

Zwierzę
Początek i koniec roku
Żywioł
Koza
1.02.2003–21.01.2004
ogień
Małpa
22.01.2004–8.02.2005
metal
Kogut
9.02.2005–28.01.2006
metal
Pies
29.01.2006–17.02.2007
metal
Świnia
18.02.2007–6.02.2008
woda
Szczur
07.02.2007–25.01.2009
ziemia
Wół
26.01.2009–09.02.2010
ziemia
Tygrys
10.02.2010–02.02.2011
metal
Królik
02.02.2011–22.02.2012
metal
Smok
23.02.2012–30.01.2013
woda
Wąż
23.02.2013–30.01.2014
woda
Koń
31.01.2014–02.02.2015
drewno
Owca
19.02.2015–07.02.2016
drewno

Polubienia: 0

Epoka Prehistoria i czasy legendarne

Artykuły z tego samego okresu historycznego: 6

To jeden z najstarszych tekstów klasycznych; w starożytnych Chinach. Księga służyła do wróżb potrzebnych do organizowania życia społecznego i sprawowania władzy.

Przeczytaj...

Szacuje się, że gatunek Homo Sapiens wykształcił się około 200 tysięcy lat temu. Tak więc sensowne rozmowy o pierwszym człowieku na jakimkolwiek obszarze mogą dotyczyć jedynie okresu późniejszego.

Przeczytaj...

Badania archeologiczne dowodzą, że kolebką kultury chińskiej był obszar położony w pobliżu Rzeki Żółtej. Najstarsze ślady człowieka: narzędzia kamienne, kości zwierząt, ślady ognia, kości homo erectus odnaleziono w jaskiniach Zhoukoudian (Zhōukǒudiàn 周口店), położonych na południowy zachód od Pekinu oraz w dolinie rzeki Pa w prowincji Shaanxi. Resztki te pochodzą z późnego paleolitu i wczesnego neolitu, a określane są nazwą kultury Zhoukoudian.

Przeczytaj...

Chiński kalendarz rolniczy jest dla Chińczyków tradycyjną miarą. Jest to kalendarz nie słoneczny, a księżycowy. Jeśli szukać odpowiednika europejskiego znaku zodiaku, to będą nim nie miesiące i gwiazdozbiory, ale lata i przypisane im rozmaite przymioty. Do każdego roku w cyklu dwunastoletnim przypisane jest jedno zwierzę.

Przeczytaj...

Kultura Hongshan została odkryta w 1935 roku. Rozwijała się na obszarze współczesnej Mandżurii (Liaoning, Mongolia Wewnętrzna, Heilongjiang 内蒙古, 黑龙江) w latach 4700-2920 lat p.n.e. Rejonem szczególnego rozwoju była dolina rzeki Wuerjimulun.

Przeczytaj...

Jedną z najważniejszych kultur neolitycznych terenu Chin to kultura Liangzhu (良渚文化). Kwitła ona w delcie rzeki Jangcy i okolicach między 3300-2200 rokiem p.n.e. W ciepłym, południowym klimacie jakieś dziesięć tysięcy lat temu miejscowe ludy rozpoczęły uprawy ryżu.

Przeczytaj...

Powiązane artykuły: 1

W ostatnich dekadach, słowo Feng Shui zrobiło w krajach Zachodu wielką karierę. Choć dla Chińczyków jest to jeden z nieodłącznych elementów życia od tysiącleci, to dopiero w roku 1960 po raz pierwszy Europie i Stanom Zjednoczonym zostało przedstawione zagadnienie Fengshui przez mistrzów i ich uczniów tej nauki, którzy w czasie Rewolucji Kulturalnej w Chinach ratując bezcenne książki przez zniszczeniem emigrowali do Hongkongu czy na Tajwan.

Przeczytaj...

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 16 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórcy Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych — ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Starożytna mądrość chińska

Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Drogi wędrownych doradców

Pięknie ilustrowany zbiór 81 maksym układających się w wizję starożytnych artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji.

Mulan i inne opowieści z dawnych Chin

Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści oraz skłaniających do zadumy legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Chiny. Zrozumieć imperium

Zbiór 81 maksym i przysłów, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii: poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są tworzywem chińskiej państwowości i aspiracji imperialnych.

Sun Zi i jego Sztuka wojny (red.)

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów prof Bralczyka i ponad 20 innych mistrzów oraz ekspertów.

Traktat Sztuka wojny

Traktat Sztuka wojny w wizjonerskim przekładzie i z omówieniem Piotra Plebaniaka. Język przekładu stylizowany na piękną staropolszczyznę.