Kult przodków

Centralny punkt starożytnej chińskiej duchowości

Tagi: Folklor Religijność Starożytne tradycje Duchowość

Wyszukaj w portalu:  
-charbox-

Pochodzenie tradycji

Opiekowanie się duchami przodków to tradycyjna podstawa życia duchowego Chińczyków. Już w czasach dynastii Shang żyjący król składał ceremonialnie wyrazy respektu dla swoich poprzedników. Wierzono, że duchy zmarłych mogły wpływać na pomyślność ludzi żyjących, pogodę a więc i zbiory. A od zbiorów, czyli produkcji żywności, zależały losy państwa.

Z czasem wierzenia te rozbudowały się w skomplikowany system tradycji związanych z kultem przodków. Polegał on na dbaniu o ich duchowe życie. Regularne rytuały i modlitwy przedłużały życie pozagrobowe duchów zmarłych osób. Stąd zrodziła się "instytucja" cnoty xiao - powinności synowskiej: syn powinien wykazać absolutne posłuszny i spolegliwy rodzicom, a po ich śmierci spłodzić męskiego potomka, który by kontynuował opiekę.

-charbox-

Ciekawostki

Zabicie kogoś, jeśli towarzyszyło mu powiązane z pocięciem ciała, skazywało duszę na los błąkającego się upiora. Dlatego w starożytności najbardziej humanitarnym rodzajem egzekucji było zakopanie żywcem. Dodatkowo buddyści wierzyli, że dzięki temu nastąpi szybsza reinkarnacja.

Ołtarz domowy i grobowce rodzinne

Ołtarz domowy z reguły zajmuje ścianę na przeciw drzwi wejściowych. Znajdują się na nim stałe elementy:
wizerunek bóstwa, w tym wypadku buddyjska Guanyin.
misa do palenia kadzidełek
Po lewej stronie zdjęcia zmarłych osób
Przed ołtarzem kładzione są owoce i inne produkty spożywcze, którymi karmi się dusze zmarłych.

-charbox-

Grobowce

znajdują się zazwyczaj poza miastem, co z reguły wymaga zorganizowania jednodniowej wyprawy. O ile w Polsce cmentarze odwiedza się (o ile to dogodne) najczęściej w niedzielę, to Chińczycy wizytują groby w stosownym czasie określanym przez tradycyjny kalendarz.

Święta, dni specjalne

Z opieką nad grobami i ogólnie zmarłymi związane jest święto Hanshi 寒食 oraz dzień czyszczenia grobów Qinming 清明. Święto te obchodzi się w trzecim miesiącu księżycowym. Jego tradycja sięga czasów sprzed dynastii Han. Przez trzy dni Chińczycy powstrzymują się od gotowania posiłków (hanshi oznacza dosłownie zimne jedzenie). Ostatniego dnia, zwanego Qingming, Chińczycy odwiedzają groby swoich przodków, czyszczą je i składają hołd zmarłym członkom rodziny. Od czasów dynastii Tang i Song święto hanshi stopniowo traciło na znaczeniu na rzecz obchodów qingming.

ccc bbb

Bibliografia i źródła wiedzy

Artykuł nie ma zadeklarowanych źródeł.

Warto przeczytać

Powiązane postacie i rzeczy:

Spodobał ci się artykuł? Polub go lub polub Chiny.pl na Facebooku:

Reklama

A jeśli masz jakieś uwagi, napisz komentarz poniżej

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 0