Jeden z trzydziestu sześciu forteli

36 forteli to kompilacja trzydziestu sześciu zwięzłych przysłów, odnoszących się do wydarzeń historycznych i mądrości potocznej. Ich sens odnosi się do sposobów postępowania nie tylko w czasie wojny, ale i życia codziennego. Dzieło to jest w Chinach niemal tak popularne jak Sztuka wojny autorstwa Sun Zi.

Losuj
Fortel 13: Uderz w trawę, aby wypłoszyć węża

打草驚蛇
Sprowokuj przeciwnika do przedwczesnego działania.

36 forteli. fortel 1 - 打草驚蛇<br> Sprowokuj przeciwnika do przedwczesnego działania.

Uderz w trawę, aby wypłoszyć węża

To jeden z 36 forteli
Pinyin:
Chińskie znaki: 打草驚蛇
Porada: Sprowokuj przeciwnika do przedwczesnego działania.
Polubienia 0
stratagems
Instrukcja:

Sprowokuj przeciwnika do przedwczesnego działania. Nie pozwól, by osiągnął pełnię sił. Zmuś go do ujawnienia obecności lub reakcji, aby poznać jego siłę, strategię lub zamiary. Zaskoczony zdemaskowaniem przeciwnik wpadnie w konfuzję, a w wyniku wykrycia jego przygotowania pójdą na marne. To okazja, by przejąć inicjatywę.

Zasada działania fortelu:

Fortel ma przeszkodzić przeciwnikowi w skrytej realizacji przedsięwzięć. Jego istotą fortelu jest (1) sprowokowanie lub wymuszenie na przeciwniku, aby przystąpił do działania zanim się do niego w pełni przygotuje, lub (2) ujawnione (ostentacyjne) wykrycie jego planów — utrata czynnika zaskoczenia może spowodować ich zaniechanie. Warto opóźnić takie działanie tak, aby jak największa część jego wysiłku bezpowrotnie przepadła.

Co to jest 36 forteli

Trzydzieści sześć forteli to anonimowa kompilacja maksym odkryta u przydrożnego sprzedawcy w 1941. Jest ona dziełem o szczególnej wartości dla Chińczyków. Początkowo kompilacja krążyła z ręki do ręki, jednak gdy w końcu została wydana drukiem w 1979 roku, zrobiła błyskawiczną i gigantyczną karierę.

Przyczyniły się do tego połączenie trzech „ulubionych hobby” Chińczyków: przysłowia miały formę popularnych, czteroznakowych wyrażeń idiomatycznych, nawiązywały do znanych wydarzeń historycznych. Trzecim elementem było interpretowanie zdarzeń w duchu Księgi przemian, której ponadczasowa mądrość wywarła wpływ na wszystkie ważniejszego dzieła myśli chińskiej. Fortele i podstępy wojenne zostały ujęte w ramę taoistycznej teorii przemian i oscylacji zjawisk od największego ich nasilenia do najsłabszego, bądź ich cyklicznej transformacji w swoje przeciwieństwo. Ilustracją tego jest reguła uderzenia twardym w miękkie.

Piotr Plebaniak - 36 forteli. Chińska sztuka podstępu

Polskie wydanie 36 FORTELI


Wstaw ciekawostkę na swoją własną stronę


Ten fortel-wojenny możesz umieścić u siebie wstawiając poniższy kod


Możesz też wstawić widżet otwierający się na losowej ciekawostce:

Ciekawostka leksykonu wiedzy o Chinach: władca, wydarzenie historyczne, fortel wojenny

Fraza języka, znak pisma, idiom lub przysłowie

Komentarze: 0

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 5 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.
Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych