Kraj Środka był w ujęciu starożytnych Chińczyków centrum świata, a jednocześnie epicentrum cywilizacji ludzkiej. Syn Niebios, czyli cesarz, emanował swoim dobroczynnym wpływem na okoliczne krainy, stopniowo cywilizując barbarzyńskie ludy. Państwa środka (ta nazwa pochodzi z czasów starożytnych) otoczone były wianuszkiem państw wpół-cywilizowanych i częściowo zwasalizowanych. Im dalej od cesarstwa, tym barbarzyńcy stawali się dziksi i bardziej wojowniczy.

Rodzaje barbarzyńców

Od starożytności barbarzyńców oataczających Równiny Centralne nazywano zależnie od kierunków świata:
-charbox-

Obrona przed najazdami barbarzyńskich hord

Barbarzyńcy często nękali Państwa Środka najazdami łupieżczymi. Dlatego chińscy władcy starali się wspomagać barbarzyńskie państwa buforowe leżące w bezpośredniej bliskości ziem chińskich. W podobny sposób Rzymianie współpracowali z Wizygotami, którzy pomagali strzec granic imperium.

Jedną z metod obrony przed poruszającymi się konno hordami z północnych stepów było wznoszenie murów. Powstawały one jeszcze w głębokiej starożytnośc. Ich funkcją było opóźnianie marszu nomadów, kanalizowanie ich postępu w bardziej dogodne do obrony miejsca, a także alarmowanie o nadciągających najazdach. W czasach dynastii Qin (III w. p.n.e.) dokonano kompleksowych przebudów i połączeń poszczególnych odcinków muru - tak właśnie powstał tzw. Wielki mur.

Cywilizowanie barbarzyńców

Tereny barbarzyńskie ze zmiennym szczęściem stopniowo sinizowano - wpływ cywilizacji chińskiej działał powoli, ale skutecznie. Pomagało w tym to, że państewka niechińskie traktowały swoje przyłączenie do chińskiego świata jako awans cywilizacyjny i sposób na podniesienie prestiżu. Siłą rzeczy taka sytuacja sprawiała, że precyzyjne wyznaczenie granic cesarstwa jest w zasadzie niemożliwe. Przejście od pełnej chińskości do barbarzyństwa było płynne. Co ciekawe, opierało się nie na przynależności etnicznej, ale stopniu wchłonięcia wartości chińskich.

W Chinach miało takie postępowanie jeszcze jedną funkcję: nawet czysto formalne zwierzchnictwo nad pół-barbarzyńskimi ludami pozwalało władcy utwierdzić swój lud w tym, że dysponował on Mandatem Niebios - czyli przyzwoleniem sił wyższych na swoją władzę.

Polubienia: 0

Artykuły z tego samego okresu historycznego: brak wskazanego okresu

Powiązane artykuły: 1

Po upadku dynastii Han w 220 r.n.e., chińska cywilizacja-państwo popadła w ciągnący się trzy wieki upadek i polityczny chaos. Najbardziej interesującym efektem tej zapaści był rozwój obszarów doliny Jangcy i destrukcji cywilizacji na obszarach północnych, na których chińska cywilizacja pojawiła się i wykształciła setki lat wcześniej.

Przeczytaj...

Komentarze:

Nie ma komentarzy

Napisz swój komentarz

Imię lub nick - obowiązkowe dla niezalogowanych
Obowiązkowy dla niezalogowanych

Zabezpieczenie antyspamowe:

  1. w pole Dobry Pomysł! wpisz 17 pomnożone przez przez 2.
  2. Możesz wstawić jeden link, ale to opóźni publikację komentarza. Dwa i więcej nie da rady.
  3. Komentarz przechodzi bez moderacji, jeśli ostatnią jego frazą jest Kartagina musi zostać zniszczona po łacinie.

Kup książki twórców Chiny.pl

36 forteli

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

Kup tą książkę
Starożytna mądrość chińska

Piękny prezent Zbiór 81 sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury

Kup tą książkę
Drogi wędrownych doradców

Piękny prezent Zbiór 81 maksym o chińskich mandarynach, ich dziełach, ideach i duszach: o artystach, poetach i o ludziach czynu

Kup tą książkę
Mulan i inne opowieści z dawnych Chin

Piękny prezent Zbiór pięknych, pełnych pozytywnej energii opowieści, legend i anegdot, który pomoże ci zrozumieć kulturę i historię Państwa Środka.

Kup tą książkę
Chiny. Zrozumieć imperium

Piękny prezent Zbiór 81 maksym, z pomocą których zrozumiesz esencję chińskiej historii i poznasz czyny i uczucia ludzi, których losy i czyny są jej częścią.

Kup tą książkę
Sun Zi i jego Sztuka wojny (red.)

Traktat Sztuka wojny w przekładzie Piotra Plebaniaka bezpośrednio z chińskiego języka klasycznego, stylizowany na piękną polszczyznę Sienkiewicza. Do tego wizje wojny i konfliktów autorstwa takich mistrzów i ekspertów jak prof

Kup tą książkę