-charbox-
Właściwości fizyczne: odmiana tremolitu, krystalizujący w układzie jednoskośnym. Wyjątkowo twardy, zbity i jednorodny.

Nefryt w języku i kulturze chińskiej

-ilustracja-

Nefryt, jako minerał niezwykłej twardości, można było w czasach prehistorycznych jedynie szlifować. Był to proces niesłychanie żmudny i pracochłonny, co jeszcze bardziej zwiększało jego wartość. Zanim nauczono się obróbki żelaza, służył do wyrobu broni. Większość wydobytych przez archeologów przedmiotów ma jednak znaczenie rytualne, zwłaszcza tzw. bi (dyski symbolizujące ziemię) i cong (tuby symbolizujące niebo). Najstarsze znalezione obrobione ręką człowieka nefryty datuje się na ok 3500 lat p.n.e. (neolit) i pochodzą z kultury Hongshan we współczesnej prowincji Liaoning.

Komponent yu 玉 występuje m. in. w znakach.

宝(F寶) [bǎo] – skarb

国(F國) [guó] – kraj

鈺(S钰) [yù] skarb

钰(F鈺) [yù] skarb

金浆玉醴 – dobre wino, panaceum

堆金积玉 – wielkie bogactwo

Nefryt” zarówno jako komponent jak i samodzielny glif, niesie ideę czegoś cennego, wyjątkowego i szlachetnego. W zreformowanym piśmie chińskim, w znaku oznaczającym 'państwo' komponent „nefryt” wstawiono w miejsce „człowieka z włócznią” . Ma to oczywiście związek z bardzo długą tradycją obróbki nefrytu, który stał się symbolem państwowości chińskiej. Obecnie nazwę chin, Zhōngguó zapisuje się tak:

uproszczony
中国
tradycyjny
中國
Artykuł „Nefryt a nefrytoidy” –

zawiera wszystko, co można wiedzieć o nefrycie.
autorzy Wiesław Heflik, Lucyna Natkaniec-Nowak (Akademia Górniczo-Hutnicza; Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Zakład Mineralogii, Petrografii i Geochemii)

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 2

Prawie wszystko o bambusie

Prawie wszystko o bambusie

Artykuł o zbliżonej tematyce

Bambus jest drewniejącą trawą wieloletnią z rodziny Poaceae. Jego pędy mają od 1 mm do 30 cm średnicy w zależności od gatunku. A gatunków bambusa jest około tysiąca – występują głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych, najliczniej oczywiście w Azji wschodniej. Rozmaite gatunki bambusa osiągają wysokość od kilku centymetrów do 40 m. Charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem wzrostu, dochodzącym do 70-80 cm dziennie. Pojedyncza łodyga dzieli się na równe segmenty, z których wyrasta jeden liść i/lub od jednego do kilkunastu odgałęzień.

Przeczytaj...
Porcelana

Porcelana

Artykuł o zbliżonej tematyce

Porcelanę wynaleziono około I wieku n.e. Jej powstanie było zwieńczeniem długich tradycji garncarskich. Technologia dojrzewała z biegiem stuleci i uważa się, że w czasach dynastii Song (X-XIII w.) osiągnęła pełną dojrzałość, a dzieła wytwórców osiągnęły niedoścignioną później jakość. Najsłynniejsze wytwórnie, których produkty kolejne pokolenia wytrwale naśladowały to Jun, Ding, Guan, Ge oraz Ru. Do czasów mongolskiej dynastii Yuan centrum produkcji porcelany został rejon Jingdezhen.

Przeczytaj...

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 12 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Kup tą książkę
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Kup tą książkę
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym układających się w wizję artystów, poetów i ludzi czynu, których zbiorowy wysiłek stał się fundamentem chińskiej cywilizacji

Kup tą książkę
Mulan i inne opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Kup tą książkę
Chiny. Zrozumieć imperium

Piękny prezent Zbiór 81 maksym, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii i poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są jej częścią.

Kup tą książkę
Sun Zi i jego Sztuka wojny (red.)

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów autorstwa takich mistrzów i ekspertów jak prof

Kup tą książkę